Antivirusi Windows Defender vjen në macOS

21.03.2019 17:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Antivirusi Windows Defender vjen në macOS

Ditën e sotme Microsoft njoftoi se antivirusi Windows Defender tashmë do të mbërrijë edhe në kompjuterët Mac.

Për këtë kompania ka vendosur ta quajë Microsoft Defender tashmë sepse më përpara ofrohej vetëm në Windows.

Lëvizja e fundit e Microsoft tregon se kompania po zhvendoset nga një qasje Windows-Centrike duke ofruar shërbimet edhe në platformat dhe pajisjet rivale.

Konkretisht aplikacionet Office tashmë ofrohen në iPad por edhe Android. Nga dita e sotme bizneset mund të aksesojnë një version eksperimental të Defender aTP për Mac nëse kanë të instaluar macOS Mojave, masOS High Sierra ose macOS Sierra.

Vjen me të njëjtën mbrojtje që ofron në Windows të parandalimit, gjurmimit dhe investigimit.

Me rritjen e sulmeve me maluerë, macOS ka filluar të bëhet më pak imun përball sulmeve siç ka qenë përpara. Përveç sigurisë që ofron, Microsoft do ta bëjë më të lehtë jetën e administratorëve IT që menaxhojnë sistemet Windows dhe Mac. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Antivirusi Windows Defender vjen në macOS

Antivirusi Windows Defender vjen në macOS

WhatsApp Business mbërrin në iOS

WhatsApp Business mbërrin në iOS

Fillojnë paralajmërimet e Microsoft për përdoruesit që ende përdorin Windows 7

Fillojnë paralajmërimet e Microsoft për përdoruesit që ende përdorin Windows 7

Të veshura me bikini, gratë rrihen keq në mes të rrugës (Video)

Të veshura me bikini, gratë rrihen keq në mes të rrugës (Video)

Bill Gates në moshën 63 vjeçare është i lumtur për katër arsye

Bill Gates në moshën 63 vjeçare është i lumtur për katër arsye

Disney blen 21st Century Fox për 71 miliardë dollarë

Disney blen 21st Century Fox për 71 miliardë dollarë

Më fund Opera sjell VPN në shfletuesin për Android

Më fund Opera sjell VPN në shfletuesin për Android

Bashkimi Evropian gjobit Google me 1.5 miliardë euro për AdSense

Bashkimi Evropian gjobit Google me 1.5 miliardë euro për AdSense

E ardhmja e video lojërave është në cloud dhe quhet Google Stadia

E ardhmja e video lojërave është në cloud dhe quhet Google Stadia

Apple lançoi gjeneratën e dytë të AirPods

Apple lançoi gjeneratën e dytë të AirPods

Një problem sigurie në Android qëndroi për 5 vite i fshehur

Një problem sigurie në Android qëndroi për 5 vite i fshehur

Microsoft publikon shtojcat e Windows Defender për Chrome dhe Firefox

Microsoft publikon shtojcat e Windows Defender për Chrome dhe Firefox

Oculus Rift S debuton me çmim prej 399 dollarësh

Oculus Rift S debuton me çmim prej 399 dollarësh

Apple lançoi gjeneratën e dytë të AirPods

Apple lançoi gjeneratën e dytë të AirPods

Union Bank finalizon marrëveshjen për blerjen e Bankës Ndërkombëtare Tregtare

Union Bank finalizon marrëveshjen për blerjen e Bankës Ndërkombëtare Tregtare

Sfidojnë çdo pozitë vetëm për t’i fotografuar të dashurat në pozat më të mira (Video)

Sfidojnë çdo pozitë vetëm për t’i fotografuar të dashurat në pozat më të mira (Video)