Apple i ka kushtuar 6 miliardë dollarë mbyllja e betejës ligjore me Qualcomm

19.04.2019 22:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apple i ka kushtuar 6 miliardë dollarë mbyllja e betejës ligjore me Qualcomm

Apple mund ti ketë paguar plot 6 miliardë dollarë Qualcomm për të mbyllur betejën ligjore mes dy kompanive tha një analist i UBS.

Sipas bankës, Apple me shumë gjasa mund të ketë dëmshpërblyer me 8 deri në 9 dollarë patentën për iPhone. Kompania vendosi të paguante këtë çmim të kripur për ti dhënë fund betejës ligjore e cila u shtri në disa kontinente e madje kërcënonte edhe të ardhmen 5G të iPhone.

Nga ana tjetër Qualcomm trembej për modelin e biznesi i cili kontribuon gjysmën e fitimit të kompanisë. Që kur u vendos të mbyllej çështja, aksionet e Qualcomm janë rritur me 38%. Edhe aksionet e Apple kanë parë ditë të mira duke shkuar 2% më lart.

Mbyllja e kësaj beteje u shoqërua me një pagesë të vetme të Apple për Qualcomm si dhe u arrit një akord për përdorimin e çipeve të këtij të fundit tek iPhone.

Më përpara Apple kishte paguar 7.5 dollarë për patentë për një telefon ndërsa tani do ti paguajë 1 deri në 2 dollarë më shumë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


U tha që s’është miliardere, por blerjet e fundit e dëshmojnë të kundërtën

U tha që s’është miliardere, por blerjet e fundit e dëshmojnë të kundërtën

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)