Apple dhuron para për rindërtimin e katedrales Notre Dame

16.04.2019 17:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apple dhuron para për rindërtimin e katedrales Notre Dame

Në një cicërimë publikuar ditën e sotme në rrjetin social Twitter, shefi ekzekutiv i Apple tha se kompania e tij do të dhurojë para për rindërtimin e Notre Dame.

Vendimi i Apple vjen ndërsa kompani private, biznesmenë dhe njerëz të zakonshëm kanë dhuruar para për rindërtimin e katedrales 850 vjeçare e cila u dogj pjesërisht mbrëmjen e kaluar nga një zjarr aksidental.

Deri tani kompanitë si LVMH e cila ka në pronësi markat e njohura të modës si Louis Vuitton, Christian Dior dhe Givenchy, gjigandi Francez i energjisë Total dhe miliarderi Francois Henri-Pinault kanë dhuruar 450 milionë dollarë për ristrukturimin e kishës.

Zjarrfikësit e gjetën të pamundur të shpëtonin katedralen ikonike nga shkatërrimi. Kisha është ndërtuar 856 vite më parë dhe është një simbol i kristianizmit në Francë.

Pas tetë orësh zjarrfikësit e izoluan zjarrin dhe e fikën duke shpëtuar dy kullat dhe hyrjen kryesore në kishë. Përpjekje ndërkombëtare për të financuar rindërtimin e kishës po bëhen në mbarë botën. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


LAJMI I FUNDIT: Dy pozitivë me COVID-19 në Formula 1

LAJMI I FUNDIT: Dy pozitivë me COVID-19 në Formula 1

PSG – Neymar, bisedime për kontratën e re

PSG – Neymar, bisedime për kontratën e re

Shaqiri mund t’i bashkohet Muriqit në Fenerbahce, klubi turk bën ofertë

Shaqiri mund t’i bashkohet Muriqit në Fenerbahce, klubi turk bën ofertë

Courtois: Fituam 10 ndeshje radhazi, katalanasit të heshtin

Courtois: Fituam 10 ndeshje radhazi, katalanasit të heshtin

Messi trondit Barcelonën: Njerëzve po iu mbaron durimi

Messi trondit Barcelonën: Njerëzve po iu mbaron durimi

Anibar shpallë programin artistik të festivalit

Anibar shpallë programin artistik të festivalit

Osasuna e mposhtë Barcelonën midis ‘Camp Nou’ me një lojtar më pak

Osasuna e mposhtë Barcelonën midis ‘Camp Nou’ me një lojtar më pak

Pogba ka ndërruar mendjen

Pogba ka ndërruar mendjen

Agjenti i Rashicës: Leipzigu i përshtatet mirë Milotit

Agjenti i Rashicës: Leipzigu i përshtatet mirë Milotit

Rutina e mëngjesit që ndikon në rritjen e produktivitetit në punë

Rutina e mëngjesit që ndikon në rritjen e produktivitetit në punë

Disa nga rregullat për të qenë menaxher i suksesshëm

Disa nga rregullat për të qenë menaxher i suksesshëm

Formacionet zyrtare: Milan – Parma

Formacionet zyrtare: Milan – Parma

“Metallica” i ka lansuar dy këngë nga albumi dhe filmi i ardhshëm koncertal “S&M2”

“Metallica” i ka lansuar dy këngë nga albumi dhe filmi i ardhshëm koncertal “S&M2”

Juve e Lazio e kërkojnë këndelljen sonte

Juve e Lazio e kërkojnë këndelljen sonte

Inter dhe Manchester United të gatshëm të shkëmbejnë dyshen e njohur

Inter dhe Manchester United të gatshëm të shkëmbejnë dyshen e njohur

Rashica, i shtrenjtë për Leipzigun

Rashica, i shtrenjtë për Leipzigun