Arben Bajo nesër hapë ekspozitë në FAB Gallery në Tiranë

08.03.2015 12:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Arben Bajo nesër hapë ekspozitë në FAB Gallery në Tiranë

Venusi shënon formën e parë skulptorike në historinë e artit, si për të diktuar udhën nga duhej të cekte çdo skulptor. Bajo nuk bën përjashtim nga ky rregull i pashkruar. Në formë konstante ai ofron përgjatë gjithë karrierës së tij versionin e vet të figurës femërore.

Artisti Arben Bajo nesër, me datë 9 mars, hap ekspozitën personale “Skulpturë” në Galerinë FAB, në Universitin e Arteve në Tiranë.
Kur ndryshon skulptura, ndryshon shoqëria… kështu thotë një shprehje e re, a e vjetër. Por gjithnjë më e rrallë në numër, krahasuar me mediumet simotra, skulptura pasqyron me vështirësi zig zaget estetike të periudhës që propozon, aq sa në momente të caktuara ajo pothuajse mungon. Në artin vendas një shembull i tillë pasqyrohet në periudhën e Liberalizimit, (vitet ’69-’73 të shek. XX), periudhë e shkurtër vërtet, por që “infektoi” dhjetra artistë shqiptar, me huazime stilistike postimpresioniste, ekspresioniste, a kubiste. Në skulpturën e kohës, kjo frymë për mos të thënë që nuk u pasqyrua kurrkund, mund të rezervohet në dëshirat, apo “kapriçot” e fshehura (në raste dhe thyera) në studiot e artistëve.

Në ato vite të trishta skulptorët ashtu si kolegët e tyre piktorë, shkrimtarë, a regjisorë u përshtatën kokëulur me statusquonë shtetërore, për të konkluduar në një produkt të shumtë në numër, (monumente, shtatore a lapidarë) në zgjidhje herë formale/glorifikuese, e herë thjesht monumentale/triumfuese.

Dhe kur këmbanat ranë dhe për errësirën totalitare, në atelietë e Akademisë së Arteve po guxohej… përtej, sërisht. Era e ndryshimit kish filluar të frynte fort pa frikën e raprezaljeve, ndërsa studentët po propozonin me forcë instiktive një gjuhë të re plastike. Dëshmi fotografike të kësaj eksperience, ish student i atyre viteve, Arben Bajo ripropozon në ekspozitën e tij të shtatë personale. Të ngritura përballë krijimtarisë së tij të viteve të fundit, ato krijojnë një urë kohore kuptimplotë, ndërsa metamorfoza fizike e trupave “akademik”, shkon shumë përtej realizmit standard të atelieve të skulpturës të vetëm pak viteve më parë.

Venusi shënon formën e parë skulptorike në historinë e artit, si për të diktuar udhën nga duhej të cekte çdo skulptor. Bajo nuk bën përjashtim nga ky rregull i pashkruar. Në formë konstante ai ofron përgjatë gjithë karrierës së tij versionin e vet të figurës femërore. Ato ndërthuren me raftet, natyrat e qeta apo kuajt, në shumë versione, herë teksa lartohen të heshtura dhe elegante, herë teksa ngjiten në poza sensuale mbi mur, e herë të tjera ndërsa dremisin mbi pode. Të stërgjata dhe elegante, me tis lakonik, por tejet sensuale, ato “pushojnë” në vetminë e tyre të pavëmendëshme ndaj syrit kurioz. / KultPlus.com 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mjeku ‘popullor’ shqiptar që shëron me të prekur, 5 mijë € për të ngelur me shtatzanë

Mjeku ‘popullor’ shqiptar që shëron me të prekur, 5 mijë € për të ngelur me shtatzanë

Zbulohet edhe një virus i ri, nuk ngjan me asnjë tjetër në botë!

Zbulohet edhe një virus i ri, nuk ngjan me asnjë tjetër në botë!

Shkencëtarët: Burrat homo-biseksualë, më shumë gjasa për kancer të lëkurës, arsyeja solari

Shkencëtarët: Burrat homo-biseksualë, më shumë gjasa për kancer të lëkurës, arsyeja solari

Ilaçe kontrabandë nga Kosova fshehur në tubat e koncidionerit te autobusit

Ilaçe kontrabandë nga Kosova fshehur në tubat e koncidionerit te autobusit

Fituesit në ‘Oscars 2020’

Fituesit në ‘Oscars 2020’

Sëmundja e kohëve moderne/ Të gjithë po vuajnë nga problemet me qafën (Video)

Sëmundja e kohëve moderne/ Të gjithë po vuajnë nga problemet me qafën (Video)

Njihni Vlerat e Çajit të Farave të Linit për Diabetin

Njihni Vlerat e Çajit të Farave të Linit për Diabetin

Shkencëtarët më në fund zbulojnë shkakun e flokëve gri: Stresi nuk është fajtor, por…

Shkencëtarët më në fund zbulojnë shkakun e flokëve gri: Stresi nuk është fajtor, por…

Si e zgjedhin meshkujt gruan me të cilën duan të martohen

Si e zgjedhin meshkujt gruan me të cilën duan të martohen

Dua Lipën dhe Bebe Rexhën i bën bashkë në një skuadër “The Voice” në Amerikë

Dua Lipën dhe Bebe Rexhën i bën bashkë në një skuadër “The Voice” në Amerikë

Shenjat Që Lajmërojnë Probleme Të Mushkërive nga AgroWeb më 21 Janar 2020

Shenjat Që Lajmërojnë Probleme Të Mushkërive nga AgroWeb më 21 Janar 2020

Shkencës: Qeshni me partnerin, marrëdhënia juaj bëhet më e fortë

Shkencës: Qeshni me partnerin, marrëdhënia juaj bëhet më e fortë

Vaji i Xhenxhefilit – Si të Përgatisni Kurën e Përjetësisë

Vaji i Xhenxhefilit – Si të Përgatisni Kurën e Përjetësisë

6 mënyra për t’u shëruar nga trauma emocionale

6 mënyra për t’u shëruar nga trauma emocionale

Studimi: Burrat që kontrollohen nga gratë jetojnë më gjatë!

Studimi: Burrat që kontrollohen nga gratë jetojnë më gjatë!

Kontrolla mashkullore per parandalimin e shtatzanisë

Kontrolla mashkullore per parandalimin e shtatzanisë