Ambasada shqiptare në Kinë s’ka mjete për t’ua paguar biletat shqiptarëve që ndodhen atje

27.01.2020 23:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ambasada shqiptare në Kinë s’ka mjete për t’ua paguar biletat shqiptarëve që ndodhen atje

Ambasadori i Shqipërisë në Pekin, Selim Belortaja, ka folur në lidhje me situatën e rëndë në të cilën po kalon Kina.

Ai u është drejtuar me një thirrje shqiptarëve që jetojnë në këtë shtet, që biletat e aeroplanëve do duhet t’i blejnë vetë nëse duan të largohen nga koronavirusi.

Përmes një statusi në rrjetin social, Belortaja është shprehur se Ambasada e Shqipërisë në Kinë nuk ka mundësi që t’i paguajë biletat shqiptarëve që ndodhen atje, e madje tha se as qeveria kineze nuk ka ofruar financim në takimin që sot ministria e Jashtme e këtij shteti mbajti me trupën diplomatike.

“I bëj thirrje familjeve të atyre që kanë ndarë mendjen të kthehen, të mos hezitojnë, po të sakrifikojnë edhe kësaj here për një biletë udhëtimi të njeriut të tyre. Ambasada nuk e ka mundësinë të paguajë, ndërsa as MPJ kineze nuk ofroi gjë për financim lëvizjesh”, shkruan ambasadori Belortaja.

Ai tha se situata vazhdon e nderë, ndërsa në takimin me MPJ-në kineze u theksua mobilizimi i jashtëzakonshëm, transparenca dhe bashkëpunimi me OBSH, por pa ndonjë përcaktim mbi perspektivën e afërt dhe ecurinë e kurbës së të prekurve.

Diplomatëve të akredituar në shtetin kinez, MPJ-ja u ka thënë se Kina ka fituar përvojë në luftimin e viruseve dhe do bëjë çmos ta fitojë edhe këtë betejë.

Ndërkohë, diplomati shqiptar në Pekin tha se nuk gjendet asnjë i infektuar mes rreth 400 shqiptarëve që ndodhen në shtetin kinez, prej të cilëve 60 studentë.

“Kemi vetëm një studente në Wuhan të cilën po bëjmë çdo përpjekje ta nxjerrim, sado që kjo kërkon disa procedura lejesh dhe aplikimesh dhe rregulla karantine 14 ditore – edhe pse nga testi fillestar doli ok! 3 të tjerët, në dijeninë tonë janë larguar nga Wuhani dhe kanë mbërritur ose po mbërrijnë në atdhe! I kemi ftuar gjithë shqiptarët që studiojnë, punojnë ose thjesht ndodhen në Kinë, të identifikohen në e-mailin e ambasadës dhe raportojnë gjendjen dhe adresën. Ndjekim situatën dhe i raportojmë MEPJ-së”, u shpreh Belortaja.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiq: Kosova nuk do të jetë e jona

Vuçiq: Kosova nuk do të jetë e jona

Mitizimi i banditëve!

Mitizimi i banditëve!

Dafina Zeqiri dhe DJ Geek të veçantë për Shën Valentin

Dafina Zeqiri dhe DJ Geek të veçantë për Shën Valentin

Njeriu që dyshohet se dëshmitë e tij çuanë Man Cityn drejt përjashtimit nga Liga e Kampionëve, hakeri Rui Pinto

Njeriu që dyshohet se dëshmitë e tij çuanë Man Cityn drejt përjashtimit nga Liga e Kampionëve, hakeri Rui Pinto

Kurti për REL: Vuçiqi ishte në presion pas asaj që deklarova

Kurti për REL: Vuçiqi ishte në presion pas asaj që deklarova

Ish/ministri: Kryeministër, nëse dyshon shfuqizoji marrëveshjet me Serbinë

Ish/ministri: Kryeministër, nëse dyshon shfuqizoji marrëveshjet me Serbinë

Ministrja e Tregtisë: Ja kur do të vendoset reciprociteti

Ministrja e Tregtisë: Ja kur do të vendoset reciprociteti

Borrell: Na duhet zbutje e tensioneve dhe nisje nga e para, përndryshe bisedimet nuk do të jenë të mundshme

Borrell: Na duhet zbutje e tensioneve dhe nisje nga e para, përndryshe bisedimet nuk do të jenë të mundshme

Shkencëtarët: Në javët e ardhshme të paktën 500 mijë njerëz mund të infektohen me coronavirus

Shkencëtarët: Në javët e ardhshme të paktën 500 mijë njerëz mund të infektohen me coronavirus

Kurti në Munih godet Ramën, Thaçin, Vuçiqin për minishengenin dhe ndryshimin e kufijve

Kurti në Munih godet Ramën, Thaçin, Vuçiqin për minishengenin dhe ndryshimin e kufijve

2 gazetarë janë zhdukur në Kinë, po tregonin të vërtetën

2 gazetarë janë zhdukur në Kinë, po tregonin të vërtetën

Zhveshur dhe me kokë të poshtë u gjet e vdekur Marilyn Monroe

Zhveshur dhe me kokë të poshtë u gjet e vdekur Marilyn Monroe

Deri në 2025 parashikojnë që kompanitë do të shesin 100 milionë telefona të palosshëm

Deri në 2025 parashikojnë që kompanitë do të shesin 100 milionë telefona të palosshëm

Kërkojnë 20- përqindshin punëtorët e “Rilindjes”

Kërkojnë 20- përqindshin punëtorët e “Rilindjes”

Babai i pret fytin djalit homoseksual

Babai i pret fytin djalit homoseksual

Kurti: Dy marrëveshjet e sotshme me Serbinë, u nënshkruan nga zyrtarët e Pal Lekajt dhe pa njohurinë time

Kurti: Dy marrëveshjet e sotshme me Serbinë, u nënshkruan nga zyrtarët e Pal Lekajt dhe pa njohurinë time