Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

05.03.2019 19:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Apple duket se ka adresuar problemin “Flexgate” që disa përdorues kanë raportuar me MacBook Pro nga 2016 e më sot.

Modeli i 2018-ës të MacBook Pro përdor një kabull ekrani që është 2mm më i gjatë se paraardhësit që do të thotë se vihet nën më pak presion kur laptopi hapet duke reduktuar dështimin e panelit me kalimin e kohës.

Apple ka pranuar problemin me dizajnin ku disa pronarë të MacBook Pro që kanë hasur simptoma “flexgate”.

Problemi vjen duke qenë se kur hapet laptopi kabulli i ekranit tërhiqet dhe me kalimin e kohës konsumohet duke degraduar kështu ekranin e laptopit.

Në fillim këto ekrane kanë një efekt drite të pazakontë në fund të ekranit. Kur laptopi hapet në 90 gradë, ekrani dështon plotësisht.

Me dështimin e një kabulli 6 dollarësh salduar në ekran, do të thotë se duhet të ndërroni plotësisht ekranin i cili kushton 700 dollarë sipas iFixit.

Nuk dihet nëse laptopët e vitit të kaluar MacBook kanë adresuar këtë problem por sipas Apple tashmë duhet të funksionojë normalisht. Madje kompania ofron garanci që mbulon këtë problem dizajni. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Miomët e mitrës

Miomët e mitrës

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

Shkrepi në momentin e duhur, fotografoi pilotin e aeroplanit ushtarak që shikonte drejt tij (Foto)

Shkrepi në momentin e duhur, fotografoi pilotin e aeroplanit ushtarak që shikonte drejt tij (Foto)

Misteri që rrethon QuadrigaCX, zbulohen bosh portofolët e themeluesit

Misteri që rrethon QuadrigaCX, zbulohen bosh portofolët e themeluesit

Çokollata e lufton kollin më mirë sesa ilaçet

Çokollata e lufton kollin më mirë sesa ilaçet

Ja fotot e para të shfletuesit Microsoft Edge bazuar në Chrome

Ja fotot e para të shfletuesit Microsoft Edge bazuar në Chrome

Plot 268 ankesa kanë shkuar në aplikacionin Rruga Dixhitale për mirëmbajtjen e rrugëve

Plot 268 ankesa kanë shkuar në aplikacionin Rruga Dixhitale për mirëmbajtjen e rrugëve