AMD prezantoi Ryzen 2, Threadripper 2 dhe dy APU të reja

13.01.2018 20:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
AMD prezantoi Ryzen 2, Threadripper 2 dhe dy APU të reja

Gjatë javës AMD kishte rezervuar surpriza në panairin prestigjioz të teknologjisë CES ku prezantoi gjeneratën e dytë të Threadripper, Zen 2, Zen 3 dhe gjeneratën e ardhshme të grafike 7 nanometër.

Madje kompania solli edhe një çip grafik mobil me arkitekturën Vega.

E kjo nuk është e gjitha sepse lista e produkteve të reja kishte në përbërje dy APU Ryzen me grafika Vega.

APU-të Ryzen me Vega

Për të gjithë ata që kërkojnë kompjuter lojërash buxhetor, AMD tashmë ofron dy çipe të rinj me kosto të ulët:

Ryzen 5 2400G ka katër bërthama me frekuencë bazë 3.6Ghz dhe turbo 3.9Ghz. në aspektin grafik ka 11 bërthama Vega dhe shitet për 169 dollarë.

Ryzen 3 2200G katër bërthama me frekuencë bazë 3.5Ghz dhe turbo 3.7Ghz. Nga ana grafike ka 8 procesorë grafikë dhe shitet për 99 dollarë.

Procesori i parë, Ryzen 5 2400G pritet të ofrojë një performancë të përafërt me një Core i5-8400 e kombinuar me GeForce GT 1030. Procesori AMD do të kushtonte 120 dollarë më pak sesa kombinimi i Intel dhe Nvidia.

Të dy APU-të dalin në shitje në Shkurt tha AMD.

Zen+ vjen në tre mujorin e dytë

AMD tha se një arkitekturë e re pritet të mbërrijë në procesorë Ryzen e quajtur Zen+. Në Prill procesorët Ryzen do të përdorin arkitekturën 12 nanometër në vend të 14 nanometër.

Kompania nuk dha shumë detaje por tha se procesorët do të kenë frekuencë më të lartë, depo memorie dhe deri në 10% rritje të performancës.

Zen 2 dhe Zen 3

Me mbërritjen e Zen+, AMD do të nisë punën në një arkitekturë të re për 2019-ën, atë 7 nanometër. Një vit më parë Zen 3 do të debutojë me arkitekturën 7 nanometër+.

Është shumë herë për të folur për detaje por zyrtarët e AMD presin rritje të performancës mes 7-8% për secilën arkitekturë.

Threadripper 2

Për ata që kërkojnë më shumë performancës, AMD do të sjellë pasardhësine  gjeneratës së parë Threadripper.

Debutimin i kësaj gjenerate pritet më gjysmën e dytë të 2018-ës dhe do të bazohet në Zen+.

7nm Vega, 7 nm Navi dhe Vega Mobile

Grafikat konsumatorë gjithashtu nuk kanë qëndruar jashtë vëmendjes së AMD.

Pas Vega vjen një tjetër arkitekturë Navi 7 nanometër ndjekur nga grafikat e gjeneratës tjetër 7 nanometër+.

AMD gjithashtu prezantoi një kate grafike Vega mobile me memorjen HBM2 dhe vetëm 1.7 mm i trashë.

Kjo kartë grafike do të ofrohet për laptopët e lojërave. /PCworld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


LIVE: Dueli Botërorit, dita e 21-të

LIVE: Dueli Botërorit, dita e 21-të

Ilda Bejleri ju tregon çfarë ndodhi në shtëpinë e saj gjatë tërmetit që shkundi Tiranën

Ilda Bejleri ju tregon çfarë ndodhi në shtëpinë e saj gjatë tërmetit që shkundi Tiranën

Cavani duhet ta mposhtë shkencën për të luajtur ndaj Francës, thotë Rami

Cavani duhet ta mposhtë shkencën për të luajtur ndaj Francës, thotë Rami

Përpirja e tabletave pa ujë mund të jetë shumë e rrezikshme

Përpirja e tabletave pa ujë mund të jetë shumë e rrezikshme

Besi dhe Xhensila përjetojnë momentet më humoristike gjatë tërmetit

Besi dhe Xhensila përjetojnë momentet më humoristike gjatë tërmetit

Huawei zbulon smartfonin e parë me 8GB RAM

Huawei zbulon smartfonin e parë me 8GB RAM

Fenomeni Ronaldo: Kritikat ndaj Neymarit janë të pa kuptimta

Fenomeni Ronaldo: Kritikat ndaj Neymarit janë të pa kuptimta

Aulona Mustën e pushojnë nga puna, kjo është moderatorja që i zë vendin

Aulona Mustën e pushojnë nga puna, kjo është moderatorja që i zë vendin

Real Madridi ka caktuar takim urgjent për situatën e Ronaldos

Real Madridi ka caktuar takim urgjent për situatën e Ronaldos

Vëllezërit që shndërrojnë drurin në llamba artistike (Video)

Vëllezërit që shndërrojnë drurin në llamba artistike (Video)

Kjo është bukuroshja shqiptare që i premton 'besnikëri' Ronaldos

Kjo është bukuroshja shqiptare që i premton 'besnikëri' Ronaldos

Forma e thonjve zbulon çfarë personi jeni: Nëse janë në formë katrori, ju jeni lider i lindur, por nëse është në formë trekëndëshi…

Forma e thonjve zbulon çfarë personi jeni: Nëse janë në formë katrori, ju jeni lider i lindur, por nëse është në formë trekëndëshi…

Telefonët Samsung u dërgojnë fotot tuaja kontakteve

Telefonët Samsung u dërgojnë fotot tuaja kontakteve

Josa: Ndeshje e vështirë, duhet të mos pranojmë gol

Josa: Ndeshje e vështirë, duhet të mos pranojmë gol

Orgesa Zaimi tregon planet për të bërë fëmijën e tretë

Orgesa Zaimi tregon planet për të bërë fëmijën e tretë

‘Botërori në familje’, tema e Duelit Botëror

‘Botërori në familje’, tema e Duelit Botëror