Apple iOS 13 premton rritje të ndjeshme të performancës për iPhone

04.06.2019 21:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apple iOS 13 premton rritje të ndjeshme të performancës për iPhone

Apple tha se iPhone do të bëhet akoma edhe më shpejtë me iOS 13. Në konferencën e zhvilluesve WWDC Apple kishte shumë për të thënë për versionet e reja të iOS, iPad OS, watchOS, macOS madje edhe harduerëve si Mac Pro.

Por iOS 13 si çdo vit merr vëmendje të lartë. Kompania tha se sistemi operativ i ri do të reduktojë madhësinë e aplikacioneve me 50% dhe përditësimeve me 60% por jo vetëm.

Gjithashtu aplikacionet do të hapen deri në dy herë më shpejtë. Face ID është përshpejtuar dhe shkyç një iPhone 30% më shpejtë.

“Asgjë nuk ka më tepër rëndësi për ne sesa performanca e telefonëve të përdoruesve tanë,” tha Craig Federighi, zëvendës Presidenti i Apple për inxhinierinë e softuerit.

Pas macOS, iOS 13 pajiset me një “dark mode” i cili shndërron ndërfaqen në të zezë dhe tekstin në të bardhë. Ky funksion është bërë mjaft popullor në shumë aplikacione dhe sisteme.

Apple gjithashtu prezantoi një sistem të ri kyçjeje social e cila funksionon ngjashëm me atë të përdorur nga Google dhe Facebook por pa gjurmuar përdoruesit duke ruajtur privatësinë e tyre sipas Federighi.

Përdoruesit mund të mbajnë adresën e e-mail-it të fshehur nga aplikacionet duke përdorur gjeneratorin e rastësishëm të e-mail-eve e cila krijon adresa unike të cilat dërgojnë emailet në drejtim të adresës reale.

Sistemi i ri HomeKit Secure Video mund të enkriptojë dhe ngarkojë video nga sistemet e përshtatshme të kamerave të sigurisë për shtëpitë përmes iPad, Apple TV ose HomePod në llogarinë iCloud.

Beta e parë e zhvilluesve e iOS 13 është i disponueshëm nga ky moment ndërsa beta publike do të jetë e disponueshme në Korrik. Debutimi final i sistemit operativ si gjithnjë pritet në Shtator krahas prezantimit të modeleve të reja të iPhone. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve