Ambasadori Britanik: Kemi të drejtë të japim kritika, nëse dështon Kosova ndikon edhe në Britani

11.08.2019 14:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ambasadori Britanik: Kemi të drejtë të japim kritika, nëse dështon Kosova ndikon edhe në Britani

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Conell, ka thënë se kritikat që ua adreson liderëve të vendit nuk janë të tijat, por të Qeverisë Britanike, sipas tij, kjo është e drejtë e tyre pasi që dështimi i Kosovës ndikon edhe në Britani

Në një intervistë për KosovaPress, Ruairi O’Conell ka thënë se lidhja mes dy vendeve është shumë unike, ka shumë dashuri për shkak të historisë.
Por, ai shton se punë e tij është për të ruajtur dhe promovuar interesat e vendit që e përfaqëson në Kosovë.

“Mardhëniet mes Kosovës dhe Britanisë janë shumë unike. Kemi dashni për shkak të historisë. Puna ime është për të ruajtur dhe promovuar interesat e shtetit tim, Britanisë”, thotë O’Conell.

Tutje, ai shton se Britania ka të drejtë të jap kritika, pasi që dështimi i Kosovës, ndikon edhe tek ajo.

“Duke qenë demokraci evropiane, ne kemi të drejtë të kritikojmë të tjerët. Ne kemi interes për suksesin e Kosovës, por nëse dështon Kosova ,ndikon edhe në Britani”, deklaroi ai tutje.

Në fund, O’Conell tha se kritikat për korrupsion e nepotizëm dhe dukuri negative të tjera, duhet të bëhen, pasi që këto janë në interes të shoqërive të të dy vendeve.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ambasadori Britanik: Kemi të drejtë të japim kritika, nëse dështon Kosova ndikon edhe në Britani

Ambasadori Britanik: Kemi të drejtë të japim kritika, nëse dështon Kosova ndikon edhe në Britani

Daçiq për Serwer: Si ua mohoni serbëve që jetojnë në SHBA të drejtat që shqiptarët gëzojnë atje?

Daçiq për Serwer: Si ua mohoni serbëve që jetojnë në SHBA të drejtat që shqiptarët gëzojnë atje?

Zgjedhjet më 29 shtator

Zgjedhjet më 29 shtator

Falet Kurban Bajrami, mesazhe solidariteti dhe për respektimin e femrës

Falet Kurban Bajrami, mesazhe solidariteti dhe për respektimin e femrës

Haradinaj qeverisë Rama: Hiqeni taksën në Rrugën e Kombit

Haradinaj qeverisë Rama: Hiqeni taksën në Rrugën e Kombit

Veseli ironizon me LDK’në dhe VV’në: Vija të kuqe kemi me Serbinë dhe korrupsionin

Veseli ironizon me LDK’në dhe VV’në: Vija të kuqe kemi me Serbinë dhe korrupsionin

Haziri për Vetëvendosjen: Po na shohin si barkë për mbijetesë

Haziri për Vetëvendosjen: Po na shohin si barkë për mbijetesë

A po e rrezikon Prokuroria Publike datën e bisedimeve?

A po e rrezikon Prokuroria Publike datën e bisedimeve?

Prindërit pa ushqim, djali i tyre i vetëm që jeton jashtë vendit nuk kujdeset për ta

Prindërit pa ushqim, djali i tyre i vetëm që jeton jashtë vendit nuk kujdeset për ta

PDK: Asnjë qeveri pa shkuar në zgjedhje s’mund të jetë opsion

PDK: Asnjë qeveri pa shkuar në zgjedhje s’mund të jetë opsion

Bizneset sezonale verore po i ikin tatimit, mbi 30 gjoba për dy ditë

Bizneset sezonale verore po i ikin tatimit, mbi 30 gjoba për dy ditë

IKD kërkon respektimin e ligjit: Të gjitha seancat gjyqësore të jenë të hapura

IKD kërkon respektimin e ligjit: Të gjitha seancat gjyqësore të jenë të hapura

Hallakam në RTK, nëntë gazetarë denoncojnë shkeljet ligjore në televizion

Hallakam në RTK, nëntë gazetarë denoncojnë shkeljet ligjore në televizion

Lutfi Haziri në takim me strukturat: LDK është dera e vetme që e ruan shtetin

Lutfi Haziri në takim me strukturat: LDK është dera e vetme që e ruan shtetin

Mesazhi i BIK-ut për Bajram: Ndihmoni njëri tjetrin, ndërtoni shoqëri të shëndoshë

Mesazhi i BIK-ut për Bajram: Ndihmoni njëri tjetrin, ndërtoni shoqëri të shëndoshë

Kosovarët bllokojnë Morinën, ia mësyjnë Shqipërisë për Bajram

Kosovarët bllokojnë Morinën, ia mësyjnë Shqipërisë për Bajram