AMD prezanton një procesor më të fuqishëm se Core i9-9920X dhe me gjysmën e çmimit

27.05.2019 12:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
AMD prezanton një procesor më të fuqishëm se Core i9-9920X dhe me gjysmën e çmimit

CEO e AMD Lisa Su në aktivitetin Computex në Taipei ditën e sotme solli lajmet më të fundit nga rivali më i madh i Intel dhe Nvidia në dy fronte, atë të procesorëve dhe grafikave.

Procesorët dhe grafikat e reja shtojnë presionin ndaj konkurrentëve si Intel dhe Nvidia me çmim dhe performancë të pakrahasueshme.

Gjenerata e tretë e procesorëve Ryzen, të parët në botë me arkitekturë 7-nanometër do të dalë në shitje më 7 Korrik.

Por lajmi i madh i kompanisë ishte debutimi i procesorit 12-bërthamësh dhe 24 procesesh (Threads) Ryzen 9 3900X.

Ky është procesori flagship i gjeneratës së tretë dhe ka çmim prej 499 dollarë krahasuar me rivalin e drejtpërdrejtë Intel Core i9-9920X i cili fillon nga 1,189 dollarë.

Ryzen 9 3900X ka frekuencë turbo 4.6Ghz dhe 70MB depo dhe konsumon 105 vat, ndjeshëm më efikas sesa Core i9-9920X i cili konsumon 165 vat.

AMD thotë se procesori i ri është 18% më i shpejtë sesa i9-9920X. Ndërsa çmimet për procesorët e tjerë janë 199 dollarë për modelin Ryzen 3600 me 6 bërthama dhe 12 procese, 329 dollarë për modelin me 8 bërthama dhe 16 procese Ryzen 3700X dhe Ryzen 3800X me 8 bërthama dhe 16 procese. /PCWorld Albanian

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

Ja pse Anglisë i nevojitet sot fitorja kundër Kosovës

Ja pse Anglisë i nevojitet sot fitorja kundër Kosovës

A do t’i shohim nesër tifozet më seksi të Anglisë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’?

A do t’i shohim nesër tifozet më seksi të Anglisë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’?

Tifozët finlandezë festojnë më shqiponjën dykrenare (FOTO)

Tifozët finlandezë festojnë më shqiponjën dykrenare (FOTO)

Genta Ismajli po vjen me një bashkëpunim ndërkombëtar

Genta Ismajli po vjen me një bashkëpunim ndërkombëtar

Cilat janë pesë komplekset kryesore të femrave në seks?

Cilat janë pesë komplekset kryesore të femrave në seks?

Enca ndan foto nga xhirimet e videoklipit, nuk ia zënë as kamera gjoksin e madh

Enca ndan foto nga xhirimet e videoklipit, nuk ia zënë as kamera gjoksin e madh