Amazon beson se robotët nuk do të punojnë dot pa staf njerëzor

11.06.2019 21:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Amazon beson se robotët nuk do të punojnë dot pa staf njerëzor

Magazinat e Amazon gjithnjë do të kenë nevojë për staf njerëzor tha shefi i robotikës pranë kompanisë.

Distributori Amerikane ka në përdorim mese 200,000 robotë të cilët punojnë nëpër 50 magazina të ndryshme.

Por pavarësisht investimeve të mëdha në këtë fushë, Tyre Brady, shefi i teknologjisë robotike, tha se nuk sheh një të ardhme ku magazinat e Amazon do të automatizohen plotësisht sepse sipas tij është e pamundur.

“Mënyra sesi e shoh unë është një simfoni mes njerëzve dhe makinerive që punojnë së bashku,” tha Ai.

Një prej robotëve kryesorë të kompanisë është Pegasus, një robot i cili kryen punën e fundit përpara se paketimi të dërgohet tek posta.

Njerëzit i vendosin pakot në robot i cili më pas i transporton për dërgesë. Një specialist kontrolli monitoron lëvizjen e 800 robotëve Pegasus njëherazi.

Kompania gjithashtu operon robotin Xanthus, një version i përditësuar i robotit për transportimin e paletave. Sipas Amazon deri më sot kanë transportuar mese 2 miliardë kuti plastike. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve