AMD prezanton procesorin e parë në botë për video lojërat me 16 bërthama

11.06.2019 09:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
AMD prezanton procesorin e parë në botë për video lojërat me 16 bërthama

Gjatë konferencës E3 2019, AMD tha se do të shtynte industrinë e lojërave përtej procesorëve me 8 dhe 12 bërthama drejt në standard të ri.

Kompania prezantoi atë që e quan procesorin e parë në botë të lojërave me 16 bërthama, Ryzen 9 3950X i cili del në shitje në Shtator për 749 dollarë.

CEO e AMD Lisa Su tha se ky procesor ka frekuencën më të lartë që kanë implementuar ndonjëherë prej 4.7Ghz dhe një depo prej 72MB.

Në vazhdën e përpjekjeve të AMD për të thyer hegjemoninë e Intel përmes një kombinimi të performancës, vlerës dhe efikasitetit, hardueri Zen 2 operon në 105vat.

Sigurisht ka shumë faktë që përcaktojnë vlerën e një procesori lojërash përtej bërthama të cilat jo gjithnjë përkthehen në performancë.

Megjithatë shtesa e re e Ryzen është një sfidë e fuqishme e cila shton presionin ndaj Intel sidomos pas prezantimit në aktivitetin Computex muaji ne kaluar të modeli 12 bërthamësh 3900X. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)