Apple: App Store nuk është monopol

14.05.2019 23:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apple: App Store nuk është monopol

Gjykata Supreme Amerikane vendosi ditën e sotme që të lejonte hapjen e një padie kundrejt Apple. Në padi thuhet se Apple ka krijuar monopol me dyqanin e aplikacioneve App Store.

Apple u përpoq të argumentonte se zhvilluesit janë ata që i paguajnë Apple komisione dhe duhet të padisin ato dhe jo gjigantin e iPhone.

Por Gjykata Supreme vendosi se çështja mund të vazhdojë e tillë. Në një deklaratë për CNBC apple tha se është e bindur se do të fitojë kur faktet janë prezent.

“App Store nuk është një monopol,” u shpreh Apple. “App Store është platforma më e sigurtë dhe më e besueshme për konsumatorët.”

Apple gjithashtu tha se janë zhvilluesit ata që vendosin çmimin dhe vuri theksin tek fakti se shumica e aplikacioneve janë falas prej të cilave Apple nuk merr asgjë.

Vendimi i gjykatës ditën e sotme është larg finalizimit të padisë prandaj mbetet për tu parë sesi do të vijojë.

“Zhvilluesit kanë në dispozicion një numër platformash për të zgjedhur nga dyqanet e tjera të aplikacioneve tek televizorët smart dhe konsolat e lojërave,” tha Apple në lidhje me akuzat se ka krijuar monopol. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë