Amerika nuk po e sheh më Serbinë si “fëmijë të keq”, thotë Daçiq

07.03.2019 23:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Amerika nuk po e sheh më Serbinë si “fëmijë të keq”, thotë Daçiq

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka përshëndetur angazhimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për arritjen e një marrëveshjeje Kosovë-Serbi.

Daçiq ka thënë se “SHBA-ja nuk mund ta zëvendësojë procesin negociues, por mund të ndihmojë në zhbllokimin tij nëse hiqet taksa”.

“Shumë delegacione nga SHBA-ja tashmë kanë arritur në Beograd, do të shkojnë në Prishtinë e kthehen te ne. Sa na përket ne, nuk ka nevojë që ato të vijnë në Beograd, le ta zgjidhin problemin me Prishtinën që të hiqet taksa e ne shkojmë tutje”, citohet të ketë thënë Daçiq nga “Danas”.

Ai ka theksuar se qasja e SHBA-së ndaj Serbisë ka ndryshuar dhe se Serbia nuk shikohet më “si një fëmijë i keq”, ndërsa ka shtuar se SHBA-ja nuk po e kupton si është e mundur që Kosova nuk do ta dëgjojë për heqje të taksës.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoxhaj, LDK-së për zgjedhjen e Presidentit: Kanë marrëveshje të fshehtë me Osmanin për zgjedhjet lokale

Hoxhaj, LDK-së për zgjedhjen e Presidentit: Kanë marrëveshje të fshehtë me Osmanin për zgjedhjet lokale

Bajrami i reagon Muratit: Nëse je transparent publikoji edhe përfituesit e pakos nga Qeveria Kurti 1

Bajrami i reagon Muratit: Nëse je transparent publikoji edhe përfituesit e pakos nga Qeveria Kurti 1

Zhdukja e mistershme e Bedri Rexhepit: 14 ditë, asnjë gjurmë

Zhdukja e mistershme e Bedri Rexhepit: 14 ditë, asnjë gjurmë

Hoxhaj: Vjosa Osmani është e varur politikisht nga Albin Kurti

Hoxhaj: Vjosa Osmani është e varur politikisht nga Albin Kurti

Viva Fresh u ndihmua me mbi 860 mijë euro nga qeveria Hoti, ministri Murati publikon listën

Viva Fresh u ndihmua me mbi 860 mijë euro nga qeveria Hoti, ministri Murati publikon listën

Ministri Maas: Së shpejti 100 mijë vaksina për Kosovën, po punojmë në realizimin e liberalizimit të vizave

Ministri Maas: Së shpejti 100 mijë vaksina për Kosovën, po punojmë në realizimin e liberalizimit të vizave

PSD kritikon qeverinë Kurti: S’ka reciprocitet, dialog po, edhe gënjeshtra

PSD kritikon qeverinë Kurti: S’ka reciprocitet, dialog po, edhe gënjeshtra

Kundër korrupsionit vetëm me aktgjykime

Kundër korrupsionit vetëm me aktgjykime

Kërkohet paraburgim ndaj zyrtarit policor nga Gjilani për sulm seksual ndaj të miturës

Kërkohet paraburgim ndaj zyrtarit policor nga Gjilani për sulm seksual ndaj të miturës

5 të vdekur dhe 382 raste të reja me COVID-19

5 të vdekur dhe 382 raste të reja me COVID-19

Zemaj: Ulja e përkrahjes për personelin shëndetësor, tregon fytyrën e vërtetë të Qeverisë

Zemaj: Ulja e përkrahjes për personelin shëndetësor, tregon fytyrën e vërtetë të Qeverisë

Presidentja Osmani priti në takim Shefin e Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog

Presidentja Osmani priti në takim Shefin e Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog

Organizuan iftare duke mos respektuar masat anti-COVID, mbyllen dy lokale në Mitrovicë dhe Vushtrri

Organizuan iftare duke mos respektuar masat anti-COVID, mbyllen dy lokale në Mitrovicë dhe Vushtrri

Tahiri kërkon nga Qeveria rishikim të vendimit për shtesat e skemës pensionale

Tahiri kërkon nga Qeveria rishikim të vendimit për shtesat e skemës pensionale

Vaksinohen 3 072 të moshuar, në nivel vendin vaksinën e kanë marrë rreth 21 mijë persona

Vaksinohen 3 072 të moshuar, në nivel vendin vaksinën e kanë marrë rreth 21 mijë persona

Sqarohet ministri Hekuran Murati: 30 eurot ishin vetëm për 3 muaj, tash pesionet janë nga 100 euro

Sqarohet ministri Hekuran Murati: 30 eurot ishin vetëm për 3 muaj, tash pesionet janë nga 100 euro