Ambasadori i ri serb në Rusi: Serbinë e presin dy zgjidhje të këqija për Kosovën

09.06.2019 22:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ambasadori i ri serb në Rusi: Serbinë e presin dy zgjidhje të këqija për Kosovën

Në 20 vjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes së Kumanovës, e cila i dha fund luftës në Kosovë, deputeti serb dhe ambasadori i sapoemëruar i Serbisë në Moskë, Miroslav Lazanski, ka thënë se Serbia lufton për atë që ende mund ta marrë nga Kosova.

Ish-gazetari serb, i cili gjatë javës që shkoi është emëruar ambasador në Rusi, siç raporton B92, ka thënë se aktualisht duhet të “nxjerrim atë që mund të nxirret atje, sepse Kosova nuk është një problem që është shfaqur tani”, pwrcjell Telegrafi.

“Atë problem [çështjen e Kosovës] nuk mundi ta zgjidhte as Mbreti Aleksandar, as Jugosllavia e Titos e as nga Millosheviqi, prandaj është jo reale të pritet që kjo brenda natës të zgjidhet. Po mundohemi të nxjerrim maksimumin nga ajo që është e mundur, që është çështje e një kompromisi”, thotë Lazanski, duke shtuar se të gjitha zgjidhjet në një farë mënyre janë të këqija”.

“Për Kosovën ekzistojnë vetëm dy zgjidhje – e keqe dhe më pak e keqe”, tha Lazanski.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ekskluzive: Blerim Devolli e çon te përmbaruesi Telekomin për t’ia marrë 25 milionët

Ekskluzive: Blerim Devolli e çon te përmbaruesi Telekomin për t’ia marrë 25 milionët

Shtetet që janë kundër liberalizimit për kosovarët

Shtetet që janë kundër liberalizimit për kosovarët

Pacolli: Do të doja të them që vizat hiqen nesër, por s’mund të them

Pacolli: Do të doja të them që vizat hiqen nesër, por s’mund të them

Serbia pret që Macron ta detyrojë Kosovën që ta heq taksën

Serbia pret që Macron ta detyrojë Kosovën që ta heq taksën

Haradinaj: Gjermania, përkrahësi kryesor i Kosovës në zhvillim dhe integrime euro-atlantike

Haradinaj: Gjermania, përkrahësi kryesor i Kosovës në zhvillim dhe integrime euro-atlantike

Byroja Kosovare e Sigurimit “pakt” 200 mijë eurosh me vëllanë e presidentit për t’ia shuar pozitën

Byroja Kosovare e Sigurimit “pakt” 200 mijë eurosh me vëllanë e presidentit për t’ia shuar pozitën

Punësime pa konkurs dhe avancime të dyshimta në Telekom

Punësime pa konkurs dhe avancime të dyshimta në Telekom

Osmani thotë se presin që deputetë të Nismës të bashkohen për rrëzimin e Qeverisë

Osmani thotë se presin që deputetë të Nismës të bashkohen për rrëzimin e Qeverisë

Socialdemokratët e Austrisë: Pa u hequr taksa, s’ka zgjidhje për problemin Kosovë-Serbi

Socialdemokratët e Austrisë: Pa u hequr taksa, s’ka zgjidhje për problemin Kosovë-Serbi

Haradinaj: Krenar me luftën dhe përkushtimin e Akil Gjakovës

Haradinaj: Krenar me luftën dhe përkushtimin e Akil Gjakovës

Për një vit u arrestuan 784 të mitur

Për një vit u arrestuan 784 të mitur

Deputeti i AAK-së: Po përgatiten komisionet për korrigjimin e kufirit me Malin e Zi

Deputeti i AAK-së: Po përgatiten komisionet për korrigjimin e kufirit me Malin e Zi

11 të vdekur në bregdetin shqiptar gjatë kësaj vere

11 të vdekur në bregdetin shqiptar gjatë kësaj vere

Qindra miliona euro shpenzime më shumë për mëditje, mallra e shërbime

Qindra miliona euro shpenzime më shumë për mëditje, mallra e shërbime

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë