Arra braziliane – sa bën të hamë brenda një dite

07.08.2018 21:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Arra braziliane – sa bën të hamë brenda një dite

Disa thonë pesë në ditë, të tjerët paralajmërojnë që assesi të hamë më shumë se një. Në të vërtetë, sa arra braziliane na nevojitet, nëse dëshirojmë që të fusim selen në organizëm?

Arra braziliane është burim i shkëlqyeshëm mineral, mirëpo për shkak të disa përbërësve të tjerë që i ka, marrja e tyre është e kufizuar.

Të shohim se për çfarë artikulli është fjala, transmeton Telegrafi.

Edhe pse e quajmë arrë braziliane, ky fryt arror rritet edhe në Venezuelë, Bolivi, Peru, Kolumbinë Jugore. Është shumë i ushqyeshëm, sepse në vete përmban mjaft vitamina, më së shumti vitaminat E dhe B, minerale, por ka edhe disa përbërës të cilët nuk janë edhe aq të mirë, prandaj ekspertët rekomandojnë që të mos hani më shumë se dy deri në katër arra në ditë.

Cila është ai përbërës që na pëlqen? Para së gjithash, yndyra. Arra braziliane përmban mono-thartira yndyrore të pangopura, omega-6, si edhe mjaft thartira të ngopura.

Gjithashtu është ka rëndësi edhe sa është e freskët. Me rastin e blerjes kushtoni kujdes ngjyrës së saj. Të qëruar, çfarë më së shpeshti e gjejmë në dyqanet tona, do të duhej të ketë paksa ngjyrë pothuajse të bardhë, paksa të verdhemët.

Në të kundërtën, nëse është më e errët, kjo do të thotë që në një mënyrë është trajtuar me rastin e nxjerrjes nga lëvozhga, ndërkaq vetvetiu edhe alfatoksina dhe toksine të dëmshme të cilat gjenden në lëvozhgën e këtij fryti, kanë “kaluar” në vetë frytin.

Veç kësaj, konsumimi i arrës braziliane është i kufizuar edhe për shkak se ky artikull në vete përmban edhe disa elemente radioaktive, në të vërtetë në sasi të vogla. Këto substanca janë pasojë e sistemit të rrënjëve dhe ushqimit të vetë bimës.

Mirëpo, t’u ktheheni anëve pozitive të saj.

Arra braziliane përmban kalcium, fosfor, kalium, magnez, zink dhe selen, prandaj, pos që është e mirë për lëkurën, arra braziliane ka edhe veprim antivirusal dhe antikanceroz.

Seleni pra është përbërës i cili mund të gjendet në numër shumë të vogël të artikujve, prandaj arra braziliane pothuajse është fryt i çmueshëm, por gjithashtu, në vete përmban edhe fibra natyrale, të cilat veprojnë mirë ndaj shëndetit të gjithë organizmit.

Për shkak të këtyre përbërësve të mirë, arra braziliane forcon imunitetin dhe vepron mirë në sistemin kardiovaskular.

Pra, arra braziliane vepron përgjithësisht mirë në organizëm, mirëpo do të duhej të hahet me kujdes, posaçërisht nëse kujdeseni për peshën trupore dhe nuk dëshironi të shtoni peshë.

Ta përsërisim – dy deri në katër brenda një dite, ndërkaq ata të cilët nuk e kanë konsumuar deri tani, ndërkaq janë alergjikë në pemët arrore, për fillim le të hanë vetë një, madje në mëngjes. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ndihma e parë me përdorim të Defibrilatorit të jashtëm automatik (AED)

Ndihma e parë me përdorim të Defibrilatorit të jashtëm automatik (AED)

Franca fiton me rikthim ndaj Gjermanisë, Griezmann hero i ‘gjelave’

Franca fiton me rikthim ndaj Gjermanisë, Griezmann hero i ‘gjelave’

Bezos parashikon, 1 trilion njerëz në sistemin diellor

Bezos parashikon, 1 trilion njerëz në sistemin diellor

Kinezja bie në akuariumin e peshkaqenëve, shpëtoi mrekullisht edhe pse qëndroi në ujë për 60 sekonda (Video)

Kinezja bie në akuariumin e peshkaqenëve, shpëtoi mrekullisht edhe pse qëndroi në ujë për 60 sekonda (Video)

Bisedimet për duelin ndërmjet Joshuas dhe Wilderit fillojnë menjëherë pas meçit të amerikanit me Tyson Furyn

Bisedimet për duelin ndërmjet Joshuas dhe Wilderit fillojnë menjëherë pas meçit të amerikanit me Tyson Furyn

iPhone XR do të jetë më i suksesshëm sesa iPhone XS thotë analisti shquar

iPhone XR do të jetë më i suksesshëm sesa iPhone XS thotë analisti shquar

Sonte fillon edicioni i ri i NBA që pritet të jetë i jashtëzakonshëm – Këto janë 15 lëvizjet e bujshme që ndodhën

Sonte fillon edicioni i ri i NBA që pritet të jetë i jashtëzakonshëm – Këto janë 15 lëvizjet e bujshme që ndodhën

Vuani nga zgjerimi i venave në këmbë? Ja si t’i shëroni!

Vuani nga zgjerimi i venave në këmbë? Ja si t’i shëroni!

Shfletuesit kryesorë braktisin standardin 20 vjeçar të sigurisë në internet TLS 1.0 dhe 1.1

Shfletuesit kryesorë braktisin standardin 20 vjeçar të sigurisë në internet TLS 1.0 dhe 1.1

Bartomeu: Umtiti dhe Vermaelen janë të lënduar, do të kërkojmë mbrojtës në janar

Bartomeu: Umtiti dhe Vermaelen janë të lënduar, do të kërkojmë mbrojtës në janar

Për dy vite fjeti 22 orë në ditë dhe i shtoi 50 kilogramë, pas dietave dhe ushqimit të shëndetshëm riktheu linjat trupore që i kishte dikur (Foto)

Për dy vite fjeti 22 orë në ditë dhe i shtoi 50 kilogramë, pas dietave dhe ushqimit të shëndetshëm riktheu linjat trupore që i kishte dikur (Foto)

Notat e lojtarëve, Francë 2-1 Gjermani: Griezmann shënon dy herë, por Kroos vlerësohet më lartë

Notat e lojtarëve, Francë 2-1 Gjermani: Griezmann shënon dy herë, por Kroos vlerësohet më lartë

Montblanc Summit 2 është ora e parë inteligjente me procesorin Snapdragon Wear 3100

Montblanc Summit 2 është ora e parë inteligjente me procesorin Snapdragon Wear 3100

A duhet ta ndërprisni pirjen e lëngjeve të frutave

A duhet ta ndërprisni pirjen e lëngjeve të frutave

Rikthehet NBA me dy super duele, Philadelphia i shkon Bostonit, Golden State e pret Thunder

Rikthehet NBA me dy super duele, Philadelphia i shkon Bostonit, Golden State e pret Thunder

Procesorët e rinj Intel thyejnë barrierën e 64GB RAM

Procesorët e rinj Intel thyejnë barrierën e 64GB RAM