Aloe vera ndihmon në mposhtjen kancerit

14.06.2018 00:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Aloe vera ndihmon në mposhtjen kancerit

Kanceri kërcënon jetën, është një goditje shumë e madhe. Zgjidhjet më të efektshme për trajtim me metoda më të fundit në onkologji kërkon bashkëpunim e shumë degëve të shkencës. Por jo gjithmonë mund t’i referohemi vetëm mjekësisë. Një mesazh shumë i mirë janë edhe përvojat e drejtpërdrejta të personave, të cilët kanë ditur të ndjekin rrugën e duhur për të ruajtur shëndetin e tyre, për t’u diagnostikuar në kohë, në mënyrën e duhur.

Aloe vera mbron dhe forcon sistemin e imunitetit, pastron organizmin dhe i ndihmon që më shpejt të këndellet nga sëmundjet, për ç‘shkak është ndihmë e pazëvendësueshme për të sëmurët me karcinomë, transmeton Telegrafi.

Shkencëtarët gjithnjë e më shumë po pajtohen që imuniteti ynë është i aftë të na mbrojë nga të gjitha sëmundjet dhe se deri te shfaqja e tumoreve mund të arrihet vetëm nëse puna e sistemit të imunitetit është e çrregulluar.

Derisa të jetë i fuqishëm sistemi ynë i imunitetit ne nuk sëmuremi, mirëpo në atë çast kur ky sistem dështon, në trup qelizat e rrezikshme fillojnë të shumëzohen me shpejtësi të madhe.

Hulumtimet kanë konstatuar që aloe vera forcon imunitetin, ndihmon në zvogëlimin e rritjes së tumoreve dhe pengon përhapjen e metastazave. Madje edhe në fazën e aplikimit të kimioterapisë, aloe vera është ndihmë e shkëlqyeshme. Zbut veprimet e dëmshme të vetë kimioterapisë dhe përshpejton detoksifikimin e organizmit.

Polisarahidet, të cilat i përmban aloe vera, aktivizojmë makrofaget dhe pengojnë lidhjen e penzopirenit prokancerogjen për hepatocite, duke zvogëluar shfaqjen e ADN-së potenciale kancerogjene.

Si imunostimulator, xheli i stabilizuar qind për qind me lëng të pastër të pazbutur nga aloe vera, pa shtojca uji, pa kimi dhe pa konservanse, forcon rezistencën e organizmit, pengon zhvillimin e sëmundjeve, vepron efektivisht në rast të sëmundjes së sistemit të imunitetit dhe ka veprim të mirë te sëmundjet auto-imune.

Studime të shumta të bëra gjatë 30 vjetëve në botë, e kanë vërtetuar se lëngu i aloe verës përmban 250 materie ushqyese, 20 amino-thartira, enzime, antrakinone, 12 vitamina, antiseptikë, steroide bimore, saponine, minerale.

Ndër mineralet të cilat gjenden në aloe vera janë: kalciumi, magnezi, zinku, kromi, seleni, natriumi, hekuri, kaliumi, bakri dhe mangani. Këto minerale, të kombinuara, përmirësojnë rrugët metabolike.

Aloe vera është njëra ndër bimët më të rralla të cilat përmbajnë vitaminën B12, që është e domosdoshme për prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut. Ky është një lajm i mirë për vegjetarianët, sepse shumica e tyre nuk kanë vitamina të mjaftueshme.

Aloe vera gjithashtu përmban edhe vitaminat A, C, E, acid folik, B1, B2, B3 i B6.

Në të janë bërë shumë hulumtime shkencore, mirëpo deri tani ende nuk është sqaruar magjia e cila qëndron brenda kësaj bime dhe në cilën mënyrë me ndihmën e saj arrihet shërimi i disa sëmundjeve nga më të rëndat.

Por jo gjithmonë mund t’i referohemi vetëm mjekësisë. Një mesazh shumë i mirë janë edhe përvojat e drejtpërdrejta të personave, të cilët kanë ditur të ndjekin rrugën e duhur për të ruajtur shëndetin e tyre, për t’u diagnostikuar në kohë, në mënyrën e duhur.

Gjithkush që sëmuret me kancer, e vuan sëmundjen sipas mënyrës së tij. Të gjithë provojnë periudha të vështira, por disa, midis tyre, Rabije Ramoviç, 69 vjeçare, nënë e katër fëmijëve dhe gjyshe e 11 nipave, ka fituar betejën kundër kancerit që, vetëm disa muaj më parë dukej e pikëlluar.

Në fillim të vitit të kaluar, është diagnostikuar me kancer në mushkëri, niveli i tretë, me një shenjë të zezë në mushkëri, me dimension 6 centimetra. Ndonëse jeton në Belgjikë ku mjekësia është goxha e zhvilluar, mjekët nuk i dhanë shumë shpresa.

“Çdo i sëmurë ka nevojë për mbështetje dhe dashuri. Ndonëse fillova hemoterapinë, nusja ime e vogël, Edona Llonçari, kërkoi me insistim të gjej arsye për të qenë optimiste. Ajo, si përfaqësuese ndërkombëtare e firmës më të madhe në botë në sektorin e aloe verës, më mbështeti, por edhe më obligoi që ta konsumoj aloen çdo ditë me besimin se kjo kurë do ta lehtësojë trajtimin shumë të mundimshëm. Ndoqa këshillat e saj, e pija me rregull çdo ditë, disa herë në ditë”, thotë ajo.

Koha e shërimit ka fazat e saj të vështira për shkak të mjekimeve, për fatin e saj të mirë kishte mbështetjen e të gjithëve.

“Edhe pse me shumë vështirësi i kalova trajtimet, ndjej në shpirt që jam shëruar nga kanceri, me ndihmën e kësaj bime çudibërëse. Edhe mjekët të cilët janë kujdesur për mua janë befasuar me rezultatin tim. Sot jam një grua e shëndetshme, kam në krah bashkëshortin, Brahim Kelmendi, diabetik, i cili, poashtu ndjehet shumë më mirë që kur ka filluar me konsumimin e aloe verës”.

Sëmundja e ka mësuar me një tjetër lloj force. Ajo, ndihet e bekuar dhe e lumtur që e keqja duket se tashmë ka kaluar. Sot fjalët e saj janë plot me kurajë: “Mos prisni të sëmureni, por konsumojeni këtë bimë që tash, kështu do të forconi imunitetin, mbroni shëndetin dhe kontribuoni bukurisë suaj. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Eno Popi largohet nga ‘Wake up’ për një projekt tjetër, ku do ta shikoni sezonin e ri

Eno Popi largohet nga ‘Wake up’ për një projekt tjetër, ku do ta shikoni sezonin e ri

Trajneri i njohur, Munishi: Mund të më thonë se po bëhem si Mourinho – por me mua si trajner, Kosova do synonte kualifikimin në Botëror ose Evropian  

Trajneri i njohur, Munishi: Mund të më thonë se po bëhem si Mourinho – por me mua si trajner, Kosova do synonte kualifikimin në Botëror ose Evropian  

Zbuteni dhimbjen në muskuj!

Zbuteni dhimbjen në muskuj!

Marinën 'e kryqëzojnë' për photoshop, Luana Vjollca bën reagimin emiocionues

Marinën 'e kryqëzojnë' për photoshop, Luana Vjollca bën reagimin emiocionues

Pogba: Kante dhe Matuidi i kanë nga 15 mushkri

Pogba: Kante dhe Matuidi i kanë nga 15 mushkri

Edhe pse kishte pësuar lëndime të rënda trupore në aksident trafiku, pacienti këndonte derisa mjekët i vënin allçi dhe ia shëronin plagët (Video)

Edhe pse kishte pësuar lëndime të rënda trupore në aksident trafiku, pacienti këndonte derisa mjekët i vënin allçi dhe ia shëronin plagët (Video)

Zaimina Vasjari dhe Seldi kanë diçka për të thënë dhe nuk ka të bëjë me muzikën

Zaimina Vasjari dhe Seldi kanë diçka për të thënë dhe nuk ka të bëjë me muzikën

Performanca e artë e njeriut të ndeshjes, Modric me statistika të shkëlqyera ndaj Argjentinës

Performanca e artë e njeriut të ndeshjes, Modric me statistika të shkëlqyera ndaj Argjentinës

Këto turiste seksi po e zbukurojnë secilin vend që po e vizitojnë

Këto turiste seksi po e zbukurojnë secilin vend që po e vizitojnë

Sa shpesh duhet të hajë fëmija mish të kuq?

Sa shpesh duhet të hajë fëmija mish të kuq?

Elvana Gjata publikon foton seksi, e ëma e Oriola Marashit ka diçka për t'i thënë

Elvana Gjata publikon foton seksi, e ëma e Oriola Marashit ka diçka për t'i thënë

Ariu mbyllet në veturë dhe bllokon dyert, nevojitet të thyhet xhami për t’ia mundësuar daljen (Video)

Ariu mbyllet në veturë dhe bllokon dyert, nevojitet të thyhet xhami për t’ia mundësuar daljen (Video)

Maradona ndez gjithë argjentinasit, puth fanellën e Messit dhe lutet për fitore

Maradona ndez gjithë argjentinasit, puth fanellën e Messit dhe lutet për fitore

Kështu u flladitën këto 20 bukuroshe përvëluese në ditën e parë të verës

Kështu u flladitën këto 20 bukuroshe përvëluese në ditën e parë të verës

Këta janë artistët që do të performojnë në të njëjtën skenë me Dua Lipën

Këta janë artistët që do të performojnë në të njëjtën skenë me Dua Lipën

Erëza shëruese të cilat çdo gjelle ia përmirëson shijen: Pesë mënyra se si ta përdorni shafranin!

Erëza shëruese të cilat çdo gjelle ia përmirëson shijen: Pesë mënyra se si ta përdorni shafranin!