Amnesty International: Nicolas Maduro ka kryer krime kundër njerëzimit gjatë krizës në Venezuelë

15.05.2019 18:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Amnesty International: Nicolas Maduro ka kryer krime kundër njerëzimit gjatë krizës në Venezuelë

Autoritete në Venezuelë në krye me Nicolas Maduro mendohet se kanë kryer krime kundër njerëzimit gjatë protestave anti-qeveritare.

Kështu mendon Organizata Ndërkombëtare Amnesty International që i kërkoi Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC) të hetojë torturën dhe vrasjet që u bënë gjatë kohës së krizës në Venezuelë.

Amnesty International dërgoi një mision për gjetjen e fakteve në Venezuelë në shkurt për të hulumtuar protestat anti-qeveritare që ndiqnin betimin e Juan Guaido-s, i cili më 23 janar e deklaroi veten President, shkruan Al Jazeera, transmeton Klan Kosova.

“Natyra e sulmeve… niveli i koordinimit nga forcat e sigurisë, si dhe shenjat e modeleve të ngjashme në vitet 2014 dhe 2017, bën që Amnesty International të besojë se autoritetet venezueliane kanë kryen krime kundër njerëzimit”, thuhet në deklaratën e tyre.

Guaido, është futur në një luftë të ashpër pushteti me Maduron, i cili ka mbështetjen e Rusisë, Kinës dhe Turqisë, si dhe shumicën e institucioneve të vendit, duke përfshirë edhe ushtrinë.

Ndërsa Maduron akuzon Guaidon dhe Shtetet e Bashkuara për një grusht-shtet të mundshëm.

Ndryshe, Guaido, udhëheqësi i legjislaturës së kontrolluar nga opozita në Venezuelë, që nga koha kur deklaroi veten President është njohur nga më shumë se 50 vende të udhëhequra nga SHBA.


Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Fitorja e Mitsotakis ngre pikëpyetje në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Fitorja e Mitsotakis ngre pikëpyetje në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë