Apple paditet në gjykatë për verifikimin me dy faktorë

10.02.2019 13:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apple paditet në gjykatë për verifikimin me dy faktorë

Apple është paditur në gjykatë për verifikimin me dy faktorë me arsyetimin se u merr përdoruesve më shumë kohë gjatë përdorimi dhe konsiderohet abuziv sepse pas 14 ditësh përdoruesi nuk mund të kalojnë në një metodë të tjerë më thjeshtë dhe më pak të sigurtë.

Padia e bërë nga Jay Brodsky në Kaliforni thotë se Apple nuk merr aprovimin e përdoruesve gjatë aktivizimit të verifikimit me dy faktorë.

Madje pas aktivizohet, verifikimi me dy faktorë aplikon një procedurë të vështirë e cila jo vetëm që kërkon që përdoruesi të mbajë mend fjalëkalimin por edhe të ketë akses tek pajisja e vendosur si masë sigurie.

Në padi thuhet se përdoruesit pësojnë humbje ekonomike bazuar në shpërdorimin e kohës personale për një proces identifikimi i cili është shndërruar në një proces me disa hapa.

Paditësi thotë se një përditësim sigurie aktivizon verifikimin me dy faktorë në Shtator të 2015-ës. Megjithatë as macOS El Capitan dhe as iOS nuk kanë aktivizuar verifikimin e dy faktorë pa dijeninë e përdoruesve.

Brodsky gjithashtu thotë se e-mail-i që Apple dërgon kur aktivizohet verifikimi me dy faktorë është i paplotë.

Sipas padisë, ku aktivizohet verifikimi me dy faktorë, përdorimi kërkon mes 2 deri në 5 minuta.

Sipas testimeve të realizuara dhe pavarësisht padisë, verifikimi me dy faktorë në iPhone dhe iPad nuk merr më shumë sesa 22 sekonda në total.

Brodsky akuzon Apple për shkeljen e Aktit të Abuzimit dhe Mashtrimit Kompjuterik, Aktit të Shkeljes së Privatësisë në Kaliforni dhe ligje të tjera.

Ai kërkon dëmshpërblim monetar si dhe ndryshimin e praktikës së Apple. Dokumentin e plotë të padisë mund ta gjeni në këtë lidhje. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Apple paditet në gjykatë për verifikimin me dy faktorë

Apple paditet në gjykatë për verifikimin me dy faktorë

Katër klube të mëdha evropiane pas Richarlisonit

Katër klube të mëdha evropiane pas Richarlisonit

Disa ide se si të arrini rezultate më të mira nga ushtrimet

Disa ide se si të arrini rezultate më të mira nga ushtrimet

Kuka: Medalja e fituar të jetë dhuratë për dy ngjarje të reja për sportin dhe sportistët

Kuka: Medalja e fituar të jetë dhuratë për dy ngjarje të reja për sportin dhe sportistët

Oklahoma triumfon me rikthim fantastik ndaj Houstonit, Paul George i pandalshëm

Oklahoma triumfon me rikthim fantastik ndaj Houstonit, Paul George i pandalshëm

Presidenti i Barcelonës Bartomeu e pranon haptazi: Po përgatitemi për largimin e Messit

Presidenti i Barcelonës Bartomeu e pranon haptazi: Po përgatitemi për largimin e Messit

Dhimbjet, shenjë paralajmëruese e sëmundjeve

Dhimbjet, shenjë paralajmëruese e sëmundjeve

UEFA e ka dënuar Mavrajn, kapiteni i Shqipërisë jashtë në tri takime tejet të rëndësishme

UEFA e ka dënuar Mavrajn, kapiteni i Shqipërisë jashtë në tri takime tejet të rëndësishme

Zbulohet aksidentalisht kura kundër rënies së flokëve

Zbulohet aksidentalisht kura kundër rënies së flokëve

Ramos: Ne jemi në garë për titull

Ramos: Ne jemi në garë për titull

Tjetër ndeshje, tjetër fitore – Z Mobile Prishtina fiton bindshëm ndaj kampionit Bashkimi

Tjetër ndeshje, tjetër fitore – Z Mobile Prishtina fiton bindshëm ndaj kampionit Bashkimi

Tifozët e Atleticos i hodhën Courtoisit lodra në formë minjsh gjatë derbit të Madridit

Tifozët e Atleticos i hodhën Courtoisit lodra në formë minjsh gjatë derbit të Madridit

Si të shpëtosh nga gërhitja me një truk të vetëm

Si të shpëtosh nga gërhitja me një truk të vetëm

Interi i kthehet fitores pas tri humbjeve, vendos goli i Lautaros në triumfin ndaj Parmas

Interi i kthehet fitores pas tri humbjeve, vendos goli i Lautaros në triumfin ndaj Parmas

Parma 0-1 Inter, notat e lojtarëve

Parma 0-1 Inter, notat e lojtarëve

Pasi talli Griezmannin me festimin e golit, Ramos pëlqen një postim tallës në Instagram për Atleticon

Pasi talli Griezmannin me festimin e golit, Ramos pëlqen një postim tallës në Instagram për Atleticon