Analistët thonë se Brukseli e ndihmoi dialogun Kosovë-Serbi vetëm pjesërisht

10.03.2020 21:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Analistët thonë se Brukseli e ndihmoi dialogun Kosovë-Serbi vetëm pjesërisht

Hyrja direkte e SHBA-ve në dialogun Kosovë – Serbi, nga njohës të fushës së marrëdhënieve ndërkombëtare po shihet se do t’i jap siguri përfundimit të bisedimeve. Kurse për Brukselin thonë se ndihmoj vetëm pjesërisht në dialog.

Ditëve të fundit Presidenti Hashim Thaci, ka ashpërsuar fjalët në raport me rolin që Bashkimi Evropian ka me Kosovën, sidomos rreth qasjes në dialogun Kosovë – Serbi. Kështu Presidenti po kërkon që dialogu të zhvendoset nga Brukseli në Uashington.
Mirëpo për njohësin e çështjeve politike, Shkodran Ramadani, ndonëse Brukseli nuk i ka arritur synimet e pritura në dialog, nuk duhet të shihet si dështim i plotë në dialog.
“Dialogu i Brukselit duhet të lexohet dhe kuptohet në Kosovë nga i gjithë spektri politikë dhe njohësit e kësaj teme si një sukses i pjesshëm, gjithsesi substancial, por me limite dhe kufizime pasi nuk ka arritur qëllimin final që është normalizimi i plotë i marrëdhënieve Kosovë-Serbi”, deklaroi për RTV Dukagjinin, Shkodran Ramadani.

Kryetarja e Komisionit për Punë të Jashme dhe Diasporë, Time Kadrijaj thotë se BE i kishte degraduar bisedimet, prandaj përfshirja e drejtpërdrejtë e SHBA-ve i jep siguri dialogut, përcjell Telegrafi.

“Dialogu normalisht që është zhvilluar në mes të Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, por tash kemi parë ka pasur njëfarë degradimi dhe përfshirja e SHBA-së është njëfarë sigurie për Kosovën”, deklaroi Time Kadrijaj.

Gjithashtu mesazhe të qarta ka dhënë Presidenti se së pari BE duhet të liberalizoi vizat për Kosovën e pastaj të kërkoi rol në dialogun Kosovë – Serbi./RTV Dukagjini/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Osmani pyet Qeverinë dhe Presidencën: A do të preket territori i Kosovës?

Osmani pyet Qeverinë dhe Presidencën: A do të preket territori i Kosovës?

Vuçiq: Luftë mes Brukselit e Washingtonit se kush do të udhëheqë me dialogun

Vuçiq: Luftë mes Brukselit e Washingtonit se kush do të udhëheqë me dialogun

Televizioni publik gjerman flet për Tribunalin Special dhe Presidentin Thaçi

Televizioni publik gjerman flet për Tribunalin Special dhe Presidentin Thaçi

Virusi rikthehet; 226 raste në 7 ditët e fundit

Virusi rikthehet; 226 raste në 7 ditët e fundit

Abrashi kërkon mirëkuptim nga pronarët e tokave të rrugës Prishtinë-Mitrovicë

Abrashi kërkon mirëkuptim nga pronarët e tokave të rrugës Prishtinë-Mitrovicë

Janë goditur tri këmbësore më veturë në Prishtinë

Janë goditur tri këmbësore më veturë në Prishtinë

Mërgimtarët nga kjo datë  mund të vijnë lirshum në Kosovë

Mërgimtarët nga kjo datë mund të vijnë lirshum në Kosovë

Nuk u respektua distanca sociale kritikohet Ish-ministri Vitia pas paraqitjes në tubimin e LV-së

Nuk u respektua distanca sociale kritikohet Ish-ministri Vitia pas paraqitjes në tubimin e LV-së

MASHT-i jep detaje për ndërprerjen e mësimit plotësues për klasat e 9-ta

MASHT-i jep detaje për ndërprerjen e mësimit plotësues për klasat e 9-ta

Hoti: Jemi  të detyruar t’i kthejmë masat që kanë qenë më herët. Situata është alarmante

Hoti: Jemi të detyruar t’i kthejmë masat që kanë qenë më herët. Situata është alarmante

Gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitiv 58 persona më COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitiv 58 persona më COVID-19

Hoti për tubimin e VV-së: Kam frikë se u shkelën të gjitha udhëzimet e institucioneve shëndetësore

Hoti për tubimin e VV-së: Kam frikë se u shkelën të gjitha udhëzimet e institucioneve shëndetësore

Edhe 58 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, asnjë i shëruar

Edhe 58 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, asnjë i shëruar

Kurti: Presidenti është hajn, por jo edhe për shumë gjatë

Kurti: Presidenti është hajn, por jo edhe për shumë gjatë

Ministri i Shëndetësisë: “Tubimet në numra të mëdhenj mund të shndërrohen në super-ngjarje të përhapjes së COVID-19”

Ministri i Shëndetësisë: “Tubimet në numra të mëdhenj mund të shndërrohen në super-ngjarje të përhapjes së COVID-19”

Liburn Aliu: “Atyre që dojnë të e coptojnë vendin ju themi, po provo ta mbajt se këtu na ke”

Liburn Aliu: “Atyre që dojnë të e coptojnë vendin ju themi, po provo ta mbajt se këtu na ke”