Ankesat eventuale në Kushtetuese nuk e ndalin konstituimin e institucioneve

08.11.2019 08:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ankesat eventuale në Kushtetuese nuk e ndalin konstituimin e institucioneve

Rezultati i zgjedhjeve të 6 tetorit nuk do të marrë epilog as pas shpalljes së rezultateve përfundimtare nga Komisioni Qendror Zgjedhor. Kjo pasi Nisma Socialdemokrate dhe disa subjekte të komunitetit joshumicë kanë deponuar ankesa, fillimisht në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) e më pas edhe në Gjykatën Supreme. Instanca e fundit mbetet Gjykata Kushtetuese.

Këtë ka paralajmëruar ta bëjë koalicioni Nisma-AKR për të kërkuar shpalljen e pavlefshme të votave të ardhura me postë nga Serbia, shkruan sot Koha Ditore. Por pavarësisht ankesave, mbështetur në Ligjin për Zgjedhje dhe sipas interpretimit të juristëve, mund të nisin procedurat për krijimin e institucioneve të reja.

PZAP-ja ka afat 72 orë për të vendosur mbi ankesat e subjekteve. Nëse ankesa refuzohet si e pabazuar, subjektet mund të ankohen në Gjykatën Supreme, pas së cilës nëse nuk vendoset ndryshe, KQZ-ja mund të procedojë me certifikim të rezultateve.

“KQZ-ja certifikon rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve, pas përfundimit të të gjitha procedurave në vendvotime dhe qendrat e numërimit, si dhe kur të gjitha ankesat që u përkasin votimit dhe numërimit të vendosura nga PZAP-ja dhe çdo apel ndaj vendimeve të PZAP-së lidhur me to të jetë vendosur nga Gjykata Supreme e Kosovës”, thotë neni 106.1 për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për zgjedhjet e përgjithshme në Republikën e Kosovës.

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka thënë se, nëse Kushtetuesja e miraton kërkesën, mund të kërkojë anulim të atyre votave. Kjo mandej do të implikonte ricertifikim, për t’ia kthyer ulëset Nismës.

“Bëhet anulimi i votave, konstatohet që Nisma kalon pragun dhe verifikohen zgjedhjet. Ama këtë e bën vetëm Gjykata Supreme, duke u bazuar në vendimin e Gjykatës Kushtetuese”, ka thënë Hasani. Sipas tij, nëse Nisma-AKR kërkon masë të përkohshme, Kushtetuesja duhet të vendosë shpejt. (Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore)

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ankesat eventuale në Kushtetuese nuk e ndalin konstituimin e institucioneve

Ankesat eventuale në Kushtetuese nuk e ndalin konstituimin e institucioneve

Kërkohet ndihmë për gjetjen e Remzije Mustafës, u pa për herë të fundit afër ndërtesës së Postës

Kërkohet ndihmë për gjetjen e Remzije Mustafës, u pa për herë të fundit afër ndërtesës së Postës

A do të kandidojë Vjosa Osmani për kryetare të partisë? Kështu përgjigjet ajo

A do të kandidojë Vjosa Osmani për kryetare të partisë? Kështu përgjigjet ajo

Një tërmet 2 shkallësh godet në afërsi të Gjilanit

Një tërmet 2 shkallësh godet në afërsi të Gjilanit

Nenad Rashiq i brengosur që serbët e Kosovës do të përfaqësohen vetëm nga Lista Serbe

Nenad Rashiq i brengosur që serbët e Kosovës do të përfaqësohen vetëm nga Lista Serbe

Në raportin e Martyt, Veseli përshkruhet si kryesori në kampet e supozuara të mbajtjes në Shqipëri

Në raportin e Martyt, Veseli përshkruhet si kryesori në kampet e supozuara të mbajtjes në Shqipëri

Haradinaj thotë se Maxhuni u dorëhoq për arsye shëndetësore, Ibishi s’e beson

Haradinaj thotë se Maxhuni u dorëhoq për arsye shëndetësore, Ibishi s’e beson

Kapet 36 vjeçari nga Kosova pak pasi plaçkiti një bankë në Zvicër

Kapet 36 vjeçari nga Kosova pak pasi plaçkiti një bankë në Zvicër

Thaçi: Nuk ka gjykatë, as tendencë dhe as fabrikim që mund ta njollosë Veselin dhe luftën e tij për çlirim

Thaçi: Nuk ka gjykatë, as tendencë dhe as fabrikim që mund ta njollosë Veselin dhe luftën e tij për çlirim

Sulmohet fizikisht gazetarja e Klan Kosovës

Sulmohet fizikisht gazetarja e Klan Kosovës

Ekipet e VV’së e LDK’së merren vesh për programin qeveritar, tash është radha e Kurtit e Mustafës

Ekipet e VV’së e LDK’së merren vesh për programin qeveritar, tash është radha e Kurtit e Mustafës

Shtatorja e Adem Jasharit së shpejti do të vendoset edhe në Prishtinë

Shtatorja e Adem Jasharit së shpejti do të vendoset edhe në Prishtinë

Gjuriq – Kurtit: Serbët nuk do t`i luten askujt

Gjuriq – Kurtit: Serbët nuk do t`i luten askujt

Turqia arreston 17 vetë, të dyshuar për lidhje me ISIS-in

Turqia arreston 17 vetë, të dyshuar për lidhje me ISIS-in

Lajmi i fundit: Kadri Veseli ftohet nga Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Kadri Veseli ftohet nga Gjykata Speciale

Aktakuzë për organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist

Aktakuzë për organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist