Ankthi, stresi dhe marramendja, ja si t’i kurojmë!

01.02.2016 14:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ankthi, stresi dhe marramendja, ja si t’i kurojmë!

Ankthi dhe stresi po bëhen shumë problematike për shëndetin e njerëzve, sidomos këto dekadat e fundit. Këto fenomene i vuajnë afërsisht 150 milion njerëz në të gjithë botën. OBSH parashikon që ky numër me këto diagnoza rritet dita ditës, sepse shumë shkaqe ndikojnë në përparimin e tyre si: varfëria, papunësia, mirëqenia e jetesës nën vlerat minimale jetike, pasiguria e jetës, katastrofat natyrore, tcunamet, tërmetet, luftrat, konfliktet mes shteteve, përplasjet fetare, kërcënimet terroriste, mosushqyerja dhe mosdiagnostifikimi në kohë i shumë sëmundjeve, (për arsye të kostos së lartë të kurimeve dhe ilaçeve). Të gjitha këto çojnë në një rritje të madhe të stresit përballë halleve të jetës për mbijetesë dhe mënyrat për të përballur peshën e jetës.

Merrni një gjethe nenexhik: Me të filluar shqetësimet mbajeni poshtë gjuhës për 5 -10 minuta.

Kjo mund të përsëritet 2-­3 javë rresht. Lëngu i 2 kokrrave të limonit: ëmbëlsohet me mjaltë dhe pihet para gjumit.

Ankthi shfaqet edhe nga gjëndrat tiroide, prandaj duhet trajtuar mirë. Merrni në mënyrë të barabartë, lule bliri, rozmarinë, lule kamomili dhe valerianë, pra nga një lugë gjelle nga këto bimë të grimcuara dhe ziejini në 500 gr ujë për 5­10 minuta. Pastaj kullojini dhe pini 1 gotë nga lëngu, në mëngjes herët dhe një gotë në mbrëmje vonë.

Por përveç ankthit, shfaqet dhe stresi, pagjumësia dhe marrja e mendëve. Të gjitha këto shkojnë zinxhir dhe duhen trajtuar me disa metoda për kurimin e tyre. Këta të sëmurë duhet të mënjanojnë ngacmimet nervore, psikike, mërzitjen, emocionet e forta, mbilodhjen mendore dhe fizike. Të bëjnë një jetë të rregullt. Ushqimi dhuhet të jetë i shumëllojshëm dhe i bollshëm, të mënjanojnë abuzimet me alkoolin dhe duhanin.

Gjumi duhet të bëhet i qetë dhe i rehatshëm.
Trëndafili i egër: Në 2 litra ujë hedhim 10 lugë gjelle me fruta të copëtuara, që i ziejmë për 20-­30 minuta. Këto hidhen në momentin e valimit dhe ziejnë ngadalë. Pas ftohjes, kullohen me napë katërshe në mënyrë të tillë që të mos mbeten qime të holla të trëndafilit, që të mos depërtojnë në fyt, sepse ngacmojnë dhe acarojnë fytin e stomakun. Kjo masë e përgatitur pihet çdo vakt para buke, e ngrohtë dhe e ëmbëlsuar me mjaltë.

Bliri: Valojmë 2 litra ujë. Në momentin e valimit hedhim 10 lugë gjelle me lule të thara. E lemë 20 ­30 minuta duke e tundur herë pas here. E kullojmë dhe e ëmbëlsojmë me shqer ose mjaltë. Pihet çdo darkë para gjumit, nga një gotë uji në vakt.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nora Istrefi e gjitha në lëkurë, mahnit me dukjen

Nora Istrefi e gjitha në lëkurë, mahnit me dukjen

Carlos Vela, i hapur për transferim në Barcelonë

Carlos Vela, i hapur për transferim në Barcelonë

Barcelona-Real luhet në 18 dhjetor, El Clasico ka një datë

Barcelona-Real luhet në 18 dhjetor, El Clasico ka një datë

Tottenham – Crvena Zvezda 9:2 (VIDEO)

Tottenham – Crvena Zvezda 9:2 (VIDEO)

Chloe Ferry, edhe sot sjell format bombastike nga Dubai

Chloe Ferry, edhe sot sjell format bombastike nga Dubai

Kampioni nuk ndalet, Marc Marquez fiton dhe Çmimin e Madh të Japonisë

Kampioni nuk ndalet, Marc Marquez fiton dhe Çmimin e Madh të Japonisë

FFK jep lajmin e madh: Stadiumi “Fadil Vokrri” do të zgjerohet

FFK jep lajmin e madh: Stadiumi “Fadil Vokrri” do të zgjerohet

Bebe Rexha tregon se për çka e ngucnin në shkollë

Bebe Rexha tregon se për çka e ngucnin në shkollë

“Stupcat” tallen keq me zgjedhjet, tregojnë si shiten votat në Kosovë

“Stupcat” tallen keq me zgjedhjet, tregojnë si shiten votat në Kosovë

La kamerën e ndezur aksidentalisht, zbulon se gruaja po e tradhton me shokun e ngushtë

La kamerën e ndezur aksidentalisht, zbulon se gruaja po e tradhton me shokun e ngushtë

Beqiraj i emocionuar nga mikpritja e “Dardanëve”, thotë se Kosova e meritoi fitoren

Beqiraj i emocionuar nga mikpritja e “Dardanëve”, thotë se Kosova e meritoi fitoren

Challandes pas fitores ndaj Malit të Zi – thotë shqip ‘urime’

Challandes pas fitores ndaj Malit të Zi – thotë shqip ‘urime’

Moldavi-Shqipëri mbyllet 0-4 për kuqezinjtë

Moldavi-Shqipëri mbyllet 0-4 për kuqezinjtë

Rashica: Jam gati 100 për qind për Malin e Zi

Rashica: Jam gati 100 për qind për Malin e Zi

Drejtori i Fiores i befasuar nga talenti 22 vjeçar: Po vazhdoi kështu, i jap lejë të flasë me mbesën time

Drejtori i Fiores i befasuar nga talenti 22 vjeçar: Po vazhdoi kështu, i jap lejë të flasë me mbesën time

Bëri gabimin e ndeshjes, ja çfarë thotë Strakosha

Bëri gabimin e ndeshjes, ja çfarë thotë Strakosha