Arrestohet pas 30 vjetësh për vrasjen e Haki Ukajt, dorasi më 2010 e kishte ndërruar identitetin

25.05.2019 21:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Arrestohet pas 30 vjetësh për vrasjen e Haki Ukajt, dorasi më 2010 e kishte ndërruar identitetin

Edhe pse kanë kaluar 30 vjet, Haki Ukaj e mban mend se si vëllai i tij u ther 16 herë me thikë nga dy vëllezërit Zenelaj, njëri prej të cilëve ishte dënuar me 11 vjet burgim, derisa tjetri ishte në arrati deri këtë vit.

Kjo vrasje, sipas Ukajt, kishte ndodhur në një afërsi prej 150 metrash, ku ndodheshin gjykata dhe polica, raporton KTV.

Ndonëse qysh në vitin 1989, ndaj të dyshuarit kryesor ekzistonte një fletarrest, dyshohet se Besim Zenelaj kishte arritur të kthehej në Kosovë në vitin 2010 dhe pa ndonjë problem të pajisej me një certifikatë e cila dëshmonte se ai nuk ishte nën hetime.

Më pas, ai, në gjendjen civile kishte arritur ta ndërronte identitetin nga Besim Zenelaj në Hasan Zenelaj, duke ua vështirësuar kështu organeve të ndjekjes punën për ta gjetur.

Por, Ukaj tregon se si i dyshuari kryesor për vrasjen e vëllait të tij ishte parë dhe identifikuar në qytet.

Avokati i cili përfaqëson familjen Ukaj në këtë lëndë, thotë se i dyshuari Besim Zenelaj kishte arritur ta ndërronte identitetin e tij në gjendjen civile, pa ndonjë problem.

Por, prokurorja e rastit e cila po heton këtë vrasje, Sahide Gashi, ka një sqarim për gjithë këtë situatë.

Deri në vitin 2015, Besim Zenelaj, tashmë i njohur me emrin Hasan Zenelaj, ishte person i panjohur për organet e ndjekjes në Pejë.

Në janar të këtij viti, përmes një urdhër-arresti ndërkombëtar, Zenelaj ishte arrestuar nga autoritet në Zvicër, ndërsa ishte ekstraduar në Kosovë më 8 maj.

Atij i janë caktuar 30 ditë paraburgim, ndërsa Prokuroria Themelore në Pejë ka konfirmuar se së shpejti, ndaj tij pritet të ngrihet aktakuza për vrasje të rëndë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut

Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut

Grabovci tërhiqet nga kandidatura për kryetar të PDK-së në Pejë

Grabovci tërhiqet nga kandidatura për kryetar të PDK-së në Pejë

I iku dënimit me burg, kthehet në Kosovë dhe bëhet inspektor

I iku dënimit me burg, kthehet në Kosovë dhe bëhet inspektor

Protestë paqësore e opozitës. Basha falenderon ndërkombëtarët: Kërkuan zgjedhje jo pa opozitën

Protestë paqësore e opozitës. Basha falenderon ndërkombëtarët: Kërkuan zgjedhje jo pa opozitën

Lista Serbe mbron Vuçiqin: Planet e opozitës për Kosovën rrenë e mashtrime

Lista Serbe mbron Vuçiqin: Planet e opozitës për Kosovën rrenë e mashtrime

Arrestohet pas 30 vjetësh për vrasjen e Haki Ukajt, dorasi më 2010 e kishte ndërruar identitetin

Arrestohet pas 30 vjetësh për vrasjen e Haki Ukajt, dorasi më 2010 e kishte ndërruar identitetin

LDK’ja thotë se pati alarmuar para 4 vjetësh për fajdetë

LDK’ja thotë se pati alarmuar para 4 vjetësh për fajdetë

Opozita në Serbi del me Deklaratë për pajtim mes serbëve e shqiptarëve

Opozita në Serbi del me Deklaratë për pajtim mes serbëve e shqiptarëve

Dodik: Më vjen mirë që Haradinaj po e trajton Republikën Serbe shtet

Dodik: Më vjen mirë që Haradinaj po e trajton Republikën Serbe shtet

Policia terrorizon spitalet – A po i drejtojnë pacientët për fekondim artificial drejt Shkupit?

Policia terrorizon spitalet – A po i drejtojnë pacientët për fekondim artificial drejt Shkupit?

Tahiri kërkon konfiskimin e pasurisë së grupeve kriminale, KDI-ja thotë se 90% e rasteve nuk identifikohen

Tahiri kërkon konfiskimin e pasurisë së grupeve kriminale, KDI-ja thotë se 90% e rasteve nuk identifikohen

Kurti për padinë ndaj Thaçit e Veselit: Prokuroria Themelore e Prishtinës në heshtje varri

Kurti për padinë ndaj Thaçit e Veselit: Prokuroria Themelore e Prishtinës në heshtje varri

Daçiq: Pacolli me 500 mijë dollarë deshi ta blinte njohjen e Kosovës nga Kongoja

Daçiq: Pacolli me 500 mijë dollarë deshi ta blinte njohjen e Kosovës nga Kongoja

“Shqiptarët e fituan Betejën e Kosovës”

“Shqiptarët e fituan Betejën e Kosovës”

Deputeti i PDK’së: Rrahim Hashimin ma sollën në tavolinë, jap dorëheqje nëse del diçka

Deputeti i PDK’së: Rrahim Hashimin ma sollën në tavolinë, jap dorëheqje nëse del diçka

Wesley Clark: Shqiptarët iu përgjigjen luftimeve me luftë

Wesley Clark: Shqiptarët iu përgjigjen luftimeve me luftë