Ambasadorja kroate: Fitorja e Kroacisë, porosi edhe për Kosovën

12.07.2018 19:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ambasadorja kroate: Fitorja e Kroacisë, porosi edhe për Kosovën

Amabsadorja e Kroacisë në Kosovë, Marija Kapitanoviq, e ka quajtur shumë të gëzueshëm kualifikimin e Kroacisë për herë të parë në finalen e Kupës së Botës në futboll, dhe tha se kjo mund të shërbejë edhe si mesazh që kosovarët që po ashtu mund të arrijnë shumë pavarësisht madhësisë së vendit të tyre, njofton Klan Kosova.
“Është i pabesueshëm rezultati për Kroacinë”, tha Kapitanoviq në Info Magazine të Klan Kosovës, duke shtuar se ata tradicionalisht e kanë zhvilluar dhe dashur këtë sport.

“Por natyrisht, Kupa e Botës është diçka tjetër, është garë botërore. Sa i përket madhësisë së Kroacisë, vetëm katër milionë banorë – është një e arritur e jashtëzakonshme”.

“E kemi një ekip të futbollistëve me përvojë. E kanë jo vetëm përvojën profesionale por edhe mendore, sepse kanë marrë pjesë në Ligën e Kampionëve. Është edhe një përgatitje mendore për turnetë dhe kampionatet e mëdha”.

Sipas Kapitanoviqit, ajo që mund t’i ketë motivuar dhe forcuar edhe më shumë lojtarët kroatë drejt rrugës për në finale, ka qenë edhe fakti që luajnë jashtë Kroacisë, ndërkaq shtoi se suksesi i kombëtares së saj mund të jetë edhe porosi për Kosovën.

“Në anën tjetër, diçka që iu jep forcë shtesë është fakti që jetojnë jashtë vendit dhe luajnë për ekipe ndërkombëtare, por po luajnë për vendin e tyre. Dhe tash, kjo iu jep edhe fuqi shtesë”.

“Është gëzim i madh, shkurt është gëzim i madh për Kroacinë dhe të gjithë qytetarët e Kroacisë”.

“Kjo në një mënyrë është edhe porosi për vendin tuaj; se si një vend i vogël mund të arrijë shumë kur varet në vetveten, në punën e mundimshme, në punën ekipore dhe në emocionet pozitive.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Sylejman Selimi vizitoi sot Ministrinë e Mbrojtjes dhe FSK-në

Sylejman Selimi vizitoi sot Ministrinë e Mbrojtjes dhe FSK-në

Perëndimi kundër debatit për Kosovën në Këshillin e Sigurimit

Perëndimi kundër debatit për Kosovën në Këshillin e Sigurimit

Pesë faktorët nga të cilët varet korrigjimi i kufijve mes Kosovës dhe Serbisë

Pesë faktorët nga të cilët varet korrigjimi i kufijve mes Kosovës dhe Serbisë

AAK-ja prish koalicionin me AKR-në në Mitrovicë

AAK-ja prish koalicionin me AKR-në në Mitrovicë

Ministri Gashi: Uroj që filmi ‘Në mes’ të arrijë ndonjë çmim në ‘Berlinale’

Ministri Gashi: Uroj që filmi ‘Në mes’ të arrijë ndonjë çmim në ‘Berlinale’

Selimi viziton Mustafën në shtëpi

Selimi viziton Mustafën në shtëpi

Veseli uron nisjen e procesit mësimor, kërkon ngritjen e cilësisë në arsim

Veseli uron nisjen e procesit mësimor, kërkon ngritjen e cilësisë në arsim

Daçiq thotë se Pacolli e kërcënoi me vrasje, ky është reagimi i MPJ-së

Daçiq thotë se Pacolli e kërcënoi me vrasje, ky është reagimi i MPJ-së

Veseli i vendosur: Taksa të pezullohet

Veseli i vendosur: Taksa të pezullohet

Në Tiranë përkujtohet 75 vjetori i masakrës, që iu ngarkua Xhafer Devës

Në Tiranë përkujtohet 75 vjetori i masakrës, që iu ngarkua Xhafer Devës

Vuçiq i ‘qahet’ Britanisë për “Trepçën”, thotë se Serbisë iu konfiskua prona

Vuçiq i ‘qahet’ Britanisë për “Trepçën”, thotë se Serbisë iu konfiskua prona

Veseli tregon arsyen e takimit të mbrëmshëm në shtëpinë e presidentit Thaçi

Veseli tregon arsyen e takimit të mbrëmshëm në shtëpinë e presidentit Thaçi

Vjet në QKUK u paraqitën rreth 1500 raste me kancer

Vjet në QKUK u paraqitën rreth 1500 raste me kancer

Putin, Erdogan dhe Rohani do të diskutojnë sërish për Sirinë

Putin, Erdogan dhe Rohani do të diskutojnë sërish për Sirinë

Për KMDLNJ-në greva në arsim ishte jonormale, e dhënia e pagave – shpërdorim i parasë publike

Për KMDLNJ-në greva në arsim ishte jonormale, e dhënia e pagave – shpërdorim i parasë publike

Janjiq: Serbia nuk mund të bëjë shumëçka për Trepçën

Janjiq: Serbia nuk mund të bëjë shumëçka për Trepçën