Apple humbet një ekzekutiv shumë të rëndësishëm

31.03.2019 13:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apple humbet një ekzekutiv shumë të rëndësishëm

Ekzekutivi i arkitekturës së platformave Gerard Williams pranë Apple u largua nga kompania pas nëntë vitesh pranë gjigandit të iPhone.

Arsyeja pse ky lajm është i bujshëm qëndron pikërisht tek kontributi që ky ekzekutiv i lartë i kompanisë ka dhënë.

Ai mbante një pozicion të rëndësishëm, atë ekipit të dizajnit të procesorëve dhe komponentëve që përdoren nëpër telefonët, tabletët dhe aksesorët e Apple.

Ishte Gerard Williams që udhëhoqi prodhimin e të gjithë procesorëve Apple nga modeli A7 i cili u shfaq tek iPhone 5S deri tek Apple A12X që gjendet në tabletët më të fundit profesionalë të kompanisë.

A7 ishte procesori i parë 64-bit që shfaqej në një pajisje mobile. Debutimi në iPhone 5S detyroi Qualcomm të prodhonte një procesor 64-bit gjithashtu dhe nuk u shpëtoi problemeve.

Përveç udhëheqjes së departamentit të dizajnit të procesorëve, Gerard Williams gjithashtu kishte drejtimin e çipeve të sistemit të Apple. Me pak fjalë ishte ai që vendoste për dizajnet dhe prodhimin e komponentëve si procesorë, kartë grafike dhe memorie.

Arsyeja e largimit të tij mbetet e paqartë, madje as ai vetë nuk e ka komentuar në profilin e tij në Linkedin. Me shumë gjasa ai do të vijojë të jetë në ngarkim për gjeneratën e re të procesorëve të Apple për këtë vit e madje edhe procesorëve të parë prodhuar nga Apple për kompjuterët Mac.

Muajt e fundit ka pasur raportimet se gjigandi i Kupertinos ka në plan të zëvendësojë procesorët e Intel tek lapopët me çipet e tij. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zidane ka marr një vendim të rëndësishëm për Real Madridin

Zidane ka marr një vendim të rëndësishëm për Real Madridin

Taulant Xhaka vendos për të ardhmen e tij

Taulant Xhaka vendos për të ardhmen e tij

Diskutohet në Kosovë për autostradën e parë për biçikleta – e para e llojit të vetë në Ballkanin Perëndimor

Diskutohet në Kosovë për autostradën e parë për biçikleta – e para e llojit të vetë në Ballkanin Perëndimor

Enca vë në fokus të pasmet në imazhin e fundit të ndarë në rrjetet sociale

Enca vë në fokus të pasmet në imazhin e fundit të ndarë në rrjetet sociale

Lamtumirë Kardashians – Reality Show mbyllet pas 14 vjetësh

Lamtumirë Kardashians – Reality Show mbyllet pas 14 vjetësh

Arrestohet gruaja që u zhvesh e ‘provoi’ lodrat e seksit në dyqanin për të rritur (Foto)

Arrestohet gruaja që u zhvesh e ‘provoi’ lodrat e seksit në dyqanin për të rritur (Foto)

Shkencëtarët zbulojnë se si të ngadalësohet plakja biologjike

Shkencëtarët zbulojnë se si të ngadalësohet plakja biologjike

Infektohet me Covid-19 edhe vajza e Berluskonit

Infektohet me Covid-19 edhe vajza e Berluskonit

​Shqipëria përballë Lituanisë për tri pikët e radhës

​Shqipëria përballë Lituanisë për tri pikët e radhës

Partneri kontrollon vazhdimisht telefonin tuaj – ai mund të ketë këto probleme

Partneri kontrollon vazhdimisht telefonin tuaj – ai mund të ketë këto probleme

A mund të gjeni më shumë se 16 mace në këtë foto?

A mund të gjeni më shumë se 16 mace në këtë foto?

Kush është bukuroshja shqiptare që fitoi kurorën “Miss Arbëresha”- (Foto)

Kush është bukuroshja shqiptare që fitoi kurorën “Miss Arbëresha”- (Foto)

Sot e nesër mbahet Kampionati i Kosovës në automobilizëm

Sot e nesër mbahet Kampionati i Kosovës në automobilizëm

Anglia shënon edhe golin e gjashtë në “Fadil Vokrri”

Anglia shënon edhe golin e gjashtë në “Fadil Vokrri”

Bim Bimma publikon videoklipin e këngës “Ftyrat”

Bim Bimma publikon videoklipin e këngës “Ftyrat”

Thaçi: Besoj fuqishëm në talentin dhe suksesin e kampionëve tanë

Thaçi: Besoj fuqishëm në talentin dhe suksesin e kampionëve tanë