Angazhimi i ekspertit të njëjtë nga dy kompani çon në OSHP tenderin e QKUK-së

18.02.2020 09:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Angazhimi i ekspertit të njëjtë nga dy kompani çon në OSHP tenderin e QKUK-së

Dy kompani janë shpallur si të përgjegjshme për tenderin për “Vlerësim të riskut në vendin e punës për Qendrën Klinike Universitare të Kosovës”. Që të dyja, si ekspert të fizikës për realizim të këtij vlerësimi kanë prezantuar si të angazhuar të njëjtin person.

Kompania “B&M”, është rekomanduar për kontratë nga QKUK-ja, pasi që oferta për tenderin, vlera e paraparë e të cilit ka qenë 79 mijë e 850 euro, ka qenë 43 mijë euro ose 16 mijë euro më e lirë sesa e konsorciumit të kompanive “NMA”, “Kolegji Evropiani Kosovës” dhe “ZONNUM”, që gjithashtu ishte shpallur i përgjegjshëm, shkruan sot “Koha Ditore”.

Por, konsorciumi në fjalë, pas refuzimit që QKUK-ja i kishte bërë kërkesës për rishqyrtim të këtij tenderi lëndën e ka dërguar në Organin Shqyrtues të Prokurimit.

Sipas ankesës së tyre, me rastin e rekomandimit për kontratë për kompaninë “B&M”, QKUK-ja ka shkelur Ligjin e Prokurimit. Sipas tyre, kompania në fjalë ka mashtruar, meqë për ekspert të fizikës ka paraqitur punëtorin e tyre të rregullt.

Pas dërgimit të lëndës në OShP, ku ajo është në proces të shqyrtimit, QKUK-ja ka marrë vendim për pezullim të njoftimit për dhënie të kontratës, për siç thuhet, “deri në një njoftim përfundimtar nga ana e OShP-së”… (shkrimin e plotë e gjeni sot në “Koha Ditore”)

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Ndërroi jetë e moshuara/ Arrestohet bashkëshorti dhe të afërmit, i shkuan në varrim

Ndërroi jetë e moshuara/ Arrestohet bashkëshorti dhe të afërmit, i shkuan në varrim

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe

“Simbol i luftës ndaj CoVid-19”/ Përloti botën me foton e saj, shërohet infermierja që u bë virale në rrjet

“Simbol i luftës ndaj CoVid-19”/ Përloti botën me foton e saj, shërohet infermierja që u bë virale në rrjet

Infektologu jep lajmin e mirë: Disa të prekur me COVID-19 kanë rezultuar negativ në teste e para

Infektologu jep lajmin e mirë: Disa të prekur me COVID-19 kanë rezultuar negativ në teste e para

Arrin në Kosovë testi amerikan që zbulon koronavirusin për pak minuta

Arrin në Kosovë testi amerikan që zbulon koronavirusin për pak minuta

Osmani: Për herë të parë Kosova kishte Qeveri që planifikonte padi për gjenocidin serb

Osmani: Për herë të parë Kosova kishte Qeveri që planifikonte padi për gjenocidin serb

​Konfirmohen 1.128 raste të reja me koronavirus në Zvicër

​Konfirmohen 1.128 raste të reja me koronavirus në Zvicër

Cilat biznese po përfitojnë nga kriza e Koronavirus?

Cilat biznese po përfitojnë nga kriza e Koronavirus?

“Media nuk mund të braktisen në këtë moment delikat” Shoqata e Gazetarëve Europian: Të krijohen paketa lehtësuese

“Media nuk mund të braktisen në këtë moment delikat” Shoqata e Gazetarëve Europian: Të krijohen paketa lehtësuese

Kurteshi e quan presidentin Thaçi ‘monstrum’ me figurë njeriu

Kurteshi e quan presidentin Thaçi ‘monstrum’ me figurë njeriu

Europarlamentarët mirëpresin heqjen e taksës, presin nga BE-ja heqjen e vizave për Kosovën

Europarlamentarët mirëpresin heqjen e taksës, presin nga BE-ja heqjen e vizave për Kosovën

Kreshnik Ahmeti: Serbia po vazhdon me bllokimin e kamionëve tregtarë të cilët vijnë nga Kosova

Kreshnik Ahmeti: Serbia po vazhdon me bllokimin e kamionëve tregtarë të cilët vijnë nga Kosova

Bajqinovci dhe Konjufca: Dilni dhe matuni

Bajqinovci dhe Konjufca: Dilni dhe matuni