Ariu i parë polar në Britani që prej 25 vitesh, shfaqet për herë të parë në ambient të jashtëm

21.03.2018 23:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ariu i parë polar në Britani që prej 25 vitesh, shfaqet për herë të parë në ambient të jashtëm

Ariu i vogël polar i lindur nga arusha Victoria në dhjetor, ka mbetur ende i pa emëruar sepse mbajtësit në kopshtin zoologjik nuk pranojnë të tregojnë ende gjininë e tij.

Ai është mbajtur në ambiente të mbyllura një kohë për shkak të privatësisë, mirëpo ariut polar të vogël tanimë i është dhënë mundësia që të provojë ambientet e jashtme në mënyrë që të rrit vetëbesimin e tij, por edhe t’i japin një mundësi publikut ta shohë topin e vogël leshatak.

Ariu i vogël është zënë në fotografi duke u mësuar me kushtet të cilat i ka dhe adhuruesit e kafshëve do të kenë mundësinë ta shohin tashmë çdo ditë.

Una Richardson, e cila është drejtoreshë e parkut me kafshë të egra ka thënë: “Ka kaluarr katër muaj në maternitet dhe Victoria më në fund ka shfrytëzuar shansin për të dalur pak jashtë”.

Kuptohet që këlyshi i saj është treguar i kujdesshëm dhe ende është duke u mësuar me kushtet, aromat, dhe zërat.

Kryeshefia ekzekutive e RZSS, Barbara Smith tha: “Lindja e ariut të parë polar në Britani të Madhe pas një çerek shekulli është një arritje e madhe për Shoqërinë Mbretërore Zoologjike të Skocisë dhe ekipin në Parkun tonë ‘Wildlife’”.

“Ne shpresojmë që këlyshi ynë do të ndihmojë në ngritjen e vetëdijes për rreziqet ndaj arinjve polare nga kafshët e egra. Së bashku, ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi, për të mbrojtur këtë specie madhështore”, ka përfunduar ajo. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Njihuni me “kryeqytetin e qymyrit” në Indi, aty ku minierat shkaktojnë kërdi për banorët e fshatrave në zonë (Foto)

Njihuni me “kryeqytetin e qymyrit” në Indi, aty ku minierat shkaktojnë kërdi për banorët e fshatrave në zonë (Foto)

Pogba: Shumë emocione në përballjen me Juventusin

Pogba: Shumë emocione në përballjen me Juventusin

OnePlus do të jetë kompania e parë që sjell një telefon 5G

OnePlus do të jetë kompania e parë që sjell një telefon 5G

Zyrtare: Enis Bardhi e vazhdon kontratën me Levanten

Zyrtare: Enis Bardhi e vazhdon kontratën me Levanten

Dua Lipa nuk kanë të ndalur

Dua Lipa nuk kanë të ndalur

Cila është sasia e duhur e gjumit?

Cila është sasia e duhur e gjumit?

Mozilla lançoi Firefox 63, sjell mbrojtje më të mirë nga gjurmimi në ueb

Mozilla lançoi Firefox 63, sjell mbrojtje më të mirë nga gjurmimi në ueb

Gafë apo provokim nga Unitedi? Djajtë e Kuq e quajnë Juventusin ‘hajdutë’

Gafë apo provokim nga Unitedi? Djajtë e Kuq e quajnë Juventusin ‘hajdutë’

Porositi dy shishe me ujë, i lë kamerieres 10 mijë dollarë bakshish (Foto)

Porositi dy shishe me ujë, i lë kamerieres 10 mijë dollarë bakshish (Foto)

Vjen procesori i ri i rangut të mesëm Qualcomm Snapdragon 675, telefonët me tre kamera të shpejti një standard

Vjen procesori i ri i rangut të mesëm Qualcomm Snapdragon 675, telefonët me tre kamera të shpejti një standard

Barça publikon një video me të gjithë golat e Icardit me fanellën e tyre

Barça publikon një video me të gjithë golat e Icardit me fanellën e tyre

Elefanti shfrytëzonte qetësinë e natës, merrte ushqimet nga ballkoni i një shtëpie (Video)

Elefanti shfrytëzonte qetësinë e natës, merrte ushqimet nga ballkoni i një shtëpie (Video)

Katër mënyra për ta luftuar stresin

Katër mënyra për ta luftuar stresin

Iggy Azalea nuk i duron rrobat, provokon sapo del nga dushi

Iggy Azalea nuk i duron rrobat, provokon sapo del nga dushi

AEK-Bayern Munich, formacionet e mundshme

AEK-Bayern Munich, formacionet e mundshme

Hakerët sulmojnë faqen e një konference në Arabinë Saudite si kundërpërgjigje për vrasjen e gazetarit Khashoggi

Hakerët sulmojnë faqen e një konference në Arabinë Saudite si kundërpërgjigje për vrasjen e gazetarit Khashoggi