Apple i afrohet përsëri vlerës së 1 trilionë dollarëve

02.05.2019 11:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apple i afrohet përsëri vlerës së 1 trilionë dollarëve

Aksionet e Apple u rritën me 5% ditën e Mërkure duke dërguar vlerën e prodhuesit të iPhone afër kufirit të 1 trilionë dollarëve.

Apple ka dueluar me Microsoft dhe Amazon.com për titullin e kompanisë me vlerën më të madhe në botë dhe të tre kanë arritur në një pikë të kalojnë kufirin e 1 trilionë dollarëve.

Ishte Gushti i vitit të kaluar kur Apple për herë të parë u vlerësua mbi këtë shifër por humbi terren pas shenjave të para që tregonin se iPhone e ardhshëm do të kishin kërkesë të ulët.

Ditën e Mërkure Apple u vlerësua me 969 miliardë dollarë dhe qëndron ngjitur me Microsoft që vlerësohet me 980 miliardë dollarë.

Edhe pse shitjet e iPhone ranë me 17% në tre mujorit e dytë fiskal, të ardhurat thyen pritshmëritë e analistëve.

Bazuar në këtë performancë 21 analistë rekomandojnë blerjen e aksioneve të Apple, 18 janë neutralë dhe dy rekomandojnë shitjen e tyre sipas të dhënave të Refinitiv. Në tërësi Apple favorizohet nga analistët dhe firmat e konsulencës si American Internation Group dhe Berkshire Hathaway.

Me shkurtimin e kostove të iPhone Apple filloi të performonte mjaft mirë në Kinë si dhe përfitoi nga dialogu i përmirësuar mes SHBA dhe Kinës. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë