Apple: Ja arsyet pse App Store nuk është monopol

30.05.2019 10:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apple: Ja arsyet pse App Store nuk është monopol

Apple lançoi një uebsajt të ri i cili thotë se platforma App Store, mënyra e vetme për shumë njerëz për të instaluar aplikacione në një iPhone, mbështet konkurrencën.

Sajti u lançua në heshtje të plotë ditën e Mërkure dhe është tjetër përgjigje ndaj Spotify dhe kandidates presidenciale demokratike Elizabeth Warren ku që të dy kanë akuzuar gjigandin e iPhone për favorizimin e aplikacioneve të saj ndaj atyre të palëve të treta.

Një seksion i faqes titullohet “Një dyqan që mirëpret konkurrencën.” Faqja vë theksin tek aplikacionet që konkurrojnë me softuerin dhe shërbimet e integruara të Apple përfshirë Spotify.

Zhvilluesit e aplikacioneve të cilët prodhojnë mjetet dhe aplikacione për kontrollimin e varësisë ndaj pajisjeve apo për monitorim familjarë thonë se Apple ka shënjestruar aplikacionet e tyre sepse konkurrojnë me Screen Time, një funksion i lançuar së fundi në iPhone.

Apple tha se aplikacionet e palëve të treta ishin hequr sepse kishin probleme privatësie dhe sigurie. Zhvilluesit gjithashtu janë ankuar për tarifat 15-30% që Apple aplikon për pagesat e kryera përmes App Store.

Në uebsajt Apple thotë se “Si çdo treg tjetër i ndershëm, zhvilluesit vendosin se çfarë duan të tarifojnë. Ne vetëm mbledhim komisione nga zhvilluesit kur një e mirë apo shërbim dixhital ofrohet përmes një aplikacioni në App Store.”

Sajti thotë se 40% e aplikacioneve refuzohen në javë nga procesi i aprovimit të Apple i cili bazohet tek moderatorë njerëzorë për shkak të keq-funksionimeve apo problemeve me privatësinë.

Gjithashtu janë listuar një seri aplikacionesh në App Store të cilat Apple thotë se konkurrojnë me shërbimet e saj si Music, Notes dhe FaceTime. Apple tha se gjatë vitit të kaluar zhvilluesit kanë bërë 120 miliardë dollarë përmes platformës. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve