Apple ka shkelur tre patenta të Qualcomm thotë një gjykatë Amerikane

16.03.2019 16:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apple ka shkelur tre patenta të Qualcomm thotë një gjykatë Amerikane

Prodhuesi i njohur i çipeve Qualcomm fitoi ditën e Premte një betejë ligjore kundër prodhuesit të iPhone Apple në një gjykatë federale në San Diego.

Gjykata tha se Apple i detyrohet Qualcomm 31 milionë dollarë për shkeljen e tre patentave.

Vitin e kaluar Qualcomm paditi Apple për shkeljen e patentave të jetëgjatësisë së baterisë. Gjatë gjyqit tetë ditor Qualcomm kërkoi nga juria që ti shlyheshin detyrimet prej 1.41 dollarësh për iPhone të shitur të cilat kanë shkelur patentat.

Penaliteti 31 milionë dollarësh është shumë i vogël krahasuar me një kompani si Apple me vlerë tregu prej 866 miliardë dollarësh, e dyta në botë pas Microsoft.

Por në të njëjtën kohë i jep një avantazh dhe mbështetje Qualcomm në disa seri betejash ligjore që kanë nisur mes dy gjigantëve në dy vitet e fundit.

Rasti më i madh i përket muajit Prill 2017 ku Apple kërkoi në gjykatë që të zbërthimin e modelit të biznesit të Qualcomm për licencimin dhe shitjen e çipeve.

Qualcomm nga ana tjetër akuzon Apple se ka përdorur teknologjinë dhe nuk ka paguar detyrimet për të.

Në dy raste të tjera është ndaluar shitja e iPhone në Kinë dhe Gjermani. Në Kinë vendimi ende nuk ka hyrë në fuqi ndërsa në Gjermani kompania vendosi të ndërronte çipet Qualcomm me ato të Intel.

Qualcomm bën para përmes licencimit duke marrë një pjesë të çmimit të iPhone të shitur, një praktikë që Apple e quan të paligjshme.

Vendimi në i gjykatës Amerikane në favor të Qualcomm shton besimin tek prodhuesi i çipeve se modeli i biznesit nuk përbën shkelje. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Apple ka shkelur tre patenta të Qualcomm thotë një gjykatë Amerikane

Apple ka shkelur tre patenta të Qualcomm thotë një gjykatë Amerikane

Ketri i patrembur, bashkë me shqiponjën qëndroi në një degë (Foto)

Ketri i patrembur, bashkë me shqiponjën qëndroi në një degë (Foto)

Facebook do të luftojë shpërndarjen e fotove intime me inteligjencën artificiale

Facebook do të luftojë shpërndarjen e fotove intime me inteligjencën artificiale

Ndërprerja e Facebook-ut vë në pikëpyetje për mënyrën tonë të jetesës

Ndërprerja e Facebook-ut vë në pikëpyetje për mënyrën tonë të jetesës

CEO i bursës kriptografike famëkeqe Mt.Gox i shpëton burgimit

CEO i bursës kriptografike famëkeqe Mt.Gox i shpëton burgimit

Skype dyfishon numrin e bashkëbiseduesve për thirrje në grup

Skype dyfishon numrin e bashkëbiseduesve për thirrje në grup

Netgear ka përgatitur një router wireless për adhuruesit e lojërave

Netgear ka përgatitur një router wireless për adhuruesit e lojërave

Google mund të gjobitet për herë të tretë nga Komisioni Evropian

Google mund të gjobitet për herë të tretë nga Komisioni Evropian

Problemi 19 vjeçar i sigurisë në WinRAR po përdoret në disa sulme nga hakerët

Problemi 19 vjeçar i sigurisë në WinRAR po përdoret në disa sulme nga hakerët

Tastiera Google Gboard tashmë përkthen tekstet në 103 gjuhë të botës

Tastiera Google Gboard tashmë përkthen tekstet në 103 gjuhë të botës

Qëndron shumë pranë ariut gjigant, për ta ushqyer me luleshtrydhe të ngrira (Video)

Qëndron shumë pranë ariut gjigant, për ta ushqyer me luleshtrydhe të ngrira (Video)

Presheva, Prizreni dhe Tirana ishin ndalesat e radhës së ICT Awards 7

Presheva, Prizreni dhe Tirana ishin ndalesat e radhës së ICT Awards 7

Tesla prezantoi makinën më të re elektrike për masat, Model Y

Tesla prezantoi makinën më të re elektrike për masat, Model Y

Në ujë të acartë për 10 mijë euro – do ta bënit edhe ju?! (Video)

Në ujë të acartë për 10 mijë euro – do ta bënit edhe ju?! (Video)

Microsoft lançon Xbox Live për lojërat Android dhe iOS

Microsoft lançon Xbox Live për lojërat Android dhe iOS

Facebook me një hapësirë të dedikuar adhuruesve të lojërave

Facebook me një hapësirë të dedikuar adhuruesve të lojërave