Arkeologët zbuluan skeletin bashkë me çizmet mesjetare (Foto)

05.12.2018 12:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Arkeologët zbuluan skeletin bashkë me çizmet mesjetare (Foto)

Çizmet mesjetare u gjetën prej arkeologëve, në një skelet që besohet të ketë qenë i një personi që ishte viktimë e vrasjes.

Skeleti i burrit i cili u gjet në Londër, me duar të kthyera mbi kokën që e mbante anash, besohet se ka rrëshqitur, apo e kanë shtyrë në lumë para 500 vitesh, transmeton Telegrafi.

Hapësira ku mbeti përgjithmonë, i ruajti mbetjet në mënyrë të përkryer, për të dhënë detaje të mahnitshme për jetesën dhe kohën kur ai jetoi.

Skeleti i gjetur në lumë

Gjatë kohës sa ishte gjallë, ai besohet të ketë qenë rreth 35-vjeçar, ndërsa nuk ka dyshim se ka bërë jetë të mundimshme dhe që lidhet me lumin.

“Duke i studiuar çizmet, nxorën shumë të dhëna për jetën që ka bërë ky njeri. Na ndihmoi të kuptonim më mirë mënyrën si jetoi në kushte të rrezikshme dhe të vështira. Ishte mundësi e rrallë, të shihet diçka kaq personale”, ka thënë Beth Richardson, nga Muzeu Arkeologjik në Londër.

Çizmet e skeletit

Në bazë të çmimit që kishte lëkura në atë kohë, nuk besohet të jetë varrosur bashkë me çizme, pasi shfrytëzoheshin dhe përdoreshin për një kohë të gjatë.

Shumë zbulime të rralla janë bërë në këtë zonë, por jo edhe një palë veshje këmbësh, që kishin tabanë të shtuara për përforcim dhe një shtresë ende të panjohur në brendësi, për t’i mbajtur nxehtë. Ato ishin të përkryera për hapësirën me baltë pranë lumit, ku besohet se ai punonte.

Dhëmbët e tij kanë dëmtime të konsiderueshme, që bëhen nga litarët dhe metalet e lehta, njëjtë sikur edhe peshkatarët që i dëmtojnë dhëmbët teksa provojnë të ndihmohen prej tyre. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Jean-Philippe Gbamin mund të transferohet te Arsenali

Jean-Philippe Gbamin mund të transferohet te Arsenali

Telefonët e rinj Motorola janë për ata që nuk duan të shpenzojnë 1,000 dollarë për një smartfon

Telefonët e rinj Motorola janë për ata që nuk duan të shpenzojnë 1,000 dollarë për një smartfon

Lodrat me laser dhe revolet mund të shkaktojnë verbërinë

Lodrat me laser dhe revolet mund të shkaktojnë verbërinë

Scholes punësohet si trajner, por nuk mund të transferoj lojtar nga klubi i vet

Scholes punësohet si trajner, por nuk mund të transferoj lojtar nga klubi i vet

Sarri rreth të ardhmes së Hazardit: Do të doja të qëndronte me ne

Sarri rreth të ardhmes së Hazardit: Do të doja të qëndronte me ne

Microsoft e urren Internet Explorer po aq sa ju

Microsoft e urren Internet Explorer po aq sa ju

Nico Rosberg: E kisha të vështirë të garoja në Baku, frikësohesha për jetën

Nico Rosberg: E kisha të vështirë të garoja në Baku, frikësohesha për jetën

Solari i përgjigjet Iscos: Futbollisti profesionist duhet të stërvitet njëqind për qind

Solari i përgjigjet Iscos: Futbollisti profesionist duhet të stërvitet njëqind për qind

Kanabisi sintetik mund të ngadalësojë rritjen e kancerit të zorrëve

Kanabisi sintetik mund të ngadalësojë rritjen e kancerit të zorrëve

Qëndroi  e qetë për gjysmë ore e bllokuar në zip line, derisa ndodhej në dhjetëra metra lartësi (Video)

Qëndroi e qetë për gjysmë ore e bllokuar në zip line, derisa ndodhej në dhjetëra metra lartësi (Video)

Aplikacioni Windows 95 sjell nostalgjinë e ditëve të para të programeve dhe internetit

Aplikacioni Windows 95 sjell nostalgjinë e ditëve të para të programeve dhe internetit

Skena e ‘çiftit që përqafoheshin’ përfundoi kur u largua shalli dhe humbi iluzioni optik (Video)

Skena e ‘çiftit që përqafoheshin’ përfundoi kur u largua shalli dhe humbi iluzioni optik (Video)

Liverpooli thyen rekordin e Leicesterit Cityt për fitimet brenda një sezone

Liverpooli thyen rekordin e Leicesterit Cityt për fitimet brenda një sezone

Juventusi synon transferimin e Zaniolos

Juventusi synon transferimin e Zaniolos

Pse EOS dhe TRON janë më popullorë sesa Ethereum në aplikacionet e decentralizuara

Pse EOS dhe TRON janë më popullorë sesa Ethereum në aplikacionet e decentralizuara

United nuk e fitonte këtë çmim që nga koha e Fergusonit, Solskjaer zgjidhet trajneri i muajit në Ligën Premier

United nuk e fitonte këtë çmim që nga koha e Fergusonit, Solskjaer zgjidhet trajneri i muajit në Ligën Premier