Anëtarësimi në Interpol, përkundër që Kosova ka aplikuar, Berisha thotë se nuk duhet nxituar në këtë proces

13.09.2019 21:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Anëtarësimi në Interpol, përkundër që Kosova ka aplikuar, Berisha thotë se nuk duhet nxituar në këtë proces

Zëvendësministri i Jashtëm në detyrë dhe kandidati për deputetë nga AAK-ja, Anton Berisha, ka thënë se në të kaluarën Kosova është ngutur duke aplikuar për anëtarësim në Interpol.

Berisha, në “Dossier D” në RTV Dukagjini ka thënë se paralajmërimi i presidentit çek, Zeman, për tërheqjen e njohjes ndaj Kosovës dhe reagimi i menjëhershëm i qeverisë së atij vendi tregon më së miri si funksionon një shtet demokratik.
Ai tha se qeveria e Çekisë “i tregoi vendin Zemanit” duke i thënë se qëndrimi i tij është personal dhe se përgjegjës për politikën e jashtë është qeveria.

“Raportet tona me shtetin çek janë absolutisht të mira”, tha ai, përcjell Telegrafi.

Duke folur për anulimin e vizitës së Haradinajt në një samit në Çeki thotë se nuk ka ndonjë lidhje me deklarimet e Zemanit.

“Edhe pozita e ambasadorit Vllahiu është për t’u respektuar pasi ai mori pjesë në samit”.
Berisha thotë se Haradinaj e kishte të pamundur të marr pjesë në samit për shkak të agjendës zgjedhore. Ai thotë se edhe zëvendëskryeministrat tjerë janë të përfshirë në proces zgjedhor, prandaj “është vendosur të merr pjesë një përfaqësues neutral siç është ambasadori”.

Zëvendësministri i Jashtëm në detyrë ka lënë të nënkuptohet se këtë vit Kosova nuk do të aplikojë për anëtarësim në Interpol.

“Në të kaluarën ka pasur një ngutje nga ministri Pacolli për të aplikuar për anëtarësim në Interpol. Ne nuk duhet të ngutemi në këtë proces marrë parasysh disa rrethana”.

Ai ka thënë se Kosova është në proces zgjedhor dhe nuk ka kapacitete të plota njëjtë siç është edhe Bashkimi Evropian.

“Ne nuk mund të anëtarësohemi në institucione ndërkombëtare pa ndihmën e institucioneve ndërkombëtare”, tha ndër të tjera Anton Berisha.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Anëtarësimi në Interpol, përkundër që Kosova ka aplikuar, Berisha thotë se nuk duhet nxituar në këtë proces

Anëtarësimi në Interpol, përkundër që Kosova ka aplikuar, Berisha thotë se nuk duhet nxituar në këtë proces

Mobilizohet LDK e Përlepnicës, përkrahje e fuqishme për ekipin e BesëLidhjes

Mobilizohet LDK e Përlepnicës, përkrahje e fuqishme për ekipin e BesëLidhjes

Gjyjata e Apelit ua kthen lejeqëndrimin dy shtetasve të dëbuar turq

Gjyjata e Apelit ua kthen lejeqëndrimin dy shtetasve të dëbuar turq

Babai i Egzonit të aksidentuar kërkon ndihmë: Nuk i shitet shtëpia, e vë në shitje edhe veshkën

Babai i Egzonit të aksidentuar kërkon ndihmë: Nuk i shitet shtëpia, e vë në shitje edhe veshkën

Veseli: Do t’i godasim ata që e konsiderojnë veten të paprekshëm

Veseli: Do t’i godasim ata që e konsiderojnë veten të paprekshëm

BE do të jetë vëzhguese e Zgjedhjeve në Kosovë

BE do të jetë vëzhguese e Zgjedhjeve në Kosovë

Gjykimi i ish-zyrtarëve të lartë kalon nga Specialja te Prokuroria e Rregullt

Gjykimi i ish-zyrtarëve të lartë kalon nga Specialja te Prokuroria e Rregullt

Arrestohet një polic, dyshohet për  marrje ryshfeti

Arrestohet një polic, dyshohet për marrje ryshfeti

Kelmendi: Pakti anti-korrupsion i Veselit do të prekë edhe njerëz të PDK-së

Kelmendi: Pakti anti-korrupsion i Veselit do të prekë edhe njerëz të PDK-së

Vuçiq e vlerëson UNESCO-n për mbrojtjen e “trashëgimisë së rrezikuar serbe në Kosovë”

Vuçiq e vlerëson UNESCO-n për mbrojtjen e “trashëgimisë së rrezikuar serbe në Kosovë”

Hoti takohet me Kryetarin e Komunës së Junikut Agron Kuçi

Hoti takohet me Kryetarin e Komunës së Junikut Agron Kuçi

Sindikata e zhgënjyer me Kuvendin për mosmiratimin e Ligjit të ri për RTK-në

Sindikata e zhgënjyer me Kuvendin për mosmiratimin e Ligjit të ri për RTK-në

Kancelarja Merkel merr përsipër lobimin për Shqipërinë

Kancelarja Merkel merr përsipër lobimin për Shqipërinë

“Është koha e pajtimit të serbëve dhe shqiptarëve”

“Është koha e pajtimit të serbëve dhe shqiptarëve”

Gazetari Hoxha: Policia nuk e ndaloi grupin kriminal nga Kosova, i përgatitur për nxitje dhune më 8 qershor

Gazetari Hoxha: Policia nuk e ndaloi grupin kriminal nga Kosova, i përgatitur për nxitje dhune më 8 qershor

Prokuroria jep detaje për vdekjen e punëtorit që ra nga ndërtesa në Prishtinë

Prokuroria jep detaje për vdekjen e punëtorit që ra nga ndërtesa në Prishtinë