Antikorrupsioni nis hetimet në Telekom për një kontratë për konflikt interesi

10.08.2019 08:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Antikorrupsioni nis hetimet në Telekom për një kontratë për konflikt interesi

Kompania “Mazars” nga Shqipëria është paguar dhjetëra mijëra euro nga “Telekomi i Kosovës”. Telekomi kishte lidhur marrëveshje me këtë kompani për ta bërë një ‘analizë’ se a të vazhdohet apo mos vazhdohet kontrata më Z-mobile.

Por, kjo kompani ka qenë partnere në projekte auditimi me kompaninë “Audit Conte”, që është në pronësi të Ymer Shatrit, babait të Besa Shatri-Berishës, kryetares së bordit të Telekomit të Kosovës.

Por kjo gjë, është duke u hetuar nga Agjencia Kundër Korrupsion, të cilët i thanë Gazetës Insajderi, se ata e kanë pranuar informatën në fjalë dhe të njëjtën do ta trajtojnë konform dispozitave të Ligjit për Parandalimin e Konfliktit të Interesit.

“Agjencia ju njofton se informatën në fjalë e ka pranuar, dhe të njëjtën do ta trajtojë konform dispozitave të Ligjit për Parandalimin e Konfliktit të Interesit dhe procedurave të parapara për vlerësimin e informacioneve lidhur me situatat e mundshme të konfliktit të interesit. Për më tutje, Agjencia i bën të njohura rezultatet vetëm pasi të ketë zhvilluar procedurën sipas legjislacionit në fuqi”, thuhet në përgjigjen e tyre, dërguar Gazetës Insajderi.

Kryetarja e Bordit të Telekomit të Kosovës, Besa Shatri – Berisha, njëherësh edhe gruaja e deputetit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Bekë Berisha, bashkë me kryeshefin e Telekomit Bedri Istrefi, mbajtën fshehur për publikun detajet e raportit të dyshimtë të “Mazars”.

Ata në konferencën e 30 korrikut iu përgjigjen gazetarëve se raporti i kësaj kompanie është mbrojtja e ndërmarrjes publike, në rast se “Z-Mobile”, do ta padisë sërish në arbitrazh ndërkombëtar “Telekomin e Kosovës”.

“Na jemi të gatshëm në çdo moment, në çdo formë, në çdo rrethanë, të gjitha veprimet që i kemi marr i kemi marr me kondinent të plotë me ekspertizë të jashtme ligjore që e kemi angazhua dhe ekspertizën e jashtme financiare”, pati deklaruar Istrefi gjatë konferencës.

Derisa në anën tjetër duartrokiste Lamih Balaj, kryesindikalist, i cili ka afërsi shoqërore me deputetin e AAK-së, Bekë Berisha, bashkëshortin e kryetares së bordit të “Telekomit të Kosovës”.

Gjatë kësaj konference, Istrefi dhe Shatri-Berisha i referoheshin ekspertizës financiare të bërë nga kompania “Mazars”, e cila është partnere e firmës “Audit Conto”, në pronësi të babait të kryetares Shatri-Berisha

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Antikorrupsioni nis hetimet në Telekom për një kontratë për konflikt interesi

Antikorrupsioni nis hetimet në Telekom për një kontratë për konflikt interesi

Rriten çmimet për 2.6 për qind krahasuar me korrikun e vitit të kaluar

Rriten çmimet për 2.6 për qind krahasuar me korrikun e vitit të kaluar

Telekomi po mendon ta qesë në gjyq Qeverinë

Telekomi po mendon ta qesë në gjyq Qeverinë

Rama: Në vitin 2021 Ushtria e Kosovës me mision në Irak e Afganistan

Rama: Në vitin 2021 Ushtria e Kosovës me mision në Irak e Afganistan

Kosnett dhe O’Connell reagojnë ashpër se pse Naser Shala është në krye të Agjencisë për Verifikim të Pronës

Kosnett dhe O’Connell reagojnë ashpër se pse Naser Shala është në krye të Agjencisë për Verifikim të Pronës

Drejtoria e Inspeksionit paralajmëron kontrolle të rrepta në lokalet e Prishtinës

Drejtoria e Inspeksionit paralajmëron kontrolle të rrepta në lokalet e Prishtinës

Policia e Kosovës kërkon ndihmë për kapjen e këtij personi të rrezikshëm

Policia e Kosovës kërkon ndihmë për kapjen e këtij personi të rrezikshëm

U raportua se ndodhet për pushime në Turqi, Thaçi shfaqet duke kapërcyer lumenjtë e Prevallës

U raportua se ndodhet për pushime në Turqi, Thaçi shfaqet duke kapërcyer lumenjtë e Prevallës

AUV apel besimtarëve mysliman: Therni kurban sigurt dhe pastër

AUV apel besimtarëve mysliman: Therni kurban sigurt dhe pastër

Fjalë që të mbushin jetë: Betimi i ushtarit të Ushtrisë së Republikës së Kosovës

Fjalë që të mbushin jetë: Betimi i ushtarit të Ushtrisë së Republikës së Kosovës

Hoxhaj: Kosova duhet të insistojë në shumë për të drejtat e shqiptarëve në Luginën e Preshevës

Hoxhaj: Kosova duhet të insistojë në shumë për të drejtat e shqiptarëve në Luginën e Preshevës

Varroset në Podujevë gruaja e vrarë në Prizren

Varroset në Podujevë gruaja e vrarë në Prizren

Prokuroria kërkon dënim më të ashpër për policin e dënuar për korrupsion

Prokuroria kërkon dënim më të ashpër për policin e dënuar për korrupsion

Asfaltohet rruga Bukosh-Prilluzhë

Asfaltohet rruga Bukosh-Prilluzhë

Ta bësh botën të pasigurt- Vladimir Putin 20 vite në pushtet

Ta bësh botën të pasigurt- Vladimir Putin 20 vite në pushtet

Ferizaj, tre vjet burg për sulm seksual ndaj të miturës

Ferizaj, tre vjet burg për sulm seksual ndaj të miturës