Apple do të riparojë iPhone me bateri të palëve të treta

07.03.2019 04:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apple do të riparojë iPhone me bateri të palëve të treta

Apple ka vendosur të ndryshojë një prej politikave të saja më jetëgjatë. Kompania ka vendosur të riparojë iPhone me bateri të palëve të treta.

Ky është ndryshim me 360 gradë i qëndrimit të kompanisë e cila vazhdimisht ka refuzuar riparimin e iPhone me bateri që nuk prodhohen nga furnizuesit e saj.

Në 2018-ën Apple tha se kishte zëvendësuar 11 milion bateri të iPhone. Një lëvizje e tillë masive erdhi si rezultat i programit një vjeçar të zëvendësimit të baterive për 29 dollarë.

Ky program erdhi në përgjigje të kritikave se Apple kishte ulur performancën e iPhone për të kompensuar në jetëgjatësinë e baterive pas vite përdorimi.

Dikush mund të thotë se shumë konsumatorë të Apple iPhone ka zgjedhur bateri të palëve të treta. Por mundet që Apple ka vendosur të bëhet më fleksibël. Muajin e kaluar kompania tha se riparimet e ekraneve të iPhone nga një palë e tretë nuk përfshihen në garancinë e pajisjes.

Dhjetorin e vitit të kaluar Apple pranoi se disa modele iPhone ishin marrë përditësime të cilat ulnin performancën për shkak të degradimit të jetëgjatësisë së baterisë.

Kompania tha se kishte pasur për qëllim të ruante këtë jetëgjatësi si dhe të parandalonte fikjen e papritur të telefonëve.

Pas shumë kritikave kompania gjeti zgjidhjen për baterinë dhe performancën e telefonit duke ulur koston e zëvendësimit të baterisë së vjetër me një të re nga 79 dollarë në 29 dollarë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Unikkatil ‘çmend’ serbët, bëjnë veprimin e pahijshëm në raport me reperin shqiptar

Unikkatil ‘çmend’ serbët, bëjnë veprimin e pahijshëm në raport me reperin shqiptar

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje