Apple iPad do të ketë sistemin e tij operativ

04.06.2019 16:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apple iPad do të ketë sistemin e tij operativ

Apple ka vendosur të ndajë sistemin operativ mobile iOS në dy, një për iPhone dhe një për iPad i cili tani e tutje do të quhet iPad OS.

Ndryshimet e para të dukshme mes iOS dhe iPad OS është padyshim rrjeti më i ngushtë i ikonave, mundësia për të fiksuar widget në ekran dhe gjestet e reja të kopjimit dhe ngjitjes së tekstit.

Pjesa më e madhe e ndryshimeve janë aplikuar për ta bërë iPad të duket më shumë si një kompjuter desktop, veçanërisht modelin iPad Pro. Funksioni i ekspozimit të aplikacioneve tashmë do të jetë pjesë e iPad, ngjashëm me Mac, si dhe është aktivizuar mbështetja për dritaret e shumëfishta ku përdoruesit mund të vendosni dy dokumente Word krah për krah.

Gjithashtu përdoruesit mund të kalojnë përmes aplikacioneve me gjeste. Janë shtuar plot 30 shkurtesa të reja tastiere. Është shtuar mbështetja për aplikacionin Files si dhe importimin e fotove në aplikacione si Adobe Lightroom.

Apple gjithashtu ka shtuar shfletimin e klasit desktop në Safari në iPad. Shfletuesi tashmë i bën uebsajtet e destinuar për desktopët më të përdorshëm përmes prekjes duke i larguar nga versionet mobile të tyre.

Nuk përfundon këtu e gjitha sepse iPadOS ofron mbështetje për mause përmes USB dhe Bluetooth, një funksion shumë i kërkuar nga përdoruesit.

Beta e parë e zhvilluesve të iPad OS është i disponueshëm nga ky moment. Sakaq beta e parë publike vjen në Korrik dhe një debutimin zyrtar pritet në Vjeshtë kur të mbërrijnë modelet e reja të iPhone. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj

Bale dhuron 500 mijë funta në spitalin ku ka lindur për të ndihmuar në betejën ndaj koronavirusit

Bale dhuron 500 mijë funta në spitalin ku ka lindur për të ndihmuar në betejën ndaj koronavirusit

Si u njoh me bashkëshorten, Lyrical Son: Në fillim e shihja si fëmijë! (Video)

Si u njoh me bashkëshorten, Lyrical Son: Në fillim e shihja si fëmijë! (Video)