Apple Maps mëson nga Google Maps

04.06.2019 19:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apple Maps mëson nga Google Maps

Kur Apple Maps debutoi, shumë u kritikua sepse i mungonin detaje të shumta sidomos kur krahasohej me Google Maps.

Por me iOS 13 gjërat do të ndryshojnë. Në konferencën e zhvilluesve WWDC, shefi i iOS Craig Federighi tregoi aplikacionin e ri të Apple Maps i cili ka më shumë detaje se kurrë më parë shoqëruar nga një ndërfaqe navigimi tashmë tre dimensione.

Një prej funksioneve që bie në sy është padyshim kopja e Google Street View të Apple e quan Lookaround. Kjo ndërfaqe jep një pamje në nivel rruge.

Gjithashtu u mësua një enigmë e madhe. Spekulimet për makinën me sistem vetëdrejtimi të Apple në fakt kishin qenë makina LiDar pajisur me kamera për të krijuar një hartë 3D dhe Street View për hartat e Apple Maps.

Apple Maps

Me aplikacionin e ri përdoruesit mund të shtojnë hapësira të caktuar në lista preferencash apo të krijojnë një koleksione të tyre dhe madje tua dërgojnë miqve. Gjithashtu ofrohet një opsion i cili parashikon kohën e mbërritjes që një personi tjetër.

Pamja e re e Maps është më e lezetshme, është një Google Maps në steroide. Në rast se vini re diçka në hartë me të zmadhuar mund të aktivizoni efektin “Binocular” për të parë çdo gjë në 3D.

Ky efekt është një shenjë se Apple po shkon drejt implementimit të realitetit të shtuar edhe pse kompania ende nuk ka bërë lëvizje të mëdha në këtë hapësirë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)