Arabia Saudite do të kërkojë ekstradimin e të dyshuarve për korrupsion

13.01.2018 18:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Arabia Saudite do të kërkojë ekstradimin e të dyshuarve për korrupsion

Prokurori publik i Arabisë Saudite, Saud al-Muajab, ka thënë se do të kërkojë ekstradim për disa persona të dyshuar për korrupsion, që jetojnë jashtë vendit.
Kjo deklaratë e tij vjen në kuadër të një morie masash, në të cilat janë të përfshirë edhe disa figura publike, transmeton Reuters.

Janë duke u mbledhur të prova për të ngritur padi dhe që t’iu kërkohet qeverive të huaja t’i kthejnë ata në mbretëri, ka deklaruar al-Muajab, revistës Arrajol gjatë një interviste.

Nuk është bërë e qartë se për sa persona mund të bëhet kërkesa apo se në cilat vende janë ata.
Forcat saudite të sigurisë kanë marrë disa masa për shumë anëtarë politikë dhe ata të elitës, me urdhër të trashëgimtarit të fronit, princit, Mohammed bin Salman.

Këto masa janë cilësuar si luftë kundër korrupsionit. Zyrtarët sauditë kanë thënë se janë duke negociuar me të ndaluarit, mirëpo Arrajol ka thënë se ata që përfundojnë në gjykatë do të kenë mundësi të angazhojnë avokatë, për t’u mbrojtur gjatë hetimeve./GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pas Rrugës së Kombit, ajo Tiranë-Elbasan do bëhet me pagesë

Pas Rrugës së Kombit, ajo Tiranë-Elbasan do bëhet me pagesë

Pjesëmarrësit e festivalit befasohen me “byrekun hamburger”, thonë se është më i mirë se ai me djathë (Foto)

Pjesëmarrësit e festivalit befasohen me “byrekun hamburger”, thonë se është më i mirë se ai me djathë (Foto)

Prishtina heshtë zërat për ndërrimin e trajnerit, Remzi Ejupi e konfirmon Mirel Josën: Ka kontratë për tri vite

Prishtina heshtë zërat për ndërrimin e trajnerit, Remzi Ejupi e konfirmon Mirel Josën: Ka kontratë për tri vite

Norvegjia vazhdon mbështetjen e inovacionit dhe ndërmarrësisë në Kosovë

Norvegjia vazhdon mbështetjen e inovacionit dhe ndërmarrësisë në Kosovë

Vetëvendosje ngrit kallëzim penal ndaj Agim Veliut

Vetëvendosje ngrit kallëzim penal ndaj Agim Veliut

West Side Family publikojnë këngën ‘E imja’

West Side Family publikojnë këngën ‘E imja’

Kida provokon fort këtë herë

Kida provokon fort këtë herë

Tahiri: Vonesa në miratimin e ligjeve kundër korrupsionit është amnisti për krimin dhe përfitimin e paligjshëm

Tahiri: Vonesa në miratimin e ligjeve kundër korrupsionit është amnisti për krimin dhe përfitimin e paligjshëm

Qeveria miraton projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes me Stitching SPARK nga Holanda

Qeveria miraton projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes me Stitching SPARK nga Holanda

Një muaj paraburgim ndaj dy të pandehurve për tentim vrasje në Gjilan

Një muaj paraburgim ndaj dy të pandehurve për tentim vrasje në Gjilan

Kosovarëve që kanë punuar në Slloveni do t’iu mundësohet marrja e pensioneve

Kosovarëve që kanë punuar në Slloveni do t’iu mundësohet marrja e pensioneve

Rasti i Kumanovës arrin në Gjykatën e Apelit

Rasti i Kumanovës arrin në Gjykatën e Apelit

Gjakovë, një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit për dhunim seksual

Gjakovë, një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit për dhunim seksual

Ndjekësja e kritikoi për tatuazhin në fëmijëri, kjo ishte përgjigja epike e Duas

Ndjekësja e kritikoi për tatuazhin në fëmijëri, kjo ishte përgjigja epike e Duas

Haradinaj: Korrigjimi i kufijve na kthen në të kaluarën, duhet marrëveshje paqësore

Haradinaj: Korrigjimi i kufijve na kthen në të kaluarën, duhet marrëveshje paqësore

Hahn-Zaev: Referendumi, mundësi që nuk përsëritet

Hahn-Zaev: Referendumi, mundësi që nuk përsëritet