Apple akuzohet për praktika anti-kompetitive në App Store

29.04.2019 16:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apple akuzohet për praktika anti-kompetitive në App Store

Apple tha ditën e Diele se kishte hequr disa aplikacione të kontrollit prindëror nga App Store sepse vendosnin në rrezik privatësinë dhe sigurinë e përdoruesve.

Aplikacionet e hequra sipas Apple abuzonin me teknologjinë “Mobile Device Management” i cili i jep akses një zhvilluesi për vendndodhjen e përdoruesit, historikun e shfletimit, fotove dhe videove të realizuara.

Deklaratën kompania e lëshoi në përgjigje të akuzave të Nju Jork Times për praktika anti-kompetitive nga gjiganti i iPhone.

Përgjigja është një tjetër shembull i kontrollit të lartë të Apple mbi App Store megjithatë vjen në një kohë kur politikanë dhe rivalë po e akuzojnë kompaninë se përdor fuqinë për të favorizuar aplikacionet e kompanisë.

Apple tha se është shumë e rrezikshme dhe shkelje e hapur e politikave të App Store që një aplikacion të instalojë kontroll MDM mbi pajisjen e konsumatorëve.

Shumica e aplikacioneve të përmendura në raportin e Times si OurPact, Freedom, Kidslox dhe Qustodio përdoreshin për kontroll prindëror të fëmijëve dhe kohës që shpenzonin në pajisjet elektronike.

Apple thotë se aplikacionet duhet të përdorin API dhe strukturat e duhura. Përdorimi i MDM për të gjurmuar dhe kufizuar aktivitetin në telefon nuk është në të vërtetë qëllimi i MDM.

Në 2018-ën kompania lançoi një softuer quajtur Screen Time i cili gjurmon përdoruesit dhe aktivitetin me aplikacionet dhe vjen i instaluar në iPhone. Pak javë pas debutimit të Screen Time, 11 nga 17 aplikacionet më të shkarkuara të kësaj kategorie janë fshirë dhe kufizuar sipas Times.

Këto praktika anti-kompetitive edhe Spotify i ka ankimuar pranë Komisionit Evropian. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve