Arrestimet e para nga Specialja, pas formimit të qeverisë së re

22.10.2019 22:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Arrestimet e para nga Specialja, pas formimit të qeverisë së re

Gjykata Speciale gjatë ditës së sotme ka dërguar 7 ftesa për intervistim, ndërsa arrestimet e para pritet të ndodhin ditëve në vijim. Njohësit e çështjeve të drejtësisë, presin që aktakuzat e para të ngritën kur qeveri të formohet.

Gjykata Speciale me seli në Hagë ditëve të fundit ka shpeshtuar ftesat për të intervistuar kryesisht pjesëtarë të ish – Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Sipas njohësve të sistemit të drejtësisë, aktakuzat e para prej Prokurorisë pritet të nisin së shpejti.

Arton Dehmhasaj nga organizata “Çohu” thotë se sapo të formohen institucionet e reja të vendit, pritet të ngriten aktakuzat e para nga Prokuroria e Dhomave të Specializuara në Hagë.

“Cikli i intervistave nga Gjykata Speciale po vjen duke përfunduar. Po mendoj se në momentin që të krijohet qeveria dhe një stabilitet politik mund të vijnë aktakuzat e para dhe njëkohësisht edhe arrestimet e para nga Gjykata Speciale”, deklaroi për RTV Dukagjinin, Arton Demhasaj.

Anton Nrecaj nga Qendra për Ndihmë Juridike dhe Zhvillim Regjional si periudhë të mundshme të ngrtijes së aktakuzave të para e sheh pranverën e hershme të vitit të ardhshëm.

“Sipas të gjitha gjasave, mbi bazën e asaj që po shohim, diku nga fillimi i pranverës së hershme mund të kemi aktakuzat e para”, deklaroi Nrecaj, përcjell Telegrafi.

E, nga Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, thonë se rreth katër persona pritet të arrestohen deri në muajin nëntor.

Ndërkaq kryetari i kësaj organizate, Hysni Gucati nuk i përjashton as protestat.

Numri i të ftuarve për intervistim ka arritur 110, pa llogaritur ata që nuk kanë qenë pjesëtarë të UÇK-së, apo që nuk kanë dashur të publikojnë ftesën e tyre me qëllim të ruajtjes së privatësisë.

Arrestimet e para nga Gjykata Speciale pas formimit të qeverisë së re

Gjykata Speciale vetëm sot ka dërguar 7 ftesa, ndërsa arrestimet e para pritet të ndodhin ditëve në vijim. Njohësit e zhvillimeve të drejtësisë, presin që aktakuzat e para të ngritën kur qeveri të formohet.

Posted by RTV Dukagjini on Tuesday, October 22, 2019

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Apostolova porosi Kurtit e Mustafës: Qytetarët kanë nevojë për institucione të reja

Apostolova porosi Kurtit e Mustafës: Qytetarët kanë nevojë për institucione të reja

Ligji i Pagave: Nesër mblidhen Këshillat Drejtues të tri sindikatave

Ligji i Pagave: Nesër mblidhen Këshillat Drejtues të tri sindikatave

Nga KGB-ja është vrarë Kamy!?

Nga KGB-ja është vrarë Kamy!?

Thaçi iu reagon ndërkombëtarëve nga Reçaku: Heshtja e juaj ia hapi gojën Vuçiqit që të mohojë masakrën

Thaçi iu reagon ndërkombëtarëve nga Reçaku: Heshtja e juaj ia hapi gojën Vuçiqit që të mohojë masakrën

E thotë Rute se Shqipëria nuk është gati për hapjen e bisedimeve me BE-në, ndërsa Maqedonia e Veriut është më afër

E thotë Rute se Shqipëria nuk është gati për hapjen e bisedimeve me BE-në, ndërsa Maqedonia e Veriut është më afër

Kadri Veseli nga Specialja po intervistohet për më shumë se 2 orë e gjysmë

Kadri Veseli nga Specialja po intervistohet për më shumë se 2 orë e gjysmë

Kurti: Po shkelet nga pushtete e individë të fortë kodi i humanizmit

Kurti: Po shkelet nga pushtete e individë të fortë kodi i humanizmit

Pacolli: Ndarja e Nobelit për Handken, turp Evropa harroi çfarë ndodhi në Kosovë, Bosnje e Kroaci

Pacolli: Ndarja e Nobelit për Handken, turp Evropa harroi çfarë ndodhi në Kosovë, Bosnje e Kroaci

Me letër të hapur Monego i është drejtuar Presidencës, Qeverisë dhe BQK-së

Me letër të hapur Monego i është drejtuar Presidencës, Qeverisë dhe BQK-së

Haradinaj regjistrohet në Kuvendin e Kosovës

Haradinaj regjistrohet në Kuvendin e Kosovës

Patjetër Liverpooli duhet ta mposht RB Salzburugt – formacionet

Patjetër Liverpooli duhet ta mposht RB Salzburugt – formacionet

Presidenti i Maqedonisë Veriore: Nga BE të ekzistojë mundësia që anëtaret e reja të përjashtohen

Presidenti i Maqedonisë Veriore: Nga BE të ekzistojë mundësia që anëtaret e reja të përjashtohen

Kurti vazhdon vizitën në Gjermani, as sot s’ka takim për koalicionin

Kurti vazhdon vizitën në Gjermani, as sot s’ka takim për koalicionin

Sipas KMDLNj’së ndërkombëtarët kanë eksperimentuar me mbetjet mortore

Sipas KMDLNj’së ndërkombëtarët kanë eksperimentuar me mbetjet mortore

Krasniqi: S’është demokraci lidhja e koalicioni ndërmjet Vetëvendosjes dhe LDK-së

Krasniqi: S’është demokraci lidhja e koalicioni ndërmjet Vetëvendosjes dhe LDK-së

Thahet ujëvara Victoria, ndodh për herë të parë në histori

Thahet ujëvara Victoria, ndodh për herë të parë në histori