Aplikacioni popullor në Android pjesë e një skeme të madhe mashtrimi

18.04.2019 19:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Aplikacioni popullor në Android pjesë e një skeme të madhe mashtrimi

Google tërhoqi një numër aplikacionesh shumë popullore Android nga dyqani i aplikacioneve pas një raporti të BuzzFeed News që zbuloi një skemë të madhe mashtrimi nga zhvilluesit e tyre.

Gjashtë prej këtyre aplikacioneve ishin krijuar nga DU Group, një zhvillues i cili u shkëput nga gjigandi Kinez Baidu një vit më parë.

Megjithatë Baidu ende zotëron 34% të kompanisë. Në mesin e aplikacioneve shumë popullore ishte edhe Selfie Camera që është shkarkuar mëse 50 milionë herë në Play Store. Firma e sigurisë Check Point gjeti se aplikacioni kishte një kod i cili bënte që automatikisht të klikoheshin reklamat pa dijeninë e përdoruesit.

Këta të fundit nuk kishin pse të përdornin fare aplikacionin, klikimet bëheshin edhe kur aplikacioni nuk ishte në punë që do të thotë se konsumonte baterinë dhe paketën e internetit.

Ky veprim hileqar aktivizohej me reklamat e Google AdMob dhe Twitter MoPub. Në Mars BuzzFeed gjithashtu raportoi një skemë masive mashtrimi me reklama që përdorte platformën e Twitter.

Përveçse klikonin reklamat pa dijeninë e përdoruesve, aplikacionet e Du Group përfshirë në këtë skemë si Omni Cleaner, RAM Master, Smart Cooler, Total Cleaner dhe AIO Flashlight, fshihnin lidhjen me kompaninë. Ato nuk tregonin nëse grumbullonin të dhëna apo i dërgonin në Kinë.

Zbulimi i BuzzFeed erdhi pas ekzaminimit të 5,000 aplikacioneve popullore në Play Store. Këtë praktikë nuk e aplikonin vetëm aplikacionet e DU Group por edhe të tjerë.

Mashtrimet me reklamat janë një skemë shumë popullore në Kinë dhe Google duhet të bëjë më shumë për ta parandaluar. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve