Armatimi i Serbisë nga Rusia shqetëson Kosovën

29.07.2019 22:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Armatimi i Serbisë nga Rusia shqetëson Kosovën

Rusia ka dhuruar automjete ushtarake për Serbinë duke vënë në pikëpyetje sigurinë në rajon.

Për këtë ka folur zëvendës ministri i Mbrojtjes, Burim Ramadani.

“Serbia u kthye në Rusinë e Vogël dhe kjo është shqetësim për rajonin”, ka shkruar Ramadani në Facebook.

“Orientimi dhe armatosja e Serbisë me pajisje ruse (edhe pse në këto lëvzije aferat korruptive janë enorme) ka për synim rrezikimin e gjithë Ballkanit, ndërsa paraqet hakmarrjen ruse e serbe ndaj NATO-s dhe demokracive të botës”

Tutje Ramadani ka thënë se paqja e përhershme në rajon do arrihet vetëm atëherë kur secili shtet do të antarësohet në NATO. Ai ka thënë se asnjë shtet nuk shërben si “Rusi e Vogël”.

“Prezenca dhe zgjerimi i NATO-s me Kroacinë, Shqipërinë, Malin e Zi dhe tashmë edhe me Maqedoninë e Veriut ka ndihmuar paqen dhe sigurinë rajonale”, ka shkaur ai.

“Unë besoj në politikën e zgjerimit të NATO-s, sipas Nenit të 10të të Paktit Veri-Atlantik. Kështu, Kosova mund të jetë shteti i 31-të i NATO-s. Anêtarësimi i Kosovës në NATO do të kontribuojë fuqishëm në sigurinë rajonale”

Pajisjet ushtarake që iu dhuruan Serbisë nga Rusia janë dhuratë, dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiq ka thënë se Serbia nuk ka paguar asnjë dinar për to.

“Po vijnë edhe ato për të cilat kemi paguar, katër helikopterë të mëdhenjë Mi-35 dhe tre helikopterë Mi-17, shtatë helikopterë, ndërsa po vijnë edhe dhuratat”, shtoi ai.

“Pritet të vijnë edhe 10 tanke dhe këto kanë ardhur edhe përkundër kundërshtimit të NATO-s”, shtoi ai.

Ende nuk dihet se si arritën këto armë në Serbi, pasi që Bullgaria dhe Rumania që janë dy anëtare të NATO’s kanë penguar kalimin e këtyre mjeteve nëpër territorin e tyre. Edhe Vuçiq nuk ka vendosur të flasë rreth kësaj çështje.

Që një kohë të gjatë vendet më të mëdha perëndimore janë munduar që të largojnë rajonin ballkanik nga ndikimi rus. Madje shtetet si Rumania, Hungaria dhe Bullgaria ishin pranuar në BE edhe pse nuk plotësonin të gjitha kushtet për hyrje në bllok vetëm që të pengohej hyrja territoriale në vendet e ish-Jugosllavisë./Gazeta Express/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Frika nga drejtësia, të paktën 10 veteranë të rrejshëm largohen vullnetarisht nga listat

Frika nga drejtësia, të paktën 10 veteranë të rrejshëm largohen vullnetarisht nga listat

Aktakuzë për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar

Aktakuzë për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar

Tahiri: Është koha të lëvizim drejt anëtarësimit në Konventat e Hagës

Tahiri: Është koha të lëvizim drejt anëtarësimit në Konventat e Hagës

Policia shqipton mbi 1 mijë e 400 gjoba për një ditë

Policia shqipton mbi 1 mijë e 400 gjoba për një ditë

Kurti thotë se sapo të bëhet kryeministër do të nisë reciprocitetin e plotë me Serbinë

Kurti thotë se sapo të bëhet kryeministër do të nisë reciprocitetin e plotë me Serbinë

Klinë: Policia arreston dy të dyshuar për vjedhje, po kërkojnë edhe një person

Klinë: Policia arreston dy të dyshuar për vjedhje, po kërkojnë edhe një person

Fëmijët nuk po i gëzojnë të drejtat që u takojnë, bëhet thirrje për respektim të ligjit

Fëmijët nuk po i gëzojnë të drejtat që u takojnë, bëhet thirrje për respektim të ligjit

14 aktakuza të ngritura për vepra të ndryshme penale gjatë zgjedhjeve të 6 tetorit

14 aktakuza të ngritura për vepra të ndryshme penale gjatë zgjedhjeve të 6 tetorit

Publikohet një video e rrallë e Ramush Haradinajt në kohë lufte, vëmendje merr frizura e tij

Publikohet një video e rrallë e Ramush Haradinajt në kohë lufte, vëmendje merr frizura e tij

Thaçi ndan dekoratë për Zyrën e Bankës Botërore në Kosovë

Thaçi ndan dekoratë për Zyrën e Bankës Botërore në Kosovë

Infarkti i miokardit, nga janari në QKUK janë trajtuar 967 pacientë

Infarkti i miokardit, nga janari në QKUK janë trajtuar 967 pacientë

Agim Veliu iu përgjigjet akuzave të Fatmir Sejdiut për tradhti

Agim Veliu iu përgjigjet akuzave të Fatmir Sejdiut për tradhti

76 aktakuza për 24 orë

76 aktakuza për 24 orë

Kapet një kilogramë e gjysmë marihuanë në Prishtinë

Kapet një kilogramë e gjysmë marihuanë në Prishtinë

Kosovari e ther me thikë në qafë gruan e tij në Zvicër

Kosovari e ther me thikë në qafë gruan e tij në Zvicër

KOMF hap dyert për prindërit dhe fëmijët, diskutojnë për sfidat dhe shqetësimet

KOMF hap dyert për prindërit dhe fëmijët, diskutojnë për sfidat dhe shqetësimet