AMD prezantoi procesorin e parë 7-nanometër

10.01.2019 19:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
AMD prezantoi procesorin e parë 7-nanometër

Në CES 2019 AMD prezantoi procesorët e shumëpritur 7-nanometër të cilët i përkasin modeleve të gjeneratës së 3-të Ryzen 3.

Kompania gjeti kohë të bënte një testime madje në Cinebench përballë gjeneratës së 8-të Core i9-9900K.

Procesori i AMD konsumoi 30% më pak energji duke e tejkaluar në performancë.

“Tashmë mund të shikoni fuqinë e vërtetë të teknologjisë 7-nanometër,” tha CEO e kompanisë Lisa Su.

Core i9-9900K është një prej procesorëve më të fuqishëm të Intel por gjithashtu i uritur për energji.

Procesorët AMD ende nuk kanë dalë në shitje prandaj të dhënat e AMD mbeten për tu parë në realitet.

Su gjithashtu shpjegoi ndërtimin e procesorit i cili përmban tetë bërthama 7-nanometër dhe 16 procese.

Ai është i përshtatshëm me motherboardet AM4.

Megjithatë kompania nuk dha detaje për çmimin, datën e debutimit apo modelet. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pas katër vitesh Apple rifreskon produktin e lënë në harresë

Pas katër vitesh Apple rifreskon produktin e lënë në harresë

Fotot e para të iOS 13 zbulojnë surpriza për besnikët e Apple

Fotot e para të iOS 13 zbulojnë surpriza për besnikët e Apple

Bie numri i punonjësve që përdorin kompjuter në biznese

Bie numri i punonjësve që përdorin kompjuter në biznese

Reali vendos përfundimisht për të ardhmen e Ramos

Reali vendos përfundimisht për të ardhmen e Ramos

Ish-bashkëshortja e njeriut më të pasur në botë dhuron gjysmën e pasurisë për bamirësi

Ish-bashkëshortja e njeriut më të pasur në botë dhuron gjysmën e pasurisë për bamirësi

Një ndërhyrje nga qielli e shpëton shoferin nga gjoba

Një ndërhyrje nga qielli e shpëton shoferin nga gjoba

Lufta ndaj piraterisë, AMA gjobit katër subjekte IPTV

Lufta ndaj piraterisë, AMA gjobit katër subjekte IPTV

Flota Amerikane “kërkon” 350 miliardë postime në rrjetet sociale

Flota Amerikane “kërkon” 350 miliardë postime në rrjetet sociale

Blerjet online, qeveria rrit taksën

Blerjet online, qeveria rrit taksën

Teknologjia kineze 5G përballë sigurisë kombëtare amerikane

Teknologjia kineze 5G përballë sigurisë kombëtare amerikane

HP prezantoi laptopë pjesërisht prej druri

HP prezantoi laptopë pjesërisht prej druri

Nvidia zbulon platformën Studio për laptopët që konkurrojnë me MacBook Pro

Nvidia zbulon platformën Studio për laptopët që konkurrojnë me MacBook Pro

Microsoft krijon të folur reale me inteligjencën artficiale

Microsoft krijon të folur reale me inteligjencën artficiale

Prezantohet laptopi i parë në botë me 5G

Prezantohet laptopi i parë në botë me 5G

Bosi i Huawei kundër një kundërpërgjigje Kineze ndaj Apple

Bosi i Huawei kundër një kundërpërgjigje Kineze ndaj Apple

Laptopët ZenBook dhe VivoBook zëvendësojnë trackpadin me një ekran

Laptopët ZenBook dhe VivoBook zëvendësojnë trackpadin me një ekran