Ambulancat specialistike në QKUK vazhdojnë të përballen me rrëmujë e kushte të vështira

30.09.2017 21:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ambulancat specialistike në QKUK vazhdojnë të përballen me rrëmujë e kushte të vështira

Ka katër vjet kur podrumet e Klinikës së Kirurgjisë u improvizuan, duke u kthyer në ambulanca specialistike, për shkak të rrënimit të objektit të vjetër.

Që atëherë, pacientët dhe stafi mjekësor përballen me kushte të vështira të punës për shkak të hapësirës, raporton KTV.

Në po këtë vend, përveç radhëve të gjata të pacientëve, të cilët me orë të tëra presin për të marrë tretmanin dhe konsultat mjekësore, kryhen edhe intervenime kirurgjike, gjë që sipas mjekëve rreziku i bartjes së infeksioneve është i pashmangshëm.

Në të njëjtën hapësirë ku kryhen kontrollet, mjekët dhe motrat konsumojnë edhe ushqim, pasi, siç thonë, nuk mund të mbajnë as pauzën për shkak të numrit të madh të pacientëve.

Ndërkaq, po aty ndërrohen edhe çarçafët dhe gjenden banjat , ku kundërmon erë e rëndë.

Shefi i financave në QKUK, Sherif Bytyqi, thotë se edhe nga Inspektorati Sanitar kanë marrë disa herë vërejtje.

Bytyqi thotë se objekti i ri, në të cilin do të vendosen ambulancat specialistike dhe një pjesë e administratës së kësaj qendre, ka mbetur në gjysmë .

Krejt kjo për shkak se këtij projekti kapital për QKUK-në po i mungojnë edhe 300 mijë euro për të përfunduar.

Ai shton se kanë kërkuar që mjetet e disa projekteve të tjera nga buxheti i QKUK-së të barten për këtë projekt, por që një gjë e tillë nuk ka ndodhur.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryesia mblidhet nesër, vendos për seancën ku Thaçi i adresohet deputetëve

Kryesia mblidhet nesër, vendos për seancën ku Thaçi i adresohet deputetëve

Kosova dhe BERZH-i nënshkruajnë marrëveshjen për ndërtimin e autostradës Prishtinë-Pejë në vlerë 71 milionë euro

Kosova dhe BERZH-i nënshkruajnë marrëveshjen për ndërtimin e autostradës Prishtinë-Pejë në vlerë 71 milionë euro

Ministrja Reshitaj priti në takim Gabriele Wagner nga zyra e GIZ-it në Sarajevë

Ministrja Reshitaj priti në takim Gabriele Wagner nga zyra e GIZ-it në Sarajevë

Daka për Istogun: Nuk kemi pasur asnjëherë kësi rezultati

Daka për Istogun: Nuk kemi pasur asnjëherë kësi rezultati

Rrënohet shtëpia e familjes Myftiu, monument që mbrohej me ligj

Rrënohet shtëpia e familjes Myftiu, monument që mbrohej me ligj

Me 14 vota diferencë, Haki Rugova e fiton Istogun

Me 14 vota diferencë, Haki Rugova e fiton Istogun

Ukrainasit nxisin krizë shëndetësore për shkak të dyshimit ndaj vaksinave

Ukrainasit nxisin krizë shëndetësore për shkak të dyshimit ndaj vaksinave

AKP vazhdon me shitjen e aseteve, aprovon 24 milionë euro për kreditorët

AKP vazhdon me shitjen e aseteve, aprovon 24 milionë euro për kreditorët

Lladrovci takoi Ambasadorin Bimo në Vjenë

Lladrovci takoi Ambasadorin Bimo në Vjenë

Haziri bën homazhe para bustit të Esat Berishës në 73 –vjetorin e ekzekutimit pa gjyq

Haziri bën homazhe para bustit të Esat Berishës në 73 –vjetorin e ekzekutimit pa gjyq

Shpallet i pafajshëm i akuzuari për tentim-vrasjen e Mimoza Kusarit

Shpallet i pafajshëm i akuzuari për tentim-vrasjen e Mimoza Kusarit

Rihapet gjykimi në rastin e të akuzuarve për vrasjen e policit Shemsi Gashi

Rihapet gjykimi në rastin e të akuzuarve për vrasjen e policit Shemsi Gashi

Haradinaj: Bashkimi Europian është shtëpia jonë

Haradinaj: Bashkimi Europian është shtëpia jonë

Ministri Sefaj priti në takim komandantin e KFOR-it, Gjeneral MajorSalvatoreCuoci

Ministri Sefaj priti në takim komandantin e KFOR-it, Gjeneral MajorSalvatoreCuoci

Mbi 200 milionë euro të bankave të bllokuara në gjykata

Mbi 200 milionë euro të bankave të bllokuara në gjykata

Reshitaj prezantoi 19 projekte mjedisore në takimin e  Këshillit Kombëtar për Investime

Reshitaj prezantoi 19 projekte mjedisore në takimin e Këshillit Kombëtar për Investime