Anulimi i fluturimeve në Aeroportin e Prishtinës ka prekur mbi 7.000 persona – tollovi nëpër pika kufitare

14.03.2020 19:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Anulimi i fluturimeve në Aeroportin e Prishtinës ka prekur mbi 7.000 persona – tollovi nëpër pika kufitare

Mbyllja e kufijve ka shkaktuar tollovi të mëdha në pikën kufitare në Han të Elezit, pasi procedurat për të hyrë kanë qenë të stërzgjatura.

Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar, përmes një postimi në Facebook, ka njoftuar se nga ora 06:00 ka mbyllur kufijtë tokësorë.

Ky vendim nuk vlen edhe për qytetarët e Kosovës, raporton KOHA.

“Mbyllen kufijtë tokësorë për udhëtarët që hyjnë në Kosovë. Të gjithë shtetasit e Kosovës të cilët hyjnë përmes këtyre kufijve do t’u nënshtrohen kontrolleve të shtuara mjekësore me urdhrin që ata të vetizolohen për 14 ditë”, thuhet në njoftim.

Përderisa edhe në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, në tri ditët e fundit, mbi 7.000 persona kanë mbetur pa udhëtuar.

Sipas Valentina Garës, rreth 80% e fluturimeve janë anuluar, pas vendimit të Qeverisë mbrëmjen e së premtes për pezullimin e përkohshëm të të gjitha linjave të udhëtimit ajror në Aeroportin e Prishtinës, përveç fluturimeve ushtarake dhe emergjencave medicionale.

Përkundër vendimit të Qeverisë së Kosovës për pezullimin e transportit ndërurban dhe atij të organizuar ndërkombëtar, në stacionin e autobusëve në Prishtinë, janë realizuar 17 linja ndërkombëtare.

E, drejtori i Stacionit të Autobusëve, Luan Hoti, ka thënë se as udhëtarët e as shoferët e autobusëve nuk kanë qenë të njoftuar me vendimin e Qeverisë, megjithatë për pjesën tjetër është duke u respektuar ky vendim.

Përkundër këtyre vendimeve, trafiku urban do të vazhdojë të punojë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Simptoma e re e koronavirusit që nuk e dinte askush!

Simptoma e re e koronavirusit që nuk e dinte askush!

Ja pse u shkarkua bordi i SHSKUK’ut, sipas zëdhënësit të Qeverisë

Ja pse u shkarkua bordi i SHSKUK’ut, sipas zëdhënësit të Qeverisë

Ekspertët japin verdiktin nëse ushtria kineze apo amerikane krijoi COVID-19 si bio-armë

Ekspertët japin verdiktin nëse ushtria kineze apo amerikane krijoi COVID-19 si bio-armë