Ambasadori gjerman në Beograd: E mbështesim fort ndërmjetësimin e BE-së, Prishtina ta heqë taksën

19.03.2019 13:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ambasadori gjerman në Beograd: E mbështesim fort ndërmjetësimin e BE-së, Prishtina ta heqë taksën

Ambasadori i Gjermanisë në Beograd, Thomas Schieb, deklaroi se vendi i tij e përkrah fuqishëm dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian në format të pandryshuar nga ai i deritashmi dhe e thirri Prishtinën që ta heqë taksën ndaj importit nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina.

Schieb për revistën “Diplomacy & Comerce” ka thënë se dialogu patjetër duhet të rezultojë me një marrëveshje që do të jetë gjithëpërfshirëse, e pranueshme për të dy palët dhe e zbatueshme, transmeton Gazeta Express.

“Marrëveshja duhet të jetë e mbështetur mbi parimet e multietnicitetit, të sigurojë të drejta për minoritetet dhe standarde demokratike dhe të kontribuojë për stabilitetin rajonal, thotë Schieb.

Ambasadori ka përshëndetur përparimet e arritura deri tani gjatë dialogut, duke përmendur lirinë e lëvizjes, njohjen e diplomave, si dhe përparimet në fushën e telekomunikimeve dhe drejtësisë, që, sipas tij, ka bërë që të përmirësohet standardi jetësor edhe i serbëve edhe i shqiptarëve.

Ai ka shtuar se Beogradi dhe Prishtina, për të arritur zgjidhje të tilla, patjetër duhet të ulen dhe të negociojnë.

“Shpresojmë se dialogu do të vazhdojë. Prandaj i inkurajojmë autoritetet kosovare që t’i heqin tarifat që i shkelin rregullat e marrëveshjes së CEFTA-s. Gjithashtu i inkurajojmë të dy palët që të përmbahen nga veprimet që do të mund ta rrezikojnë dialogun edhe më shumë”, thotë Schieb.

Diplomati gjerman ka theksuar edhe se normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën është një nga parakushtet për Serbinë në Bashkimin Evropian.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Qeveria miraton raportin e DASH’it për të Drejtat e Njeriut, kërkohet raportim çdo tre muaj

Qeveria miraton raportin e DASH’it për të Drejtat e Njeriut, kërkohet raportim çdo tre muaj

Gjukanoviq: Prishtina dhe Beogradi të inspirohen nga marrëveshja e Prespës për të vazhduar dialogun e Brukselit

Gjukanoviq: Prishtina dhe Beogradi të inspirohen nga marrëveshja e Prespës për të vazhduar dialogun e Brukselit

LDK kërkon debat parlamentar për aksidentet në trafik

LDK kërkon debat parlamentar për aksidentet në trafik

Shqyrtohen rastet e viktimave të dhunës seksuale në Kosovë

Shqyrtohen rastet e viktimave të dhunës seksuale në Kosovë

Ambasadori gjerman në Beograd: E mbështesim fort ndërmjetësimin e BE-së, Prishtina ta heqë taksën

Ambasadori gjerman në Beograd: E mbështesim fort ndërmjetësimin e BE-së, Prishtina ta heqë taksën

Ministri Gashi takoi Nuhi Bytyqin, autori i “Librit të Luftës”

Ministri Gashi takoi Nuhi Bytyqin, autori i “Librit të Luftës”

LDK adreson kritika ndaj MASHT dhe Ministrisë së Kulturës e Inovacionit

LDK adreson kritika ndaj MASHT dhe Ministrisë së Kulturës e Inovacionit

Anëtarët e Odës Amerikane takohen me Shefen e Zyrës së BE-së në Kosovë

Anëtarët e Odës Amerikane takohen me Shefen e Zyrës së BE-së në Kosovë

MIT financon projektet infrastrukturore lokale në Prizren

MIT financon projektet infrastrukturore lokale në Prizren

I caktohet paraburgimi policit që dyshohet se e vrau punonjësin e kazinos në Suharekë

I caktohet paraburgimi policit që dyshohet se e vrau punonjësin e kazinos në Suharekë

Ibrahimovic: Man Unitedi është në krizë për shkak të Fergusonit

Ibrahimovic: Man Unitedi është në krizë për shkak të Fergusonit

Kapiteni i FSK-së, instruktor në Akademinë Ushtarake Mbretërore britanike

Kapiteni i FSK-së, instruktor në Akademinë Ushtarake Mbretërore britanike

Jeremiq: Perëndimi e do Vuçiqin për shkak të Kosovës

Jeremiq: Perëndimi e do Vuçiqin për shkak të Kosovës

“Kofer diplomacia” e Serbisë

“Kofer diplomacia” e Serbisë

Petritsch: Hapi i parë për vazhdimin e dialogut duhet të merret nga Prishtina

Petritsch: Hapi i parë për vazhdimin e dialogut duhet të merret nga Prishtina

Rreshteri i dyshuar për vrasjen në Suharekë është hetuar 16 herë nga Policia

Rreshteri i dyshuar për vrasjen në Suharekë është hetuar 16 herë nga Policia