Ambasadori amerikan kritikon ata që kufizojnë se çka duhet të flasin Kosova e Serbia

30.03.2019 15:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ambasadori amerikan kritikon ata që kufizojnë se çka duhet të flasin Kosova e Serbia

Ambasadori i SHBA-së në Prishtinë, Philip Kosnett, ka thënë se vendosja e vijave të kuqe, e vështirëson dialogun ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.

Ai thotë se si negociator, nuk do të dëshironte që të shkon në negociata me shumë njerëz, ku do t’i thuhej  për çfarë nuk mund të flas.

“Çfarë ne kemi thënë është që ne nuk kemi vija të kuqe dhe nuk jemi duke shkruar ‘çeqe boshe”. Më lejoni që të shpjegoj këto dy shprehje. Si negociator, unë, nuk dëshiroj që të shkoj në negociata me shumë njerëz ku do të tregonin se çfarë nuk mund të flas. Ne mendojmë se nëse Washingtoni, Brukseli, Londra, Berlini e Parisi janë duke iu thënë negociatorëve, se ju nuk mund të flisni për këtë apo për atë, kjo e bën shumë të vështirë që të ketë një diskutim të gjerë. Kjo është ajo se çfarë nënkuptojmë ne me atë se ‘nuk kemi vija të kuqe’”, ka thënë Kosnett për Radio Kontakt Plus, trasnmeton Gazeta Express.

Ai ka thënë se dëshirojnë që të bisedohet për çfarëdo që palët dëshirojnë.

Kosnett ka thënë se dëshirojnë të shohin se cilat janë idetë e Beogradit dhe Prishtinës për të zgjidhur problemin, por thekson se SHBA-ja nuk do të jetë aty për të përkrahur çfarëdo ide.

“Kur themi se nuk ka ‘çek bosh’, duam të themi se duam të shohim se cilat ide dhe zgjidhje do të prezantohen nga negociatorët nga Kosova dhe Serbia dhe pastaj do të shohim se çfarë mendojmë për to. Sigurisht, nëse Kosova dhe Serbia janë të afta të definojnë një marrëveshje gjithëpërfshirëse, që plotëson nevojat e njerëzve të dy shteteve dhe që është e qëndrueshme, do të ishte një arritje e madhe, dhe ne do dëshironim që ta mbështesim atë. Kjo është një pikë që unë dua ta nënvizojë: Nëse arrihet një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, SHBA-ja nuk do jetë aty vetëm për të përgëzuar të gjithë të për të ikur. Ne do të qëndrojmë të lidhur me procesin, për të qenë të sigurt që njerëzit përmbushin premtimet e tyre, dhe që procesi të implementohet, sepse një marrëveshje nuk përfundon në momentin kur vendosen nënshkrimet në një copë letër. Aty marrëveshja fillon”, ka thwnw ndwr tw tjera Kosnett./

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kongresi Amerikan në mënyrë unanime votoi rezolutën për vëllezërit Bytyqi!

Kongresi Amerikan në mënyrë unanime votoi rezolutën për vëllezërit Bytyqi!

Arrestimet e para nga Specialja, pas formimit të qeverisë së re

Arrestimet e para nga Specialja, pas formimit të qeverisë së re

Ky është austriaku që mashtroi me viza pune 70 kosovarë

Ky është austriaku që mashtroi me viza pune 70 kosovarë

Mesazhet e fundit që la Shqipdon Aliu para se të vdiste

Mesazhet e fundit që la Shqipdon Aliu para se të vdiste

Rama: Gratë dhe vajzat janë më pak të korruptuara se burrat

Rama: Gratë dhe vajzat janë më pak të korruptuara se burrat

“Der Spiegel”: Rama mban pushtetin përmes krimit të organizuar

“Der Spiegel”: Rama mban pushtetin përmes krimit të organizuar

Nusret Pllana: Dashtë zoti ndodh mrekullia e më fton Gjykata Speciale

Nusret Pllana: Dashtë zoti ndodh mrekullia e më fton Gjykata Speciale

Akademia Diplomatike fillon trajnimin intensiv për diplomatë të rinj

Akademia Diplomatike fillon trajnimin intensiv për diplomatë të rinj

Johnson kërcënon me zgjedhje dhe tërheqjen e ligjit për Brexit

Johnson kërcënon me zgjedhje dhe tërheqjen e ligjit për Brexit

Gjykata Speciale fton për intervistim Smajl Latifin

Gjykata Speciale fton për intervistim Smajl Latifin

Vogel: Njohja zyrtare e Kosovës nga Serbia ka qenë gjithmonë qëllimi final i BE-së

Vogel: Njohja zyrtare e Kosovës nga Serbia ka qenë gjithmonë qëllimi final i BE-së

Themelohet Task-Forca e përbashkët në mes të  Kosovës dhe së Maqedonisë së Veriut

Themelohet Task-Forca e përbashkët në mes të Kosovës dhe së Maqedonisë së Veriut

Afër 30 mijë vota me kusht dhe të personave me aftësi të kufizuara pa u numëruar

Afër 30 mijë vota me kusht dhe të personave me aftësi të kufizuara pa u numëruar

Punime në rrjet, KEDS paralajmëron qytetarët për ndërprerje të energjisë elektrike

Punime në rrjet, KEDS paralajmëron qytetarët për ndërprerje të energjisë elektrike

KPK miraton politikat e trajnimeve për prokurorë dhe stafin administrativ për vitin 2020

KPK miraton politikat e trajnimeve për prokurorë dhe stafin administrativ për vitin 2020

Ndalohen katër persona për Fajde dhe Detyrim

Ndalohen katër persona për Fajde dhe Detyrim