Ambasadori gjerman mbështet diplomatin zviceran, tregon për ndihmat që dy vendet i kanë bërë Kosovës

29.03.2019 13:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ambasadori gjerman mbështet diplomatin zviceran, tregon për ndihmat që dy vendet i kanë bërë Kosovës

Amasadori gjerman në Kosovë, Christian Heldt, njejtë sikurse kolegu i tij nga Britania e Madhe kanë dalë në përkrahje të ambasadorit zviceran Jean Hubert Lebet, duke thënë se ai ka thënë atë që tashmë shumica e mendon.

“Kolegu shprehu atë që shumë mendojnë. Ne si bashkësi ndërkombëtare jemi angazhuar për të ndihmuar. Gjermania ka mbështetur një projekt 10 milionë euro për trajtimin e ujërave të zeza në Kosovë që nga viti 1999, ne jemi krenar për bashkëpunimin tonë me Kosovës dhe për të arriturat për qytetarët. Por …”, ka shkruar në llogarinë e tij zyrtare në twitter, ambasadori Heldt, shkruan Gazeta Express.

Heldt është munduar që të jap edhe një shpjegim lidhur me atë që Lebet ka thënë gjatë fjalimit të tij në Skenderaj.

Sipas ambasadorit gjerman, Lebet nuk ka folur në parim për pensionet e veteranëve, por në përgjithësi për mënyrën se si trajtohet paraja publike në Kosovë.

“ Atëherë pyetjet për shpenzimet e qeverisë janë tepër legjitime. Jo në parimin e pensioneve, por në mënyrë se si trajtohen( paratë publike). Sepse ne po bëjmë atë që mendojmë se është në të mirën e njerëzve në Kosovë”, ka vazhduar Heldt, raporton Gazeta Express.

Të gjithë këto reagime janë nxitur nga deklarata e Hubert gjatë një fjalimi në Skenderaj, ku ka thënë se ‘Zvicra po ndërton ujësjellës në Kosovë, ndërsa Qeveria e Kosovës po i shpenzon paratë duke paguar veteranët e rrejshëm”.

Ministri i Haradinajt , Pal Lekaj, teksa ka folur për këto deklarime të diplomatit zviceran, ka thënë se nëse do të kishte mundësi, do ta dëbonte ambasadorin Jean Hubert Lebet nga Kosova./GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash