Ankandi u mbyll për pesë minuta, ofertuesi anonim dha shumën marramendëse për pjatën kineze (Foto)

03.04.2018 23:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ankandi u mbyll për pesë minuta, ofertuesi anonim dha shumën marramendëse për pjatën kineze (Foto)

Ofertuesi anonim ka dhënë 25 milionë euro, për një pjatë kineze që është përdorur nga perandori Kangxi, i Dinastisë Qing.

Pjata e thellë, me diametër prej 16 centimetrash, ishte e dekoruar me ‘falangcai’ – vizatim nga emali me motive kineze dhe perëndimore – si dhe lule, përfshirë edhe ato të verdha, që nuk shihen shpesh në porcelanet kineze, transmeton Telegrafi.

Këtë enë, që besohet të jetë përdorur nga vet perandori gjatë shekullit XVIII-të, është shitur përmes telefonit te një ofertues anonim, duke e mbyllur ankandin brenda pesë minutash.

“Ky është një ndër ekzemplarët më delikat që kemi pasur. Janë vetëm tri të tilla të ekzistojnë, ndërsa ky është i vetmi me sfondi ngjyrë rozë të hapur”, kanë thënë udhëheqësit e ankandit.

Gjatë vitit të kaluar, është shitur një enë e ngjashme kineze e vjetër rreth njëmijë vjet, që i përkiste Dinastisë Song. Oferta e fundit për atë objekt të lashtë, kishte qenë 30.7 milionë euro. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Ndërron jetë portieri legjendar anglez Gordon Banks

Ndërron jetë portieri legjendar anglez Gordon Banks

Po ecte në plazh, modelja sulmohet nga një derr i cili e “kafshon” në të pasmet e saj (Video)

Po ecte në plazh, modelja sulmohet nga një derr i cili e “kafshon” në të pasmet e saj (Video)

Komuna e Skenderajt për festën e Pavarësisë ka organizuar të luhet “LUDO”, në sheshin “Adem Jashari” (Foto)

Komuna e Skenderajt për festën e Pavarësisë ka organizuar të luhet “LUDO”, në sheshin “Adem Jashari” (Foto)

Në Kosovë realizohet lindja “natyrale” cezariane, ku nëna dhe babai përjetojnë ndjesinë e lindjes!

Në Kosovë realizohet lindja “natyrale” cezariane, ku nëna dhe babai përjetojnë ndjesinë e lindjes!

Tottenham nuk dorëzohet për Ivan Perisicin

Tottenham nuk dorëzohet për Ivan Perisicin

Sportet elektronike do të lulëzojnë në 2019-ën thotë një raport

Sportet elektronike do të lulëzojnë në 2019-ën thotë një raport

Ardian Ismajli në radarin e Shakhtar Donetsk

Ardian Ismajli në radarin e Shakhtar Donetsk

Çifti japonez të cilëve ua vodhën drunjtë bonzai, u kërkojnë hajnave që së paku t’i ujisin (Foto)

Çifti japonez të cilëve ua vodhën drunjtë bonzai, u kërkojnë hajnave që së paku t’i ujisin (Foto)

Liga e Kampionëve është kthyer: Gjithçka që duhet të dini për katër ndeshjet e kësaj jave, nga transferimet te largimet dhe mungesat nga lëndimet

Liga e Kampionëve është kthyer: Gjithçka që duhet të dini për katër ndeshjet e kësaj jave, nga transferimet te largimet dhe mungesat nga lëndimet

Ripple eliminon pozitën e CMO krejtësisht

Ripple eliminon pozitën e CMO krejtësisht

Zyrtare: Abazaj kalon nga Anderlecht te Osjek

Zyrtare: Abazaj kalon nga Anderlecht te Osjek

Dy dietat që jua formësojnë trupin brenda një muaji!

Dy dietat që jua formësojnë trupin brenda një muaji!

Juventusi mendon të shpenzojë 200 milionë euro për Salah

Juventusi mendon të shpenzojë 200 milionë euro për Salah

Marsi siç nuk është parë ndonjëherë: Pamjet në formatin 360 shkallë, të realizuara nga Curiosity (Video)

Marsi siç nuk është parë ndonjëherë: Pamjet në formatin 360 shkallë, të realizuara nga Curiosity (Video)

Telefonët futuristikë mund të vinë andej nga nuk e prisnit

Telefonët futuristikë mund të vinë andej nga nuk e prisnit

Buffon: Fitimi i Ligës së Kampionëve do të ishte fundi i përsosur i karrierës sime

Buffon: Fitimi i Ligës së Kampionëve do të ishte fundi i përsosur i karrierës sime