Apostolova: Çështja e Demarkacionit ndikoi në vonesën e liberalizimit të vizave

14.03.2019 18:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apostolova: Çështja e Demarkacionit ndikoi në vonesën e liberalizimit të vizave

Shefja e zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, ka dhënë shpjegimet në lidhje me mosliberalizimin e vizave për kosovarët, tani që janë plotësuar të gjitha kushtet e kërkuara ndaj shtetit tonë.

Sipas saj, tash vendimi i mbetet Këshillit Europian.

“Kosova i ka plotësuar kriteret. Liberalizimi kërkon kohë të gjatë. Këshilli është vendi ku duhet të votohet me 2/3. Po ashtu, çështje e rëndësishme është luftimi i krimit dhe ky do të jetë një proces që duhet ta mbajmë edhe pas liberalizimit, por nuk duhet të përdoren fjalë të rënda, si p.sh., ‘BE-ja s’e ka mbajtur premtimin‘”.

“Dua ta përmend një fakt: për vendet si Gjeorgjia dhe Ukraina që nga momenti kur i kanë plotësuar kushtet e deri në momentin kur është marrë vendimi pozitiv në Këshill kanë kaluar tre vjet. Nuk dua ta jap këtë shembull për Kosovën, jam e sigurt që me ndihmën e të gjithëve tash do të jetë një kohë më e shkurtër, por nuk ka afate të parashkruara kohore”.

“Çfarë është dashur të bëhet nga gjithë – është bërë dhe tash i ka ardhur koha Këshillit. E di që të gjithë jemi të zhgënjyer, sepse kemi pritur që shkon pak më shpejt, por e rëndësishme është që të mos ndalemi”.

“Kriteret e liberalizimit janë një proces dhe shumë prej tyre duhet të mirëmbahen edhe kur të bëheni pjesë e Shengenit. Nëse një ditë të kemi një mision të ri vlerësues, ose një kontroll, ose raport që duhet t’i ofrohet Këshillit, atëherë këto kritere duhet të respektohen në vazhdimësi. Të gjithë këto duhet të qëndrojnë në vijë”.

“Nuk do ta thosha se kosovarët janë ndëshkuar, sepse Kosova i ka plotësuar të gjitha 95 kushtet që janë në udhërrëfyesin tuaj për liberalizim. BE-ja ka procedura shumë të ndërlikuara”.

“Nëse çështja e Demarkacionit do të ishte kaluar në një kohë më të shpejtë, ndoshta atëherë për shkak të situatës politike dhe për shkak të faktit se nuk ishin aq shumë afër zgjedhjet europiane si tash, ndoshta ky vendim do të merrej më shpejt”.

“Nuk është vendim politik, por procedural”, ka deklaruar Apostolova në emisionin Info Magazine në Klan Kosova.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lajiq: Lejlekët s’e kthejnë dot Kosovën në Serbi

Lajiq: Lejlekët s’e kthejnë dot Kosovën në Serbi

Mbollët erë, tani korrni furtunë!

Mbollët erë, tani korrni furtunë!

Skenderaj me më së shumti investime nga Qeveria, prej të gjitha komunave

Skenderaj me më së shumti investime nga Qeveria, prej të gjitha komunave

Kjo është kosovarja që do t’i ligjërojë NATO-s për krimet e Serbisë në Kosovë

Kjo është kosovarja që do t’i ligjërojë NATO-s për krimet e Serbisë në Kosovë

Djankov: KE-ja duhet ta ketë prioritet integrimin ekonomik të vendeve të Ballkanit

Djankov: KE-ja duhet ta ketë prioritet integrimin ekonomik të vendeve të Ballkanit

Arba Kokalari, eurodeputetja e parë shqiptare

Arba Kokalari, eurodeputetja e parë shqiptare

Serbët arrestojnë punëtorin e Administratës Tatimore të Kosovës, Marjan Gjokajn

Serbët arrestojnë punëtorin e Administratës Tatimore të Kosovës, Marjan Gjokajn

Pjesëmarrje historike për PE-në, ekstremistët ngjiten të udhëhequr nga Le Pen

Pjesëmarrje historike për PE-në, ekstremistët ngjiten të udhëhequr nga Le Pen

SHBA dërgon trupa të reja ushtarake në Kosovë

SHBA dërgon trupa të reja ushtarake në Kosovë

Dalin rezultatet e para të zgjedhjeve evropiane

Dalin rezultatet e para të zgjedhjeve evropiane

Shpenzohet gjysma e rezervës shtetërore

Shpenzohet gjysma e rezervës shtetërore

Tema e Asociacionit mund të rikthehet në tavolinën e bisedimeve

Tema e Asociacionit mund të rikthehet në tavolinën e bisedimeve

Rita Ora përmend Kosovën dhe jep mesazhin e madh: Duhet të qep gojën dhe të këndoj

Rita Ora përmend Kosovën dhe jep mesazhin e madh: Duhet të qep gojën dhe të këndoj

Ministri serb krenohet me humbjet në Betejën e Pashtrikut dhe Koshares

Ministri serb krenohet me humbjet në Betejën e Pashtrikut dhe Koshares

Hoxhaj paralajmëron zvogëlim të qeverisë këtë mandat

Hoxhaj paralajmëron zvogëlim të qeverisë këtë mandat

Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut

Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut