Apostolova: Liderët ta bindin BE-në për vizat, nepotizmi politik nuk bën të mbizotërojë

14.03.2019 19:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apostolova: Liderët ta bindin BE-në për vizat, nepotizmi politik nuk bën të mbizotërojë

Shefja e zyrës së Bashkimit Europian në Kosovë, Nataliya Apostolova, ka thënë se luftimi i krimit të organizuar ishte një ndër hapat më kryesorë që Kosova do të duhej plotësuar për liberalizimin e vizave.

Apostolova ka thënë në Klan Kosova se përveç kësaj duhet ende shumë punë për të luftuar nepotizmin politik, duke iu referuar pozitave më të rëndësishme në institucionet shtetërore, njofton Klan Kosova.

”Agjenda Europiane është mjeti më i rëndësishëm të cilin e kemi për të arritur progres në Kosovë. Çdo gjë është shumë e rëndësishme, sepse çdo gjë që bëjmë bashkë është në të mirën e Kosovës”.

”Luftimi i krimit të organizuar dhe korrupsionit nuk është vetëm një çështje që drejtpërdrejt ndërlidhet me Kosovën, por luftimi i korrupsionit dhe krimit të organizuar është edhe një ndër hapat që Kosova do të duhej plotësuar për liberalizimin e vizave. Por, ende ka shumë punë”.

”Ne duhet të theksojmë se pakoja e ligjeve ishte miratuar në një mënyrë në një atmosferë të mirë”.

”Nepotizmi politik nuk duhet të mbisundojë kur flasim për pozitat kryesore dhe sundimi i ligjit është një nga më të rëndësishmit, prandaj duhet të zbatohet me përgjegjësi shumë të lartë nga liderët dhe ministrat e Kosovës”.

”Kosova ka shumë për të bërë në këtë sferë, dhe kur flasim për liberalizimin e vizave në këtë rrugëtim kemi pasur disa versione vlerësuese”.

”Thirrja ime ndaj institucioneve të Kosovës është të vazhdohet me punën e mirë dhe të vazhdojnë t’i bindin shtetet e BE-së për një version vendimtar në çështjen e liberalizimit të vizave”.

”Kemi shumë ministra në disa sektorë për të cilët duhet të punojnë jashtëzakonisht shumë. Sundimi i ligjit është kryesori, sepse pa të asnjë politikë tjetër nuk do të mund të zbatohej në Kosovë”.

”Do duhej të ishte e rëndësishme të thuhet për qytetarët se deri më tash miratimi i tri pakove të ligjeve për administratën ka bërë që të keni kornizë me të cilën buxheti dhe klasifikimi i shërbyesve është përcaktuar në bazë të rregullave”.

”Liderët kanë dhënë ekspertizën më të mirë me këto ligje në atë që i përshtatet Kosovës”.

”Kemi vërejtur shumë progres në këtë, natyrisht nuk është ndjekur këshilla jonë 100%, por është vërejtur puna në agjendën europiane”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lajiq: Lejlekët s’e kthejnë dot Kosovën në Serbi

Lajiq: Lejlekët s’e kthejnë dot Kosovën në Serbi

Mbollët erë, tani korrni furtunë!

Mbollët erë, tani korrni furtunë!

Skenderaj me më së shumti investime nga Qeveria, prej të gjitha komunave

Skenderaj me më së shumti investime nga Qeveria, prej të gjitha komunave

Kjo është kosovarja që do t’i ligjërojë NATO-s për krimet e Serbisë në Kosovë

Kjo është kosovarja që do t’i ligjërojë NATO-s për krimet e Serbisë në Kosovë

Djankov: KE-ja duhet ta ketë prioritet integrimin ekonomik të vendeve të Ballkanit

Djankov: KE-ja duhet ta ketë prioritet integrimin ekonomik të vendeve të Ballkanit

Arba Kokalari, eurodeputetja e parë shqiptare

Arba Kokalari, eurodeputetja e parë shqiptare

Serbët arrestojnë punëtorin e Administratës Tatimore të Kosovës, Marjan Gjokajn

Serbët arrestojnë punëtorin e Administratës Tatimore të Kosovës, Marjan Gjokajn

Pjesëmarrje historike për PE-në, ekstremistët ngjiten të udhëhequr nga Le Pen

Pjesëmarrje historike për PE-në, ekstremistët ngjiten të udhëhequr nga Le Pen

SHBA dërgon trupa të reja ushtarake në Kosovë

SHBA dërgon trupa të reja ushtarake në Kosovë

Dalin rezultatet e para të zgjedhjeve evropiane

Dalin rezultatet e para të zgjedhjeve evropiane

Shpenzohet gjysma e rezervës shtetërore

Shpenzohet gjysma e rezervës shtetërore

Tema e Asociacionit mund të rikthehet në tavolinën e bisedimeve

Tema e Asociacionit mund të rikthehet në tavolinën e bisedimeve

Rita Ora përmend Kosovën dhe jep mesazhin e madh: Duhet të qep gojën dhe të këndoj

Rita Ora përmend Kosovën dhe jep mesazhin e madh: Duhet të qep gojën dhe të këndoj

Ministri serb krenohet me humbjet në Betejën e Pashtrikut dhe Koshares

Ministri serb krenohet me humbjet në Betejën e Pashtrikut dhe Koshares

Hoxhaj paralajmëron zvogëlim të qeverisë këtë mandat

Hoxhaj paralajmëron zvogëlim të qeverisë këtë mandat

Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut

Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut