Apostolova: Liderët ta bindin BE-në për vizat, nepotizmi politik nuk bën të mbizotërojë

14.03.2019 19:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apostolova: Liderët ta bindin BE-në për vizat, nepotizmi politik nuk bën të mbizotërojë

Shefja e zyrës së Bashkimit Europian në Kosovë, Nataliya Apostolova, ka thënë se luftimi i krimit të organizuar ishte një ndër hapat më kryesorë që Kosova do të duhej plotësuar për liberalizimin e vizave.

Apostolova ka thënë në Klan Kosova se përveç kësaj duhet ende shumë punë për të luftuar nepotizmin politik, duke iu referuar pozitave më të rëndësishme në institucionet shtetërore, njofton Klan Kosova.

”Agjenda Europiane është mjeti më i rëndësishëm të cilin e kemi për të arritur progres në Kosovë. Çdo gjë është shumë e rëndësishme, sepse çdo gjë që bëjmë bashkë është në të mirën e Kosovës”.

”Luftimi i krimit të organizuar dhe korrupsionit nuk është vetëm një çështje që drejtpërdrejt ndërlidhet me Kosovën, por luftimi i korrupsionit dhe krimit të organizuar është edhe një ndër hapat që Kosova do të duhej plotësuar për liberalizimin e vizave. Por, ende ka shumë punë”.

”Ne duhet të theksojmë se pakoja e ligjeve ishte miratuar në një mënyrë në një atmosferë të mirë”.

”Nepotizmi politik nuk duhet të mbisundojë kur flasim për pozitat kryesore dhe sundimi i ligjit është një nga më të rëndësishmit, prandaj duhet të zbatohet me përgjegjësi shumë të lartë nga liderët dhe ministrat e Kosovës”.

”Kosova ka shumë për të bërë në këtë sferë, dhe kur flasim për liberalizimin e vizave në këtë rrugëtim kemi pasur disa versione vlerësuese”.

”Thirrja ime ndaj institucioneve të Kosovës është të vazhdohet me punën e mirë dhe të vazhdojnë t’i bindin shtetet e BE-së për një version vendimtar në çështjen e liberalizimit të vizave”.

”Kemi shumë ministra në disa sektorë për të cilët duhet të punojnë jashtëzakonisht shumë. Sundimi i ligjit është kryesori, sepse pa të asnjë politikë tjetër nuk do të mund të zbatohej në Kosovë”.

”Do duhej të ishte e rëndësishme të thuhet për qytetarët se deri më tash miratimi i tri pakove të ligjeve për administratën ka bërë që të keni kornizë me të cilën buxheti dhe klasifikimi i shërbyesve është përcaktuar në bazë të rregullave”.

”Liderët kanë dhënë ekspertizën më të mirë me këto ligje në atë që i përshtatet Kosovës”.

”Kemi vërejtur shumë progres në këtë, natyrisht nuk është ndjekur këshilla jonë 100%, por është vërejtur puna në agjendën europiane”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Apostolova: Liderët ta bindin BE-në për vizat, nepotizmi politik nuk bën të mbizotërojë

Apostolova: Liderët ta bindin BE-në për vizat, nepotizmi politik nuk bën të mbizotërojë

Ndihma e parë financiare në vlerë prej pesë milionë euro për Trepçën si shoqëri aksionare

Ndihma e parë financiare në vlerë prej pesë milionë euro për Trepçën si shoqëri aksionare

Hoti reagon ndaj Daçiqit: Këto kërcënime janë boshe, BE-ja duhet të reagojë

Hoti reagon ndaj Daçiqit: Këto kërcënime janë boshe, BE-ja duhet të reagojë

Apostolova: Çështja e Demarkacionit ndikoi në vonesën e liberalizimit të vizave

Apostolova: Çështja e Demarkacionit ndikoi në vonesën e liberalizimit të vizave

Zyra e jashtme britanike porosit Brnabiq: Të bëhet një zgjidhje për Kosovën

Zyra e jashtme britanike porosit Brnabiq: Të bëhet një zgjidhje për Kosovën

Policia në Drenas identifikon dhe arreston grabitësin e armatosur

Policia në Drenas identifikon dhe arreston grabitësin e armatosur

Sistemi i drejtësisë i cenuar nga ndërhyrjet politike

Sistemi i drejtësisë i cenuar nga ndërhyrjet politike

Rritet dhuna në familje, 300 raste më shumë në 2018 se në 2017

Rritet dhuna në familje, 300 raste më shumë në 2018 se në 2017

Hoxha takoi Njazi Thaçin, Nuk duhet lejuar vonesa në zbatimin e projekteve për mbrojtjen e ambientit

Hoxha takoi Njazi Thaçin, Nuk duhet lejuar vonesa në zbatimin e projekteve për mbrojtjen e ambientit

Kastrati dhe Hamza përurojnë fillimin e punimeve për projektin e furnizimit me ujë

Kastrati dhe Hamza përurojnë fillimin e punimeve për projektin e furnizimit me ujë

Në Prizren asgjësohet mishi me afat të skaduar

Në Prizren asgjësohet mishi me afat të skaduar

MIT financon ndërtimin e rrugës Miradi e Epërme – Zona Industriale në Fushë Kosovë

MIT financon ndërtimin e rrugës Miradi e Epërme – Zona Industriale në Fushë Kosovë

Kërkohet paraburgim për të pandehurin që tentoi t’i përvetësoi mbi 10 mijë euro kundërligjshëm

Kërkohet paraburgim për të pandehurin që tentoi t’i përvetësoi mbi 10 mijë euro kundërligjshëm

Deputetët në AKK, flasin për parandalimin e korrupsionit

Deputetët në AKK, flasin për parandalimin e korrupsionit

UP-ja dhe ARC-ja nënshkruajnë memorandum për shkëmbim të të dhënave

UP-ja dhe ARC-ja nënshkruajnë memorandum për shkëmbim të të dhënave

BE-ja thotë se tarifa po pengon agjendën e reformave evropiane të Kosovës

BE-ja thotë se tarifa po pengon agjendën e reformave evropiane të Kosovës