Apostolova: Çështja e Demarkacionit ndikoi në vonesën e liberalizimit të vizave

14.03.2019 18:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apostolova: Çështja e Demarkacionit ndikoi në vonesën e liberalizimit të vizave

Shefja e zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, ka dhënë shpjegimet në lidhje me mosliberalizimin e vizave për kosovarët, tani që janë plotësuar të gjitha kushtet e kërkuara ndaj shtetit tonë.

Sipas saj, tash vendimi i mbetet Këshillit Europian.

“Kosova i ka plotësuar kriteret. Liberalizimi kërkon kohë të gjatë. Këshilli është vendi ku duhet të votohet me 2/3. Po ashtu, çështje e rëndësishme është luftimi i krimit dhe ky do të jetë një proces që duhet ta mbajmë edhe pas liberalizimit, por nuk duhet të përdoren fjalë të rënda, si p.sh., ‘BE-ja s’e ka mbajtur premtimin‘”.

“Dua ta përmend një fakt: për vendet si Gjeorgjia dhe Ukraina që nga momenti kur i kanë plotësuar kushtet e deri në momentin kur është marrë vendimi pozitiv në Këshill kanë kaluar tre vjet. Nuk dua ta jap këtë shembull për Kosovën, jam e sigurt që me ndihmën e të gjithëve tash do të jetë një kohë më e shkurtër, por nuk ka afate të parashkruara kohore”.

“Çfarë është dashur të bëhet nga gjithë – është bërë dhe tash i ka ardhur koha Këshillit. E di që të gjithë jemi të zhgënjyer, sepse kemi pritur që shkon pak më shpejt, por e rëndësishme është që të mos ndalemi”.

“Kriteret e liberalizimit janë një proces dhe shumë prej tyre duhet të mirëmbahen edhe kur të bëheni pjesë e Shengenit. Nëse një ditë të kemi një mision të ri vlerësues, ose një kontroll, ose raport që duhet t’i ofrohet Këshillit, atëherë këto kritere duhet të respektohen në vazhdimësi. Të gjithë këto duhet të qëndrojnë në vijë”.

“Nuk do ta thosha se kosovarët janë ndëshkuar, sepse Kosova i ka plotësuar të gjitha 95 kushtet që janë në udhërrëfyesin tuaj për liberalizim. BE-ja ka procedura shumë të ndërlikuara”.

“Nëse çështja e Demarkacionit do të ishte kaluar në një kohë më të shpejtë, ndoshta atëherë për shkak të situatës politike dhe për shkak të faktit se nuk ishin aq shumë afër zgjedhjet europiane si tash, ndoshta ky vendim do të merrej më shpejt”.

“Nuk është vendim politik, por procedural”, ka deklaruar Apostolova në emisionin Info Magazine në Klan Kosova.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Apostolova: Çështja e Demarkacionit ndikoi në vonesën e liberalizimit të vizave

Apostolova: Çështja e Demarkacionit ndikoi në vonesën e liberalizimit të vizave

Zyra e jashtme britanike porosit Brnabiq: Të bëhet një zgjidhje për Kosovën

Zyra e jashtme britanike porosit Brnabiq: Të bëhet një zgjidhje për Kosovën

Policia në Drenas identifikon dhe arreston grabitësin e armatosur

Policia në Drenas identifikon dhe arreston grabitësin e armatosur

Sistemi i drejtësisë i cenuar nga ndërhyrjet politike

Sistemi i drejtësisë i cenuar nga ndërhyrjet politike

Rritet dhuna në familje, 300 raste më shumë në 2018 se në 2017

Rritet dhuna në familje, 300 raste më shumë në 2018 se në 2017

Hoxha takoi Njazi Thaçin, Nuk duhet lejuar vonesa në zbatimin e projekteve për mbrojtjen e ambientit

Hoxha takoi Njazi Thaçin, Nuk duhet lejuar vonesa në zbatimin e projekteve për mbrojtjen e ambientit

Kastrati dhe Hamza përurojnë fillimin e punimeve për projektin e furnizimit me ujë

Kastrati dhe Hamza përurojnë fillimin e punimeve për projektin e furnizimit me ujë

Në Prizren asgjësohet mishi me afat të skaduar

Në Prizren asgjësohet mishi me afat të skaduar

MIT financon ndërtimin e rrugës Miradi e Epërme – Zona Industriale në Fushë Kosovë

MIT financon ndërtimin e rrugës Miradi e Epërme – Zona Industriale në Fushë Kosovë

Kërkohet paraburgim për të pandehurin që tentoi t’i përvetësoi mbi 10 mijë euro kundërligjshëm

Kërkohet paraburgim për të pandehurin që tentoi t’i përvetësoi mbi 10 mijë euro kundërligjshëm

Deputetët në AKK, flasin për parandalimin e korrupsionit

Deputetët në AKK, flasin për parandalimin e korrupsionit

UP-ja dhe ARC-ja nënshkruajnë memorandum për shkëmbim të të dhënave

UP-ja dhe ARC-ja nënshkruajnë memorandum për shkëmbim të të dhënave

BE-ja thotë se tarifa po pengon agjendën e reformave evropiane të Kosovës

BE-ja thotë se tarifa po pengon agjendën e reformave evropiane të Kosovës

Kërkohet paraburgim për personin që sulmoi fizikisht bashkëshorten e tij

Kërkohet paraburgim për personin që sulmoi fizikisht bashkëshorten e tij

Gashi takon drejtorin e Aeroports de Lyon: Më shumë linja ajrore për bashkatdhetarët

Gashi takon drejtorin e Aeroports de Lyon: Më shumë linja ajrore për bashkatdhetarët

Kryeprokurori Aleksandër Lumezi takoi ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Jean Hubert Lebet

Kryeprokurori Aleksandër Lumezi takoi ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Jean Hubert Lebet